İLHAM VEREN HİKAYELER YURTDIŞI GÜNLÜKLERİ & GEZGİNLER

Yurtdışı Günlükleri: En Sevdiğimiz Gezgin Sisters, Sisters Away ile Dünya Turu

Oleey Sisters Away’le ropörtaj yaptım 🙂 Kendilerini Instagram’da görüp takip etmeye başlamıştım ve anında en sevdiğim seyahat hesaplarından olmuşlardı. Ben onları takip etmeye başladığımda Asya yolculukları bitmiş, İstanbul’a dönmüş ve Güney Amerika yolculukları için bekleyişteydiler. Seyahatte olmadıkları zaman da takip etmesi çok keyifli, süper kardeşlere ‘acaba röportaj yapabilir miyiiiiz?’ 🙂 diye yazdığımda ise Küba’ya gitmek üzere havaalanına gidiyorlardı. Yolculuk, internet bağlantısı vs derken artık hazırız.

Acayip doğal ve sanki kırk yıllık arkadaşım gibi gelen (sosyal medya enteresan şey!) sevgili sisters’a merak ettiklerimi ve uzun süreli seyahatlere çıkmanın hayalini kuran bir çok kişinin aklına takılanları sordum, buyrunuz:

Merhaba Sisters! Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz? Nerelisiniz, nerede yaşıyorsunuz? Eskiden ne işle meşguldünüz?

Biz Burcu ve Burçin. Doğma büyüme İstanbulluyuz. Seyahatlerimizden arta kalan zamanlarda da İstanbul’da yaşıyoruz. Uzun yıllar ikimiz de spor perakende sektöründe çalıştık.

Yakın zamanda upuzun harika bir Güney Amerika seyahatiniz oldu, ben de bayılarak takip ettim 😊 Ama ona gelmeden bir kaç yıl önce bir Asya yolculuğunuz olmuştu. Bir kaç ay süren bu seyahatlere ne kadar zamandır çıkıyorsunuz?

Seyahat etmeyi hep çok sevdik ama uzun süreli yolculuk maceralarımız yeni başladı aslında. İlk uzun yolculuğumuza 2017 yılının Ağustos ayında Asya seyahatimiz ile başladık.

Herkesin merak ettiği ve bir çoğumuzun cesaret edemediği kurumsal hayattan vazgeçip, bu yolculuklara çıkmaya nasıl karar verdiniz, en büyük motivasyonunuz ne oldu?

Aslında yola çıkış hikayemizi tek bir sebebe veya tek bir motivasyona bağlayamıyoruz. Hayatta ikimizin de istediğinin bu olduğunu anlama ve adım atma sürecimiz bir anda gelişmedi.

Aile içindeki ani bir kayıp, ülkede yaşanan gerilimler, geleceğimizi görememe ve kurumsal hayatlarımızın içinde çok da mutlu olmadığımızı fark etmemizle başladı tüm bu macera.

Asya seyahatiniz öncesinde nasıl bir hazırlığınız oldu? Rotanızda hangi şehirler/ülkeler vardı?

Asya yolculuğuna hazırlanmak hem maddi hem manevi olarak zorlayıcı oldu şimdi yalan söylemeyelim hiç 🙂 Bir karar aldık, dünyayı gezelim dedik ama paramız yok. E ne yapacağız?

İlk olarak sosyal hayatı sıfırladık. İş çıkışları, arkadaşlarla yenilen yemekler, içilen kokteyller bir bir çıktı hayatımızdan. Alışveriş yapmayı unuttuk, üstümüze başımıza tek parça kıyafet almadık.

2 odalı bir evde kirada oturuyorduk. Önce kiralık evimizin bir odasını, sonra da evin tamamını kiraya vermeye başladık.

Baktık ev otele dönüyor, biz de tam zamanlı temizliğe başladık dedik bu böyle olmayacak. Evi kapattık, ailemizin yanına taşındık. Böylece kira, elektrik, su, mutfak masrafı gibi sabit giderlerden kurtulduk. 1 sene boyunca hem biriktirdik hem de deli gibi araştırdık.

