İLHAM VEREN HİKAYELER YURTDIŞI GÜNLÜKLERİ & GEZGİNLER

Yurt Dışı Günlükleri: Singapur’da Yaşam | Vol.01 – Oturum izni

Yurt dışı Günlükleri serisinde daha önce Singapur’da yaşamla ilgili bir röportaj paylaşmıştım. Hala Singapur’da yaşayan sevgili Esin, artık daha tecrübeli bir lokal olarak Singapur’da yaşam, oturum izni, iş bulma süreci gibi konularda bizimle daha fazla detay paylaşacak. İlk bölüm Singapur’da Oturum İzni:

Nasıl oldu bilmiyorum belki ben buralara alıştım, belki daha çok Türk’le kaynaştım:) ama artık Singapur sokaklarında daha çok Türkçe duymaya başladım:) Yavaş yavaş buradaki Türkler’i hatta gelmeyi düşünenleri keşfediyorum veee sosyal medya aracılığıyla birçok soru alıyorum. O zaman bildiklerimden aktarmaya devam ediyorum…

Ben burada ne mi yapıyorum? Singapur’da Yaşam | Vol.00 – Başlangıç Noktası

Singapur bir ada ülkesi hatta ülkeciği olduğundan alan kısıtlı. Yalnızca bu da değil, ülkenin yüzey alanının %60’ını orman olarak sabitlemişler; yani maymunların yaşam alanı bizden daha geniş anlayacağınız:) Bu sebep -ve tabii ki destekleyici birçok kültürel, politik, ekonomik, vb… sebeple- ülkeye yabancı girişinde ciddi sıkılar.

Kurallar göçmenler için geçerli olduğu gibi en büyük gelir kaynaklarından birini oluşturan turistler için de geçerli. Türk vatandaşlarından vize istenmemesine rağmen tanıdık-tanımadık birçok kişinin ülke girişinde yaşadığı problemleri duydum, hatta turist olarak geldiğimde ufaktan kendim bile deneyimledim. Farklı bir yazıda Singapur’a turist olarak girişi kolaylaştıran yollardan da bahsedebilirim.

Singapur’da Yaşam Vol.01 – Oturum izni

Benim aktaracaklarım naçizane 1,5 yılda gözlemlediklerim ve öğrendiklerime dayalı. Araştırma yaparken, ara ara belirttiğim resmi kurumların verdiği bilgilerle harekete geçmekte fayda var. Kısacası çok bana güvenmeyin:P

Singapur’da Yaşam | Vol.01 – Oturum İzni

Göçmenlik seçenekleri ile başlayacak olursak (Ayrıntılar için ica.gov.sg)

  1. En rahatı: Singapur vatandaşlığına sahip olmak, ki bu günümüzde birçok Avrupa ülkesine göre çoook zor. Singapur pasaportu dünya üzerinde en geçerli 2. pasaport olarak anılsa da herşeyin bir bedeli var demişler ve çifte vatandaşlığı engellemişler. Bu demek oluyor ki Singapur vatandaşlığını hak etseniz bile önce kendi vatandaşlığınızdan feragat etmeniz gerekiyor. Yaşama etkisini bilmem ama benim için duygulara etkisi çok negatif olur.
  2. En garantisi: Kalıcı oturum iznine sahip olmak, ki buradaki birçok Türk’ün hedefi de budur diye düşünüyorum. Vatandaşlığa göre daha kolay olsa da bunun da net bir kuralı yok. Şu kadar yıl yaşamış olmak, şu görevde bulunmak, şu yatırımı yapmak gibi… Hatta resmi olarak açıklanmasa da halk arasındaki bir rivayete göre ülkedeki ırk, din, dil gibi ayırıcı özelliklerin; ülke içindeki oranını sabit tutmaya çalışıyorlarmış. Yani Çinliler en şanslı:) Askerlik sebebiyle erkek çocuğu olanların şansının arttığı da duyduklarımdan biri. Genelde buraya göçenler birkaç yıl oturum sonrası PR (permenant residency) denen kalıcı oturum başvurusu yapıyor, red gelirse tekrar tekrar deniyorlar. Biz hiç başvurmadığımızdan detaylara hakim değilim ama ayrıntılı evrak istendiğini, hatta bunu meslek edinmiş danışmanlar olduğunu biliyorum.
  3. En yaygını: Çalışma iznine sahip olmak, ki bunun da birçok çeşidi var. Aslında benim en çok bahsetmek istediğim kısım da bu, sadece girizgahı biraz uzun tuttum:)

