İYİ HİSSET PILATES & YOGA & FITNESS

Ruhunun Derinliklerini Psoas Kası İle Keşfetmeye Hazır mısın?

Hayatımıza bir çok alanda etkisi olan Psoas, vücudumuzda ki en derin ve en uzun kaslardan biridir ancak hak ettiği kadar bilinmez.

Bacaklarla omurgayı bağlayan tek kas olan Psoas kası, vücudumuzu hareket ettirmek ve omurgayı dengelemek ile görevlidir. Vücudun pelvik bölgesinde yer alan Psoas kası doğum anında dünyaya gelmemizi sağlayan kadına itme gücünü veren kastır.

Özellikle bel ağrılarımızın büyük bir bölümünden kendisi sorumludur.

Stres ve gerginlik anlarında kasılarak skolyoz, siyatik, kalça ağrısı, diz ağrısı ve kadınlarda adet döneminde yoğun ağrılara ve dolayısıyla yaşam kalitemizin düşmesine sebep olur.

Günlük hareketlerimiz, giydiğimiz kıyafetler ve bozuk duruşlarımız da psoasın kasılıp gergirleşmesine sebep olur.

Uzun süre oturarak iş yapan ve araç kullanan kişilerde psoas kısalır ve bu da vücutta çeşitli ağrılara neden olur.

Fiziksel ağrılarının yanısıra psoas kasını tam olarak esnettiğimizde ve uzattığımızda yaşamda  ‘an’da kalmamız’ da kolaylaşır.

An’da kalabildiğimiz zaman ne geçmişten gelen endişeler ne de gelecek kaygısı bizi esir alamaz. Psoas, “ruh kası” olarak da bilinir ve soas diye okunur. Vücudumuzun derinlerinde gömülü olan Psoas fiziksel sağlığımızdan ve kendimizi nasıl hissettiğimize kadar hayatımızın her yönünü etkiler.

Gelin psoas kasımızı yoga asanaları ile rahatlatıp modern yaşamdaki stres düzeyimizi düşürmeyi ve düşünce kalıplarımızı değiştirmeyi öğrenelim. Aşağıdaki pozları bedensel farkındalığımızla ve pozlar içerisinde 5-10 nefes kalarak yapalım. Nefesleri burnumuzdan derin ve uzun alıp verelim. Psoas kasının gerginliğini bırakmak, psoası uzatmak için kendimize zaman tanıyalım.

Psoas Kasını Esneten ve Uzatan Yoga Pozları

 

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up