İLHAM VEREN HİKAYELER YURTDIŞI GÜNLÜKLERİ & GEZGİNLER

Dijital Göçebe Demet Aksu Yelok’tan Seyahat Sırasında Hayatı Kolaylaştıran Tavsiyeler

Bir diğer digital nomadle (dijital göçebe) birlikteyiz; Demet Aksu Yelok. Demet 5 aydır evli ve 4 aydır geziyor. Evlenme sürecinde İstanbul’da bir ev hazırlamamışlar, eşya almamışlar. Evlendikten sonra İstanbul’da bir ay kadar oyalanıp, uçağa atlamışlar ve o gün bugündür digital nomad olarak çalışarak geziyorlar. Tayland’la başlayıp içlerine sindirene kadar tek bir ülkeyi gezmeye karar vermişler; çünkü bütün bir kıtayı değil, bütün bir ülkeyi gezmenin daha verimli olduğunu düşünüyorlar.

Demet

Demet’ten seyahat ederken hayatı kolaylaştıran tavsiyeler aldık

Valiz mi backpack mi?

İkisinin de kendine göre avantajları var. Fakat çanta ne kadar büyürse alacağın eşya sayısı da o kadar artıyor. Halbuki bir gezgin, zamanı geldiğinde hızlıca hazırlanacak kadar sade ve hafif olmalı. Hem madden, hem manen…Bu yüzden bizim tercihimiz sırt çantası oldu. Daha pratik ve kısıtlı.

Mümkün olduğunca az kıyafet mi?

Kıyafet konusunda da aynı felsefeyi geçerli kıldık. İkimizin de seyahatimiz için dikkatlice hazırladığı bir kıyafet listesi var. Benimki 1 elbise, 3 tshirt, 2 kolsuz bluz, 1 uzun kollu üst, 2 pantolon ve 1 şorttan oluşuyor. Bir kaç adet de yatak ve plaj giysisi var. Bu kadar! Kendimi o kadar iyi hissediyorum ki bu kıyafetlerin bana yakışmaması ya da onlardan sıkılmam gibi bir durum söz konusu değil.

Yolculukta çanta toplamanın incelikleri var mı?

Öncelikle kıyafetlerimi ve kozmetik ürünlerimi ağzı fermuar sistemiyle kapatılan buzdolabı poşetlerinde saklıyorum. Böylece hem düzenli hem de temiz kalmalarını sağlıyorum. Başta tişörtlerim olmak üzere her kıyafetimi rulo şeklinde sarıyorum. Amerikan ordusunda kullanılan bir yöntem var. Rulo yapmadan önce kıyafetin geniş kenarını ters yönde 2 parmak kalınlığında kıvırıyorsun. Böylece yuvarlamayı bitirdiğinde ters yönde katladığın parçayı açıp bir lastik gibi kullanabiliyorsun. A4 ebatındaki bir poşete yaklaşık 4-5 parça sığdırabiliyorum. Daha sonra paketin fermuarını yarım santim açıklık kalacak şekilde kapatıyorum. O boşluktan bir pipet geçirip paketin içerisindeki havayı çekebildiğim kadar çekiyorum. Sonuç olarak vakumlanmış mini bir seyahat paketi yapmış oluyorum. Bu durum benim 27lt’lik küçük bir çantayla nasıl rahatça seyahat ettiğimi de açıklıyor tabi:)

En çok merak edilen konulardan biri, harcamalar? 🙂

Harcamalar ve bütçe konusunda öncelikle popüler olandan kaçıyoruz. Kalacak yer, restoran, alışveriş… Akla gelebilecek her konuda alternatiflere bakıyoruz. Gittiğimiz şehirlerde expatların yazıştığı sosyal medya ağlarına üye olup, ihtiyacımız olan şeyleri en ucuz nasıl temin ederiz soruyoruz. Örneğin Chiang Mai şehrinde ulaşım sorunumuzu Uber kullanarak çözebileceğimizi öğrendikten sonra hareket alanımız çok arttı. Bu sayede şehir dışındaki bir hiper markete giderek uzun dönemli ihtiyaçlarımızı çok ucuza alabildik. Aynı şekilde şehirden ayrılırken ev eşyalarımızı 2. el sosyal medya gruplarından sattık. Böyle harcamamızın bir kısmını geri aldık.

Gittiğiniz ülkelerin kültürüne adaptasyon zor oluyor mu?