Başlıca çeşitler (Ayrıntılar için mom.gov.sg):

  • Profesyoneller için EP (employment pass)
  • Kalifiye ve yarı-kalifiye elemanlar için S Pass
  • Aile bireyleri için DP (dependant’s pass) ve LTVP (long term visit pass)

Bunların herhangi biri veya farklı bir oturum iznini alabilmek için mutlaka sponsora ihtiyaç var. Yukarıda belirttiğim ilk ikisinde sponsor çalıştığınız yer yani işvereninizken, üçüncüde ise sponsorunuz eşiniz oluyor malumunuz:)

Singapur’da Yaşam Vol.01 – Oturum izni

Konuyu uzatmadan bana göre en önemli birkaç püf noktadan bahsetmek istiyorum:

  1. En özgürü: Bireysel göç. Bildiğim kadarıyla Singapur’da asgari ücret uygulaması yok, varsa da çok düşüktür. Dolayısıyla bireysel olarak göç etmeyi düşünen birinin yapacağı ilk şey iş bulmak, daha sonra da teklif edilen ücretle yaşam maliyetlerini karşılaştırmak olmalı. Ülkenin neredeyse 1/3’ünü yabancı çalışanlar oluşturduğu için iş görüşmesi sırasında -hatta öncesinde- vize konusu değerlendirilecektir. Yani işveren size teklifte bulunuyorsa sponsorluğa razıdır ve adı-türü ne olursa olsun oturum hakkınız olacaktır.

Burada bence en önemli uyarı iş bulma sürecini göz önüne alarak, işi garantilemeden ülkeye giriş yapmamak olmalı. Turist vizesi ile kalma hakkınız olan 30 gün (ücreti karşılığından en fazla 60 güne kadar uzatılabiliyor) içinde iş bulup çalışma izninizi çıkarmanız zor diyemeyeceğim neredeyse imkansız. Fakat şirketler yabancıya -expat’a, relocation’a nasıl derseniz- alışkın olduğundan telefon veya görüntülü görüşme ile mülakata açıklar; özellikle de sizi yerellerden ayıran güçlü özellikler oldukça.

  1. En sağlamı: Aile ile göç. Sağlamlık ölçütünü kendime ve hatta psikolojime göre belirlediğimden size göre değişebilir. Ben ailemsiz (tek kişilik dev ailem kocam:) sevdiklerimden bu kadar uzakta, bu kadar farklı bir ülkeye alışmakta zorlanırdım. Yoksa sağlam dediğime bakmayın, aile ile göç daha çetrefilli. Çünkü aile bireylerine DP çıkarabilmek için minimum gelir bariyeri var.

1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere bir çalışma izni sahibinin; eş ve çocuğuna DP çıkarabilmesi için minimum aylık SGD6000, anne ve babasına LTVP çıkarabilmesi için minimum aylık SGD12000 kazancını belgelemesi gerekiyor. Yaşam maliyetleri kişiden kişiye değişmekle beraber, bana göre aile için konulan sınır 6K burada çocuksuz, mütevazi bir yaşam kurmak için ancak yeterli.

  1. En tatlısı: Eşlere tanınan haklar. Bunca kısıta, kurala, zorluğa bakınca eşlere tanınan hakları tatlışlık olarak değerlendirmemek elde değil. Çalışma izni olan eşi üzerinden oturum izni almış -DP taşıyan- kişiler kendine sponsor bulduğu sürece (burada kastımız işveren:) LOC (letter of consent) denen bir belge ile çalışma izni alıp bekleme süresi olmadan, sınava tabi tutulmadan, alt-üst gelir limiti olmadan çalışabiliyorlar. Tek yapmanız gereken iş görüşmesinde işvereni ikna etmek diyebilirim.

Oturum iznini hallettik gibi duruyor:) Çok sorulan iki konu daha var: Yaşam maliyetleri ve iş bulma süreci. Bir sonraki yazı bakalım hangisi hakkında gelecek?

Singapur’dan taze fotoğraflar, canlı videolar için: instagram.com/just_esining

X

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: YURTDIŞI GÜNLÜKLERİ: EN SEVDİĞİMİZ GEZGİN SİSTERS, SİSTERS AWAY İLE DÜNYA TURU


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up