View this post on Instagram

Hazir Chiang Mai'deyken, ''long-neck" uzun boyunlu kadinlari da görmek istedik. 45 dakikalik bir yolculuktan sonra, 2003 yilinda 8 farkli etnik grubu kalkindirmak icin kurulmus kücük bir kasabaya geldik. Basta ne kadar turist eglendirme yeri acaba diye dusunduysek de hikayeyi duyunca bakis acimiz tamamen degisti. Burada yasayan insanlarin cogu kacak. Vatandasliklari olmadigindan calisma izinleri, sosyal haklari veya herhangi bir gelirleri yok. Iste bu kasaba, onlari kalkindirmaya, cocuklarinin egitimini ve saglik giderlerini karsilamaya yariyor. Bir de hepsi üretiyorlar. Dokuduklari sallar, örtüler, yaptiklari takilar o kadar güzel ki… Buradayken fotograf da cekelim istedik ama ikimizin de icini bir hüzün kapladi. Yüzümdeki ifade de hissettiklerimizi özetliyor gibi.

A post shared by SISTERSAWAY (@sistersaway) on

Asya rotası

Güneydoğu Asya’yı araştırırken gördük ki tüm sırt çantalı gezginlerin yaptıkları ‘Banana Pancake Trail’ adı verilen bir rut var. Asya’nın en popüler ülke ve şehirlerini kapsıyor. Öyle bir yol ki Tayland’da karşılaştığınız kişilerle Laos’da, Kamboçya’da hatta Filipinler’de tekrar tekrar karşılaşabiliyorsunuz.

Neyse başa dönelim, biz bu rotayı yapmak istiyoruz ama Endonezya’dan başlamak istiyoruz dedik.

Java adasına tek yön bir bilet aldık ve öyle yola çıktık. Gideceğimiz ülkeler aklımızda vardı ama şehirleri önceden planlamadık. Yolda spontane karar verdik hep.

Endonezya’da 1 ay geçirdikten sonra yola Malezya, Tayland, Laos, Kamboçya, Filipinler, Tayvan ve Japonya ile devam ettik.

Peki döndükten sonra neler yaptınız? Tekrar işe mi girdiniz? Aylarca tropikal ülkelerde seyahat ettikten sonra rutin bir İstanbul hayatı çok sıkıcı olmadı mı? 😊

5 ayın sonunda ailemizi ve sevdiklerimizi görmek, biraz da dinlenmek için eve döndük. Aklımızda 1-2 ay kalıp tekrar yola çıkmak vardı ama o dönem seçim tarihleri açıklandı. Ülkemiz için bu kadar önemli bir seçimde burada olmalıyız dediğimiz için kalış süremizi uzatmamız gerekti.

Burçin eski iş yerine geçici bir süreliğine geri döndü. Bir süre çalışıp ekstra para biriktirebildi. Onun keyfi kısmen yerindeydi ama hayatı boyunca çalışan ben aylarca evde deliriyordum resmen 🙂

Ve sonra sıraya Güney Amerika geldi! Bu sefer nasıl bir rota izlediniz? Ne kadar sürede nasıl bir hazırlık yaptınız? Sakıncası yoksa nasıl bir birikimle gittiğinizi de paylaşırsanız eminim okuyucuların çok işine yarayacaktır.

Daha Asya’dayken bir sonraki rotayı Güney Amerika diye belirlemiştik zaten. Kolombiya’dan başlayıp kıtanın aşağısına doğru inecektik. Baktık Güney Amerika uçuşları çok pahalı, miller desek yetmiyor. Nereye gidebiliriz, kıtaya nasıl yaklaşabiliriz diye araştırken Küba’ya millerimizin yettiğini fark ettik. Böylece yola Küba ile başlamış olduk. Rota biraz bütçe etrafında şekillendi diyebiliriz yani 🙂

Yine öncesinde çok araştırma yapmadık açıkçası. Yoldayken hayat çok da planladığı gibi gitmediğinden biz de spontane yaşamaya alıştık. Tek planladığımız ölüler festivali zamanı Meksika’da olmaktı. Tarihlerimizi bunun üzerinden belirledik.

