İLHAM VEREN HİKAYELER YURTDIŞI GÜNLÜKLERİ & GEZGİNLER

Yurt Dışı Günlükleri: Singapur’da Yaşamak

Güneye yerleşenlerden sonra biraz da yurt dışında yaşayanlarla konuşalım, iyi taraflarını ve zorluklarını öğrenelim istedik. İlk konuğumuz taa Singapur’dan Esin Ataman bizimle tecrübelerini paylaştı.

Merhaba Esin, öncelikle seni biraz tanıyabilir miyiz? 

Merhaba! Hikayenin en güzel yerinden başlayayım: İzmir’liyim 🙂 Önce eğitim için Ankara’ya, daha sonra iş için İstanbul’a taşındım. Şimdi de Singapur’da yaşıyorum. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü mezunuyum. Pazarlama alanında çalışıyorum. Doğaya yakın olmayı, yeni yerler keşfetmeyi seviyorum. Bunları yaparken de anı biriktirmek için bolca fotoğraf çekiyorum.

Aileme çok düşkünüm. Artık çekirdek bir ailem daha var ve çok şükür hep yanımda 🙂 Ama annem, babam ve kız kardeşimle hiç bu kadar uzun süre uzak mesafe kalmamıştık. O sebeple kendimi gurbetçi değil “hasretçi“ olarak tanımlıyorum. Zaten evim artık tam olarak ne İzmir, ne İstanbul, ne de Singapur. Bir de şu hasret olmasa…

Singapur taşınmak için ilk aklımıza gelen yerlerden değil. Nereden çıktı, nasıl oldu? 

Yaklaşık 5 ay önce eşimin işi sebebiyle taşındık, Ekim 2018’e kadar da buradayız. Daha önce Singapur’a 2 kez uçuş aktarması arası günübirlik uğrama şansım olmuştu. Tadı damağında kalmak denir ya, aynen öyle yarı hayali bir Singapur vardı kafamda 🙂 Düşününce Singapur tropik bir ada! Diğerlerinden ayrılan yanları ise gelişmiş iş hayatı, düzeni, temizliği ve aslında Dünya ile entegrasyonu. Uzak Doğu’nun en gelişmiş, bizim için en yaşanılası yerlerinden olduğu için de çok severek ve isteyerek geldim diyebilirim. Burada yaşam, bizim için hayatın unutulmaz bir parçası olacak gibi görünüyor şimdiden.

İlk olarak 2010 yılında iş seyahati sebebiyle Hong Kong ve ardından Çin’e gitmiştim. Uzun bir seyahatti. Yemek yemekte ciddi zorlandığımı ve söylenip durduğumu hatırlıyorum. Tamamen rastlantı, eşim de iş sebebiyle bu bölgeye sık seyahat ediyordu. Daha sonra zorunlu iş seyahatlerine keyfi tatilleri eklemeye başladık ve yılda birkaç kez Uzak Doğu’ya gelir olduk. ‘Bucketlist’imizde neredeyse Kamboçya ve Filipinler kaldı diyebilirim. Böylece alıştım alışıyorum derken bir baktım buraları merak eder ve sever olmuşum. Bundan sonra da her bahanede buralara geleceğimize, bağımızı koparmayacağımıza inanıyorum.

Singapur’a ilk gelişte çekilen fotoğrafların çoğunda Marina Bay Sands otel vardır herhalde 

 

Şuan orada çalışıyor musun, ne işle meşgulsün?

Singapur’a gelmeden önce bir bebek bezi markasının marka müdürü olarak çalışıyordum. Uluslararası pazarlardan sorumluydum ve işimin seyahat dışı kısımları çoğu zaman internet üzerinden toplantılarla ilerliyordu. Açık konuşmak gerekirse Singapur hazırlıkları başladığında işimi severek yapmama rağmen kaybetmekten pek de korkmadım. Hayatımda belki de ilk kez kendime şımarıklık yapacaktım 🙂 Sonuçta sınırlı bir zaman ve buraların keyfini çıkarmaya da kararlıydım.

Fakat yöneticim ve şirketim bana farklı bir pencere açtı ve görevimi yarı-zamanlı olarak uzaktan sürdürmeyi teklif etti. Bu da bana yarım günde ful konsantrasyon işlerimi tamamlama; günün geri kalanını da kendime ve buraya özgü aktivitelere ayırma esnekliği tanıdı. Zorlukları var ama en büyük kazanımım ofisin yarattığı iş dışı stresten uzak olmak oldu ve çalışma verimimin arttı diyebilirim. Dizüstü bilgisayarım ve internet erişimi olan her yer ofisim. Bir nevi kısa mesafeli dijital göçebeyim…

Şu ortamda, bir de elinde hindistan cevizli dondurma… Çalışırsın da verim artmaz mı hiç!

 

Peki boş zamanlarını nasıl geçiriyorsun?

Doğayı çok severim. Burası da insan yapımı bir doğa harikası. Şehrin- yoksa ada mı desem ülkecik mi-, her köşesi bir park. Benim de en sevdiğim aktivitelerden biri park gezmek aslında.

Festivaller desen hiç bitmiyor. Yeni yıl bitti, Çin yeni yılı hazırlıkları başladı mesela bu ara. Festival havası her yerde hissediliyor. Bolca ücretsiz etkinlik, gösteri, atölye çalışması oluyor. Vaktim oldukça katılmaya çalışıyorum. Bir de en büyük hobim tatil planlama var tabii. Seyahat en büyük tutku oldu hepimiz için artık.  Singapur’un çevresi fiyat / fayda dengesinde en iyi tatil bölgeleriyle çevrili. Biz de her boşluğa kısalı uzunlu seyahatler sıkıştırıp tadını çıkarıyoruz.

