AVRUPA GEZ-GÖR

Gözümüzün Önündeki Saklı Cennet, Slovenya Gezi Rehberi

Slovenya gözümüzün önündeki saklı cennet. Konumu İtalya ve Balkan ülkelerinin arasında olması sebebi ile hepsinden bir tat barındıran, Akdeniz insanının sıcaklığı ile Balkan insanının gelenekselliğini almış bir ülke. Avrupa’nın en küçük ama en yeşil ülkelerinden biri aynı zamanda.

Ljubljana Slovenya’nın huzurlu ve yeşil başkenti. Ljubljanica nehri üzerine kurulmuş bu adı zor şehri gezmeye doyamadım. Şehir merkezi nehrin etrafına kurulu, nehir hem gündüz yeşil rengi ile hem de gece ışıklandırmaları ile büyüleyici bir görüntüye sahip. Ljubljana’da ana görülecek olan mekanlar kale, parklar, üniversite, köprüler ve meydanlar hep birbirine yakın.

Ben şehirlerdeki gönüllü yürüyüş turlarına katılmayı çok severim, genelde öğrencilerin rehberlik ettiği bu turlarda şehirlere dair çok ilginç detaylar öğrenebiliyorsunuz, Ljubljana turunun detayları için şuradan bilgi alabilirsiniz: https://ljubljanafreetour.com/, hergün Preseren ana meydanından hareketle şehir merkezinde çok güzel bir tur yapıyorlar.

Ljubljana Yeme -İçme ve Görülecek Yerler

Yeme-içme için mutlaka uğramanız gereken mekanlar; muhteşem kahvaltısı ile Le Petit Cafe, çayın çok fazla tüketildiği bu ülkedeki en güzel çaycı Cajna Hisa Pod Velbom, yine kahve veya kahvaltı için mükemmel Kavarna Rog, şehrin en gözde hamburgercisi Pop’s Place, öğle yemeği için nehir kenarındaki harika manzarası ile TOZD.

Ljubljana’nın turistik mekanlarını gördükten sonra mutlaka görülmesi gereken bir de özerk kültür merkezi var: Metelkova! Eski askeri bölgeyi sanatsal bir alana dönüştürmüşler, duvarlarındaki grafitileri, yollardaki heykelleri, alternatif konserleri, sergileri, hapishaneden dönüştürülmüş hosteli, açık arttırma alanları ile bir özgürlük bölgesi, çok değişik ve eşsiz bir alan. İlk girdiğinizde biraz ürkütücü gelebilir ama alandaki türlü türlü insanı kendi halinde vakit geçirirken gördüğünüzde etrafınızdaki bu garip çevreden adeta büyüleniyorsunuz. Özellikle turistlerin veya şehirde yaşayan yabancıların uğrak yeri olduğu için burada çok fazla yeni insanla tanışıp sohbet etme imkanınız da var.

Bled Gölüne Yolculuk

Slovenya’nın sadece başkenti değil, diğer tüm bölgeleri de bir doğa harikası, ülke %60 oranında ormanlar ile kaplı. Bu yüzden de hafta sonları arabalarına kanolarını, yürüyüş malzemelerini yüklemiş doğaya giden çok sayıda insan görmeniz mümkün. Slovenya’yı Google’da arattığınızda karşınıza ilk çıkan kartpostal manzarası, ülkenin en güzel yeri Bled gölü. Bu doğa harikası göl başkentin kuzeybatısında yer alıyor ve arabayla yaklaşık 45 dakika uzaklıkta. Bled gölünün etrafında piknik yapabilir, güneşlenebilir, manzarayı seyredebilir ya da gölün ortasındaki kiliseye giden kayıklara binerek gölde tur atabilirsiniz.

Yine Bled gölüne araba ile 25 dakika uzaklıktaki Bohinj gölünü de bu tura çıkmışken mutlaka görmelisiniz. Burada da yine manzaranın tadını çıkarabilir veya kano ile gölde gezintiye çıkabilirsiniz. Bohinj gölü yakınlarındaki Savica şelalesini görmek için zorluk derecesine göre ayrıca parkurlara sahip yürüyüş alanına gidebilir ve o muhteşem doğanın içinde bir tırmanıştan sonra şelaleye ulaşabilirsiniz. Ülkenin milli sporu yürüyüş, o yüzden Slovenya’daysanız mutlaka bir doğa aktivitesine katılmalısınız.

Piran, Kapak Fotosundaki Yer:)

Slovenya’nın Adriyatik Denizi’ne bağlantısı olan Piran şehri de ufak bir İtalyan sahil kasabası gibi, Ljubljana’dan 1.5 saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşılıyor, dar sokakları ve ufak balıkçı lokantaları ile sakin bir gün geçirip denizin keyfini çıkarmak için ideal. Piran’a giderken veya dönerken yolun üstünde Rönesans’tan kalma Predjama Kalesi’ni görmenizi de mutlaka öneririm. Dağın içine oyulmuş bu ilginç kaleyi gezerken sesli rehber ile kendinizi adeta ortaçağda hissedebilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 15 GÜNLÜK JAPONYA ROTASININ İLK DURAĞI: TOKYO GEZİ REHBERİ

Kapak Foto: Luke Stackpoole


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up