Gittiğiniz ülkenin kültürünü anlamak öncelikle gözleme dayanan bir şey. Biz insanlarla iletişim kurmadan önce onları gözlemliyoruz. Gideceğimiz yerlere yürüyerek gitmeyi, yol üzerinde lokal bir pazara uğramayı, merak ettiğimiz şeyleri sormayı tercih ediyoruz. Dil kısıtlı bir unsur olduğundan yavaş yavaş ısınıyoruz. Bir süre sonra aynı dili bile konuşmadığınız insanlarla aynı şeylere gülebildiğini fark edip rahatlıyorsun. Sonrası ise keşfetmeye, beğendiğin şeyleri hayatına katmaya, beğenmediğin şeyleri de sadece bir deneyim olarak bırakmaya başlıyorsun. Böylece ortaya sana ait orijinal bir tat çıkıyor.

Uzakdoğu özelinde bir kaç tavsiye alabilir miyiz?

Uzakdoğu gerçekten çok büyüleyici ve bir o kadar da haksızlığa uğramış bir dünya. Buraya gelecek olanlara öncelikle kafalarındaki her türlü ön yargıyı bırakıp gelmelerini tavsiye ediyorum. Buraya gelip aç kalmazsınız. Yerel yemekleri yemezseniz batı tarzda servis yapan bir yer rahatlıkla bulursunuz. Hastalanırsanız çaresiz kalmazsınız, aksine iyi bir hastane ya da donanımlı bir eczane bulabilirsiniz. İnsanları fakir ama mutsuz değiller. Hayata sizden farklı bir bakış açısıyla bakıyorlar ve iletişimleri oldukça güçlü. İnsanların buraya sadece deniz ve tatil için değil, kültürel bir değişim için gelip bu değerli deneyimi yaşamasını çok isterim.

Yolculuk sırasında daha rahat etmek için öneriler?demet 2

Öncelike Tayland’da otobüs taşımacılığının gelişmiş olduğunu belirtmek istiyorum. Şehirler arası otobüsler iki katlı ve VIP  kategorileri var. Bu tarz otobüslerde koltukların masaj sistemi, içerisinde film, oyun gibi eğlence sistemi olan ekranları var ve 45 derece eğimle yatabiliyorlar. Uzak mesafe gitmedikçe tercihim bu tarz otobüslerle yolculuk yapmakta. Bunun haricinde şehirler arası charter uçaklarıyla da konfor ve güvenlik bakımından bir sıkıntı yaşamadım. Şişirilebilen yolcu yastığı, uyku bandı ve kulaklıktan oluşan küçük bir kitim var. Bazen ikinci bir yastıkla belime takviye yapıyorum. Mutlaka spor ayakkabı giyiyorum ve ayaklarımı yolculuk bitene kadar ayakkabıdan çıkarmıyorum. Böylece şişmelerini önlüyorum.

Yiyecek-içeceklerle ilgili öneriler?

Asya deyince akla öncelikle sokak yemeği ve noodle geliyor. Aslında bizim alışkın olduğumuz mutfak kültüründen tamamen farklı. Yeni şeyler denemek çok eğlenceli ama uzun vadede biraz sıkıcı olabiliyor. Eğer mutfağın varsa süper marketlerde salça, makarna, peynir, sosis gibi ürünleri bulabiliyorsun. Eğer mutfaksız bir yerde kalıyorsan sokak pazarlarında ızgara tavuk ve deniz ürünleri bulmak oldukça kolay. Ayrıca yoğurt ve süt ürünleri Asya’da çok yaygın ve kolayca ulaşılabilir ürünler. Smoothie sevenler içinse Asya bir cennet! 2-3 TL’ye tropikal meyvelerden onlarca farklı meyve kokteyli içebilirsiniz.

Kişisel bakım?

Kuaför hizmetleri Türkiye’ye kıyasla pahalı. O yüzden manikür, pedikür gibi bakım işlemlerimi kendim yapıyorum. Saçlarımı henüz kestirmedim,
tanımadığım bir kuaföre emanet edebileceğimden de çok emin değilim ama saçlarıma bir sürü doğal kozmetik ürünü uyguluyorum. Asya’da doğal yağlar ve ev yapımı kozmetik rahatça bulunabiliyor. Ayrıca hindistan cevizi suyunun cildime iyi geldiğinin de altını çizeyim:)

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Digital Nomad: Zeynep Gabralı


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up