Tüm bu olan biteni ölümsüzleştirmek için de fotoğraf çekiyorum ve instagram aracılığıyla paylaşıyorum.

Gittiğimiz gördüğümüz yerlerde bize eşlik etmek isteyenler olursa beklerim: @just_esining

Singapur’dan kolay ulaşılan harika yerlerden birkaçı

 

Çalışma / oturma izinlerinden bahseder misin? 

Singapur bir ada ülkesi, hatta şehri bildiğiniz gibi. Yani alan sınırlı. Birçok konuda hayran kaldığım planlamaları şehirleşme ve yaşam konusunda da var. Hedefleri 2030 yılında 7 milyon nüfusa ulaşmak ve yaşam standardını koruyabilmek adına bunu sürdürülür kılmak. Bu sebeple göçmenlik politikaları sıkı. Şuan nüfus yaklaşık 5,6 milyon ve 7’ye yaklaştıkça daha da sıkılaşacağını tahmin ediyorum. Fakat endişeye gerek yok. Nüfusun yaklaşık ¼’ü expat, bu da gösteriyor ki kalifiye elemana her zaman açıklar.

Tek tek vize tiplerinden bahsetmektense konuyu kendimce anlatayım. Zaman zaman Singapur’da yabancı olmakla ilgili şu hisse kapılıyorum. Burası büyükçe bir şirket aslında. İlk seçenek, onlar sizi talep ediyor ve siz buranın çalışanı oluyorsunuz. Bu da expat olmak ve çalışma / oturma izni almak demek. Diğer seçenek ise, siz onları tercih ediyorsunuz ve buranın müşterisi oluyorsunuz. Bu da turist veya öğrenci olmak ki o durumda burada olmanın bedelini maddi olarak ödüyorsunuz 🙂

Giderken buradaki evinizi, eşyalarınızı ne yaptınız? Orada yerleşme süreci nasıl geçti?

Biz İstanbul’lu olmadığımızdan herhalde çok da bağımız yoktu aslında. Evimiz, işimiz, arkadaşlarımız. Sınırlı bir süre için geldiğimizden evimizi olduğu gibi bıraktık. İşi de bahsettiğim gibi bilgisayar çantasında yanıma aldım zaten 🙂 İstanbul’da tek arkada kalan arkadaşlar oldu diyebilirim, çokça özlüyor insan.

Uzak Doğu’da yaşam alanları küçük bildiğiniz gibi. Biz de bunu bilerek kendimize bir ‘olmazsa olmaz listesi’ oluşturduk. Yanımıza çok fonksiyonlu az sayıda eşya almaya dikkat ettik. Tropik iklim olması sebebiyle kıyafet olarak da yazlıklar yeterli oluyor. Yani büyük boy birkaç valizle gelebildik biz.

Expat yoğun ve transit bir bölge olması sebebiyle eşyalı evler, tüm hizmetleri içinde barındıran rezidanslar yaygın. Biz de merkezi konumda eşyalı bir ev tercih ettik. Böylece taşınma ve yerleşme işini kolayca hallettik.

Singapur’un henüz hepsini göremediğim park ve bahçelerinden birkaçı

 

Uzakdoğu ve Singapur bizim için bambaşka bir kültür. İlk başta en yadırgadığın şey ne olmuştu? En sevdiğin tarafları neler?

Singapur başlıca 3 birbirinden farklı kültürün karması: Çin, Malay ve Hint kültürü. Çin, Malezya ve Hindistan’a ayrı ayrı bakarsak yozlaşma oldukça yüksek. Fakat gelin görün ki burada herkes dil, din, ırk ayırmadan birbirine inanılmaz bir saygı ile yaklaşıyor. Sıkı ve baskıcı kurallar yok diyemem. Ama temelde saygının buradaki hayatı düzenleyen en büyük etken olduğunu düşünüyorum. Bunu yadırgamak değil ama şaşırmamak, hatta özenmemek mümkün mü?

Singapur’da bana

  • Bina yığınlarından sıkıldığımdan bol yeşillik;
  • Arabayla trafikte beklemektense organize toplu taşıma;
  • Ev-iş çemberinden çıkılmayan büyük şehirdense minik ülke;
  • Daha az çalışıp daha çok iş bitirebilmek;
  • Standart insana da yüksek hayat standardı 🙂 çok iyi geldi.
  • Dışarı-içeri arası iklimi değiştirecek sıcaklık farkları;
  • Durmayan yağmur, bardaktan boşanırcasına yağmur, hep yağmur;
  • Bir kilo domatesin 30TL, küçük boy latte’nin yaklaşık 18 TL’ye karşılık gelmesi;
  • Şehir efsanesi sanırken hiçbir markette sakız bulunmaması (kuralların boyutunu hayal edin); baya zorladı.

Aslında şuana kadar Singapur bize genelde iyi davrandı. İlerleyen günleri zaman gösterecek… Şimdilik mesajım: “Buralar çok güzel, gelsenize:)”

Son soru, Türkiye’ye dönmeyi planlıyor musun?

Türkiye benim yurdum, dönmemeyi düşünemiyorum. Ama buraları da özleyeceğim kesin. Hani olur ya ömrünün 20 yılı bir yerde geçer ama 20 ay kaldığın yeri anlatır durursun. Bende de öyle olacak; “ben Singapur’dayken” diye başlayacak bir süre her muhabbet 🙂

Ezgi aracılığıyla The Urban Melody’e sevgilerimle.

Türkiye’ye döndüğümde görüşmek üzere 🙂

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up