İYİ HİSSET SAĞLIKLI BESLENME

Geleneksel Çin Yöntemlerine Göre Şişkinliği Azaltmaya Yarayan Bitkiler

Konumuz bir çoğumuzun ortak problemi şişkinlik! Süt ürünlerini olabildiğince azalttık olmadı, beyaz un zaten yemiyorduk ama koyu renkli ekmekleri de kestik, üstüne makarna, pilav yerine her türlü kinoa, chia vs denedik ama şu şişkinlikten kurtulamadık.

Tabii ki Çinliler bu konuda bir araştırma yapmışlar ve hiç beklenmedik yiyeceklerin de şişkinliğe yol açabildiğini bulmuşlar. Bu arada küçük bir not; reaktif hipoglisemiden beri pirinç yerine bulgur yerdim ama bu sefer de ülser&gastriti tetiklediği için doktor önermedi. Zaten spor hocam da sevmezdi 🙂 Kendisinin spor ve beslenme konusunda önerileri için buraya tıklayın.

Vie Healing’in kurucusu, akupunktur, bitki ve TCM (Traditional Chinese Medicine) uzmanı Mona Dan, Geleneksel Çin yöntemini şöyle açıklıyor: ‘Mide çok ısındığında veya soğuduğunda şişkinlik hissedersiniz’. Bu şu demek oluyor: ‘Baharatlı yemekler yediğinizde mide ısınır, salata yediğinizde ise soğur. Bu yüzden her iki tür yiyecekte de şişkinlik hissedebilirsiniz’.

Aynı zamanda Mona Dan’e göre Çinlilerin bitkisel çözüm yöntemlerinde tek bir bitki büyük bir etki yaratmaz ve yiyeceğin içinde kaybolur. Ancak daha yoğun bir karışım kullanırsanız o zaman daha iyi br etki hissedebilirsiniz.

20 yıldır TCM üstüne çalışmalarını sürdüren Dr.Eric Karchmer,Ph.D; yüzyıllardır tedavi yöntemi olarak Çinliler tarafından kullanılan bitkileri incelemiş ve özellikle birbiriyle yakışan ve şişkinliği gidermeye yarayan 8 favori bitkiyi kullanarak bir çay yaratmış. Maalesef sadece ABD ve Kanada’dan sipariş verilebiliyormuş 🙁 Eğer imkanınız olur ve denemek isterseniz aklınızda olsun, linki şu: My Doa Labs 

Şimdi gelelim biz evimizdeki malzemelerle şişkinliği nasıl önleyebiliriz?

Her iki uzman da TCM’da kullanılan bitkileri yemeklere ekleyerek ve çay şeklinde içerek şişkinliği azaltabileceğimizi söylüyorlar. Bu anlamda önerileri şöyle;

Isıtan Baharatlar: Zencefil, Tarçın, Muskat

Hem Dan hem de Dr. Karchmer zencefilin Çin yönteminde en önemli bitkilerden biri olduğunu söylüyorlar. Salata, smoothie ya da sushie gibi soğuk yiyeceklerin neden olabileceği şişkinlik ve doluluk hissini önlemek için içlerine zencefil eklememizi öneriyorlar. Örneğin soğuk bir yemek olan sushi yanında servis edilen wasabi de şişkinliği önlemeye yardımcı oluyor.

Isıtan, sıcak bir baharat olan zencefil aynı zamanda tarçın veya muskat gibi diğer ısıtan baharatlarla da birlikte kullanılabiliyor.

Turunçgiller

Limonlu su içmenin faydalarını mutlaka duymuşsunuzdur, özellikle sıcak suya eklenen limonun harika bir şişkinlik giderici olduğu söylenir. Dr.Karchmer, Çinlilerin sadece limon değil diğer turunçgillerin de Çin yönteminde oldukça fazla kullandığını söylüyor. Zaten limon ve lime Çinliler arasında çok yaygın olmadığından, hazmı kolaylaştırmak için onlar daha çok portakal kabuğu kullanırlarmış.

Berryler

TCM bitkilerinde biraz daha egzotik olmak isterseniz Dr.Karchmer alıç bitkisini öneriyor (hawthorn berry) ayrıca goji berry de favorileri arasında. Şişkinliği önleyen ve antioksidan bakımından zengin berrylerden oluşan çayları içmeyi öneriyor. Akşam yemeğinden sonra çok ‘dolu2 hissettiğiniz zamanlarda içmenin faydası olacağını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: IMMUNE SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRECEK 15 DOĞAL BESİN

Kaynak: WellandGood

Foto: Unsplash

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up