İYİ HİSSET SAĞLIKLI BESLENME

Sağlıklı ve Kolay Kabak Graten Tarifi

Spor sonrası, hatta genel olarak ne yiyeceğim konusunda biraz sıkıntılarım var. Sürekli et yenmiyor, balık uzun iş, tavuklar zaten bir garip diye yemiyoruz. Her gün köfte yemekten sıkıldım ve hava çok sıcak her şey ağır geliyor. Salata da bir yere kadar ve üstüne bir de ülser ve gastrit nedeniyle bir çok şeyi yiyemiyorum ki zaten beslenme şeklim sebebiyle de karbonhidrat tüketmemeye çalışıyorum. Çok fazla yemek yapmayı da bilmediğimden kendime basit, sağlıklı ve mideme dokunmayacak şeyler peşindeyim. Bunlardan biri de en sevdiğim sebzelerden biri olan kabakla yapılan kabak graten.

Malzemeler:

3 kabak (ya da istediğiniz kadar)

Az bir miktar bezelye

Beyaz Peynir (tercihe göre lor veya taze kaşar)

Evdeki otlar (maydanoz, dereotu gibi)

Yapılışı:

Kabakları dikey bir şekilde ikiye kesip bir tencerede kaynatın. Daha sonra içine eklemek üzere aynı tencerede bezelye, havuç gibi malzemeler de kaynatabilirsiniz. 15 dakika kaynaması yeterli olacaktır, kabaklar yumuşamaya başlayınca ocağı kapatabilirsiniz. Kabakları bir tabağa alın ve kaşık yardımıyla içlerini sıyırın. Böylece çekirdekli kısım çıkmış ve ortasında çukur boşluk açılmış olacak. Bu kısma genellikle beşamel soslu karışımlar konur ama o zaman hazırladığımız yemek çok da sağlıklı olmayacak o yüzden sos kısmını atlıyoruz.

Kabakları payrekse dizin. Ben içine biraz bezelye, biraz beyaz peynir ve evdeki otlardan ekledim (semizotu ve maydanoz). Otları da ince ince kesip, peynirle karıştırıp içine ekliyorsunuz, çok kolay. Hepsinin üstüne biraz zeytinyağı gezdirin ve sonra fırına koyun. Fırını da tahmini 180 dereceye ayarladım, her şey 180 derecede yapılıyor sanırım zaten 🙂 Burada da üstleri biraz kızarıp, peynirler erinceye kadar kaldıktan sonra kabaklarımız hazır. Dilerseniz karabiber, pul biber ve tuz ekleyebilirsiniz. Ben beyaz peynirde zaten tuz var diye ekstra koymadım. Bu arada beyaz peynir yerine lor peynirle yaparsanız daha da hafif olacaktır. Tek başına yeterince doyurucu olmayacağından yanına protein eklemenizi tavsiye ederim.


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up