İYİ HİSSET SAĞLIKLI BESLENME

Şekeri Bırakmanın Yolları

Şekerin zararlarını bilmeyen kalmadı. Hızlı bir şekilde yağa dönüşmesinden obeziteye, çeşitli kalp hastalıklarından diyabete bir çok tehlikeli hastalığa neden olduğunu artık iyice öğrendik. Buna ek olarak bazı bilim adamları şekerin uyuşturucu kadar bağımlılık yarattığını da iddia ediyorlar.

Bazı kişiler bu sebeplerden ötürü şekeri tamamen hayatlarından çıkarmayı tercih ederken bazıları ise mümkün olduğunca düşük şekerli bir yemek planı izlemeye çalışıyor. Diyet demiyorum çünkü bence o zaman sevimsiz oluyor ve hayat boyu diyet yapıyor gibi hissediyorum. Bu nedenle genel olarak ‘yediklerine dikkat etmek’ veya ‘dengeli beslenmek’ daha güzel tanımlar. Bir daha asla şeker yememektense sanırım düşük şekerli bir beslenme programına geçiş yapmak daha kolay olacaktır.

Peki, bunu yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Şeker Kullanımını Yavaş Yavaş Azaltın

Uzmanlar bir anda hayatınızdan şekeri tamamen çıkarmaktansa, şeker tüketiminin yavaş yavaş azaltılmasını öneriyorlar. Bir anda şekeri kesmemiz bizi strese sokup, duygusal olarak kötü hissetmemize neden oluyor. Bu da bizi tekrar şeker tüketmeye itiyor.

İşlenmemiş Gıdalar

İşlenmemiş gıdaları tüketmeye çalışın ve aldığınız ürünlerin şeker ilavesiz olmasına dikkat edin. Hatta mümkün olduğunca doğal sebze, meyve ya da et tüketmeye çalışın.

Markaları Karşılaştırın

Yoğurt ya da mısır gevreği gibi ürünler bir sürü değişik marka tarafından farklı seçeneklerde sunuluyor. Bunların içeriklerine dikkat edin ve en düşük şeker oranı olanı tercih edin. Ben mısır gevreğini hiç yememeyi tercih ediyorum.

Gazlı İçecekler ve Meyve Suları

Bunlar için kısaca şekerli su diyebiliriz sanırım. Light olmalarının da bir farkı yok ne yazık ki, aynı şekilde vücudunuzun şeker isteğini tatmin etmeyecek ve daha fazlasını istemenize sebep olacak.

Güne Protein ile Başlayın

Güne yüksek protein oranına sahip bir kahvaltı ile başlamak kan şekeri seviyenizi dengeleyecek, çabuk acıkmanızı önleyecek ve gün içinde metabolizmanıza katkı sağlayacak. Bunun için yumurta, yoğurt gibi yiyecekler tüketebilirsiniz. Protein tozu konusunda doktorların, beslenme uzmanlarının, spor hocalarının farklı farklı görüşleri olduğundan, bir bilene danışmakta fayda var; ancak ben doğada olmayan yiyecek/içeceklerden hoşlanmıyorum.

Öğün Atlamayın

Öğün atlamayın ki acıktığınız anda şekere saldırmayın.

Acil Durum Yiyeceklerinizi Hazır Bulundurun

Acil durum atıştırmalıkları için ille de hipogliseminiz olması gerekmiyor. Öğün aralarında acıktığınızda zarar yiyeceklere koşmamak için yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar taşımanız iyi olacaktır.

‘Şekersiz’ Yazısına Dikkat

Tatlandırıcılar, vücudumuz tarafından sanki glikoz gibi algılanıp, vücudumuzu kandırır. Bu da daha da daha fazla acıkmamıza sebep olur. Bu yüzden ‘şekersiz’, ‘light’, ‘şeker ilavesiz’ gibi ibareler olsa da mutlaka içindekiler kısmını okuyun ve şeker yerine olabilecek diğer tatlandırıcılara da dikkat edin.

Meyveyi Abartmayın, Daha Çok Sebze Yiyin

Şekeri kestim ya da bu hafta hiç çikolata yemedim derken meyveye yüklenmeyin. Yediğiniz meyvenin türüne, miktarına ve zamanlamasına dikkat edin ki bir diğer şeker türü olan fruktoz seviyeniz çıldırmasın. Örneğin akşam saatlerinde yemek yerine gündüz yemeye özen gösterin. Muz, üzüm, karpuz yerine berry türleri, yeşil elma gibi glisemik indeksi düşük meyveler tercih edin. Meyve yerine sebzeye daha çok ağırlık verin.

Sağlıklı Yağlar Tüketin

Çiğ badem, ceviz gibi kuruyemişler, avokado, zeytinyağı gibi sağlıklı yağları tercih edin. Böylece kendinizi halsiz hissetmeyecek, enerji ve kan şekeri seviyenizi korumuş olacaksınız.

Kahveniz Siyah, Çikolatanız Bitter Olsun

Kahveyi sade içmeye çalışın. Özellikle sabah içeceğiniz sade kahve tam bir metabolizma tetikleyicisi olacaktır. Ayrıca kahvenin diyabet riskini azalttığı söyleniyor. Çikolata kriziniz tuttuğunda ise % kakao oranı yüksek, bitter çikolataları tercih edin.

Tamamen Şekeri Hayatımızdan Çıkarmak

Şekeri tamamen hayatından çıkarmakta başarılı olanlar olabilir. Şekerin faydasından çok zararı olduğunu bildiğimiz için sanırım şekeri tamamen bırakmanın kötü bir yanı da yoktur. Fakat; şeker yememek için kendimizi 1 ay kasıp ardından eskisinden de çok, gözü dönmüş bir şekilde şekere saldırmaktansa benim tercihim; kendime haftanın bir iki günü şeker konusunda izin verip diğer günler dikkat etmek yönünde.

Gizli Kalmış Şeker İsimlerine Dikkat

Son zamanların trendlerinden ‘kesinlikle şekersiz’ ama şekersiz olduğuna inanamayacağımız kadar lezzetli kek/kurabiye/çikolata cinsi yiyecekler tüketmeden önce içeriğindeki alternatif şekerleri sorgulayın/okuyun. Şekerin yerine kullanılan o kadar çok isim var ki, bunlara dikkat etmekte yarar var.

 

Kaynak: Princeton University, Telegraph, Independent, MBG

Foto: Brian Chan


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up