View this post on Instagram

Viva la vida 🙋🏻🙋🏻

A post shared by SISTERSAWAY (@sistersaway) on

Asya’dayken bir excelimiz vardı. Günü gününe tüm harcamalarımızı kalem kalem yazıyorduk. Böylece neye ne kadar harcağımızı bildiğimizden nereden kesebiliriz veya hangi kaleme daha çok harcayabilirizi görebiliyorduk.

Güney Amerika’da bunu maalesef yapamadık. Bir kaç gün yazamadıktan sonra ipin ucunu kaçırdık. Bu yüzden hangi kaleme ne kadar harcadık tam bilemesek de hostel yatakhanelerinde kalıp, mümkün olduğu kadar sokak yemeği yiyip veya kendi yemeğimizi yapıp 3 ayda 2 kişi toplam 9 Bin Dolar civarında harcadık.

Bu Asya’da 5 ayda harcadığımız paradan daha fazla diyebiliriz. Güney Amerika maalesef pahalı bir kıta.

Uzakdoğu yine sakin, huzurlu, mutlu insanların olduğu  pamuk gibi bir yer ama Güney Amerika diyince insan biraz tırsıyor. Siz bide iki kadın bütün Küba’yı baştan sona gezip, oradan Meksika’ya, sonra Kolombiya’ya geçip aylarca kaldınız. Hiç korkmadınız mı? Ya da insan bilmediği için mi dışarıdan bakınca güvensiz yerler olduğunu düşünüyor acaba?

Yola çıkmadan kiminle konuşsak bize ‘’ Güney Amerika Asya’ya benzemez, çok dikkat edin’’ diyordu. Dikkat edelim tamam da neye dikkat edelim? En sevmediğimiz şey insanların eksik bilgiyle korkutulması. O kadar çok dikkat edin uyarısından sonra biz de bir tırsmadık değil. Ama bizi durduracak kadar da değil 🙂

Bir  de tahmin edersiniz ki İstanbul’da doğup büyüyen iki kadın olarak arkamızı kollamaya da çok alışığız.

Evet bazı şehirler gerçekten tehlikeli ama öyle yerlerde de çantayı-telefonu kollayıp, kötü muhitlerden uzak durup, geceleri de geç saate kadar sokaklarda kalmadıkça bir problem yaşanmıyor pek.

İstanbul’a döndüğünüz şu günlerde nelerle meşgulsünüz? Yine bir sonraki seyahat için yeni bir işe girdiniz mi? Bundan sonraki yolculuk ne zaman?

Evet çok yakın bir zamanda Sri Lanka’da olacağız. Daha önce gidip, çok sevdiğimiz ülkelerden. O yüzden bir sure orada kalmayı planlıyoruz. Hem tropik hem ekonomik. Sonrası için şimdilik bir planımız yok açıkçası, hayat ne getirirse 🙂

Kısa Kısa

En çok etkilendiğiniz yerler?

Asya’da Endonezya, Güney Amerika’da Peru.

En güzel deniz?

Tayland

En iyi gün batımı?

Gili Trawangan-Endonezya

En eğlenceli şehir?

Laos-Vang Vieng

En iyi yemek?

Tartışmasız MEKSİKA

En farklı yer?

Bolivya

‘Gitmesem de olurmuş, bu ne ya?’ dediğiniz yer?

Kolombiya

En tehlikeli bulduğunuz şehir?

Kolombiya Medellin

Burada yaşanır dediğiniz şehir?

O kadar çok şehri o kadar çok sevdik ki hepsi bizim bebeklerimiz 🙂

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İŞİ GÜCÜ BIRAKIP GÜNEŞ’İ TAKİP EDEN GEZGİN ÇİFT, KAFA Bİ DÜNYA


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up