KEŞFET

Eski Usul Dergicilik Geri Döndü! Son Dönemlerin En Popüler Dergileri

Yazılan Her Şey Edebiyat Mıdır?

140 karakterlik paylaşılabilir içerikleri ve alternatif kültür temsilcisi “ünlü” yazar ve edebiyatçılarıyla Gezi’den sonra hayatımıza giren “orantısız mizahın” yeni temsilcisi aylık fanzin ve dergiler artık her yerde. Bazı edebiyat çevrelerince “hafif arabesk” olmakla eleştirilen, okuyucu içinse kolay tüketilebilir kaliteli içerik kaynağı gibi görülen yeni nesil dergilerden en beğendiklerimi listeledim.

Eğer siz de benim gibi çay bahçesinde üzerinde simit yediği gazeteyi bile okumayı sevenlerdenseniz, eminim bu dergilerden bir kaçı ilginizi çekecektir.

Ot Dergi – Maksat Yeşillik Olsun

Gezi’den sonra yıldızı parlayan ve Metin Üstündağ öncülüğünde yayınlanan Ot Dergi’de edebiyattan müziğe, popüler kültürden yemeğe her konuda bir yazı bulmak mümkün. Yazarları arasında Selim İleri ve Zülfü Livaneli de bulunuyor.

KAFA – KAFA, Bi’ Dünya!

Cem Davran, Zafer Algöz, Feyyaz Yiğit… Yazılarını pek sevdiğim herkes KAFA’da. Zengin içeriği, her hafta bolca konuşulan ve “paylaşılan” kapaklarıyla KAFA son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Hay farklı bir konseptle yayınlanan derginin en sevdiğim yanı o “hafif arabesk” kapak yazıları.

Bavul Dergi – Hayat Bir Yolculuktur, Yanınızda Bulunsun

Ot’un kuruluşunda yer alan Önder Abay ve ekibinin hazırladığı Bavul Dergi yayın hayatına 2015 yılında başladı.  Sokağın nabzını iyi tutan ve sokakta üretilen mizahı & edebiyatı & müziği sayfalarına taşıyan Bavul Dergi, her ay keyifle takip ettiğim yayınlardan.

Kafkaokur

Bu ay Nazım Hikmet’li kapağıyla içimi ısıtan Kafkaokur, tüm bu yayınlar arasında adıyla müsemma içerisinde en çok edebiyat bulunan dergi. İki ayda bir yayınlanan ve kadrosunda amatör edebiyatçılara da yer veren Kafkaokur, yayınlandığı ilk günden bu yana çizgisini bozmadan hayatına devam ediyor.

Plüton Dergi

“Ülkenin düzgün edebiyat, kültür ve sanat dergisi eksikliğini gidermeyi popüler kültürden  uzaklığımızla başarmayı diliyoruz” sloganıyla yayın yapan Plüton Dergi, yazının başındaki “yazılan her şey edebiyat mıdır?” sorusuna “kesinlikle hayır” cevabı veren bir kadroya sahip. Açıkçası ben okur olarak okuduklarımın bende yarattığı hissiyatla ilgiliyim, edebi metin analizi de bildiğim bir alan değil fakat popüler kültürden uzak bir şeyler okumak istiyorsanız Plüton Dergi’yi tavsiye ederim. Ben bir kaç seferden sonra dilini sevdim.

Sporsever Bonusu: Socrates – Düşünen Spor Dergisi

Bence herkesin bir şekilde sempati beslediği Can Yayınları’nın “Düşünen Spor Dergisi” sloganıyla çıkardığı Socrates, özellikle sadece futbol değil neredeyse tüm spor alanlarında düşünen, üreten makaleler okumak isteyenler için birebir. Üstelik içerisinde sadece müzik yok; sanat, müzik ve edebiyat konularına da ucundan kıyısından dokunan Socrates, sporla pek ilgili olmadığım için her ay bana hitap etmese de sizi çekebilir.

Alternatif Kültür Bonusu: Gaia Dergi – Sürdürülebilir Yaşam Dergisi

Favorimi en sona sakladım! Sürdürülebilir yaşam, politika, güncel konular, kültür, sanat ve kadın hakları, LGBT hakları gibi konularda kaliteli içerik üreten, toplumsal hassasiyetleri olan ve dergicilikte de “betonlaşmaya” karşı olan Gaia Dergiyi bugüne kadar okumadıysanız hiç spoiler vermeyeyim, hemen bir satış noktasına koşun. Tam bir “kendi kendine kaliteli zaman” aktivitesi.


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up