GEZ-GÖR TÜRKİYE

Şeb-i Arus’da, Konya’da Olmak…

Her sene 17 Aralık’ı içine alan bir hafta boyunca Konya ‘da Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin ölüm yıldönümü törenleri yapılmaktadır.  Mevlana’nın 13. yüzyılda yaşadığı ve türbesinin bulunduğu yer olan Konya, bu törenlerin merkezi olarak kabul edilmektedir.

Şeb-i Arus, Türkçesiyle Düğün Gecesi, Mevlevilikte Mevlana Celaleddin-I Rumi’nin öldüğü gecedir. Mevlana, ölümü Allah’a kavuşmak olarak kabul ettiği için bu gece Düğün Gecesi olarak adlandırılır. Dünyanın dört bir yanından farklı milletten ziyaretçi Şeb-I Arus törenlerini izlemeye Konya’ya geliyor. Şehirdeki bu geniş ziyaretçi yelpazesi şehre ayrı bir renk kattığı gibi huzurlu, barışcıl, höşgörülü bir atmosfer de yaratıyor.

Eğer bu atmosferin bir parçası olmak sizin de hep ajandanızdaysa ve bir türlü planlamadıysanız belki aşağıdaki ipuçları sayesinde önümüzdeki sene bu seyahati planlarınız arasına almanıza yardımcı olabilir:

Uçak ya da tren, hangi ulaşım aracını kullanmayı tercih ederseniz edin mutlaka biletinizi önceden ayırtın, alın. Seyahat saatlerinizi iyi ayarladığınız takdirde, örneğin en erken uçakla gidip en son uçakla dönmek gibi, Konya’da bir gece iki gün geçirmek size yeterince zaman verecektir.

Otel için de aynısı geçerli, bilinen zincir otelleri bulabileceğiniz Konya’da Şeb-i Arus zamanında hem yer bulmak çok zor oluyor hem de gün yaklaştıkça fiyatlar artıyor. Bu yüzden erken rezervasyon şart!

Şeb-I Arus törenine katılmak için bilet almak gerekiyor, biz bunu gideceğimiz hafta öğrendik ve bilet bulmak için çok ama çok uğraştık. Siz bizim gibi yapmayın, Konya Belediyesi’nin açtığı e-bilet portalından biletinizi de önceden alın. 17 Aralık son gün olmak üzere bir hafta boyunca her gün sema töreni yapılıyor. 17 Aralık günü ise öğleden sonra ve akşam olmak üzere iki tören var. Ama son tören protokol katılımıyla yapıldığı için biraz kalabalık olabiliyor. Bu nedenle bu günden farklı günleri de tercih edebilirsiniz. Örneğin biz bir önceki akşam yapılan törene gittik. Törenin etkileyiciliği, sizi içine alıp götürmesi konusunda hiçbir fark olmuyor.

 

Konya’ya gitmişken türbeleri ziyaret etmeden geri dönmemelisiniz. Türbeler şehri diye de adlandırabileceğimiz Konya’daki öncelikli 3’ümüz Mevlana Türbesi, Şems Tebrizi Türbesi ve Mevlana’nın hocası olarak Aşıkbaz Veli Türbesi… Mevlana Türbesi’ne gittiğinizde müzeyi de mutlaka ziyaret edin. Böylelikle Mevlevilikle ilgili bilgi dağarcığınıza yeni bir çok bilgi katabilirsiniz.

Mevlana Türbesi’nden çıkınca Selimiye Cami’sini ve buraya çok da uzak olmayan ve mimarisiyle öne çıkan Aziziye Cami’sini de ziyaret etmelisiniz.

Bu gezi sırasında bir mola vermek isterseniz size iki özel önerimiz olacak. Birşeyler yemek isterseniz geleneksel Konya yemekleri için Mevlevi Sofrası’na gitmelisiniz, Mevlana Türbesi’ne bakan bir pencerenin yanında yemek isterseniz önceden yer ayırtıp istediğiniz yeri özellikle belirtin. Misafirperver kadrosunun oldukça iyi hizmet verdiği bu mekanda iyi ağırlanacağınızdan emin olabilirsiniz. Etli ekmek, tirit, sebzeli közleme kebap, patlıcan orta, ekmek salması yemeklerinden damak tadınıza uygun olanı bir kase özel Konya yoğurduyla deneyebilirsiniz. Tatlıya yeriniz kalırsa bal ile servis edilen höşmerimi mutlaka tadın. Önden gelen sıcak ekmek, peynir ve tereyağından oluşan amouse bouche’u da yememezlik etmeyin, ekmek özellikle çok lezzetli. Konya’da diyet yapamazsınız.

 

Kahve içmek isterseniz gideceğiniz yegane adres Çelebi Konağı, çünkü közde kahveyi burada bulabilirsiniz. Her bir kişi için ayrı küçük cezvelerde yapılan kahvenin tadı bildiğiniz Türk kahvesine göre çok farklı, damakta bıraktığı iz ise akılda kalıcı…

Yürürken yanınızda atıştırmalık tatlı birşey olsun ya da Konya’dan hediye götürmek isterseniz Mevlevi Tatlısı almalısınız. Şekersiz, unsuz ve yağsız olarak bir çok kuruyemiş, baharat ve bitki karışımında yapılmış bu tatlı Konya’da yiyebileceğiniz en sağlıklı tatlı.

Vaktiniz kalırsa ve arabayla 20 dakikalık kısa bir yolculuk yapmak isterseniz Sille Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Henüz birkaç yıldır ziyaretçi alan bu köye yapacağınız ziyareti sabah kahvaltısıyla birleştirebilirsiniz. Görebileceğiniz en zengin kahvaltı için Kozana ya da Sille Konak’ını tercih etmelisiniz. Kahvaltıdan sonra yeni restore edilmiş mütevazı kilise Aya Elena Kilisesi’ni ziyaret edip köyde yürüyüş yaparken lokal dükkanlardan hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Hatta mutlaka almasınız, çünkü alışveriş yaparak hem bu köyün sıcak halkına katkıda bulunmuş olur, hem de çok uygun fiyatlarla harika seramiklere sahip olabilir hediyelik alabilirsiniz.

Son olarak da yanınıza kalın giysiler, kışlık rahat ayakkabılar almayı ihmal etmeyin. Özellikle akşam ayazında Konya’da dışarıda olmak zorlayıcı olabilir.

 

Ana Photo: The Guide Istanbul


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up