İYİ HİSSET PILATES & YOGA & FITNESS

Mevsim Değişimini Çok daha Kolay Kabul Etmemizi Sağlayacak 2 Yoga Pozu

Bir çoğumuz kabullenmek istemesek de sonbahar geldi ve artık değişim zamanı. Eğer içsel olarak da bu değişimi sahiplenirsek, yeni döneme geçişimiz ve bu sırada yaşayacağımız kişisel gelişim de çok daha anlamlı ve pozitif olacaktır.

Sonbahara geçiş aslında bize hayatla ilgili çok önemli dersler verir. Kabullenmeyi, dengeyi, bırakmayı ve değişimi benimsememizi öğretir. Yazın renkli ve canlı günlerinden sonra bu geçiş süreciyle başa çıkmak bazılarımız için daha zor olsa da aslında bu süreci fırsata çevirmek bizim elimizde. Bazı yoga pozları ise bu anlamda yardımımıza koşuyor ve biraz serin, biraz gri günleri kucaklamamızı kolaylaştırıyor.

Değişimi Kabullenin ve Bunun Sürekli Olmayacağının Farkında Olun

Her sonbahar değişen renklerin güzelliğine tanık oluruz. Bu da bize değişimin aslında hayatın doğal bir parçası olduğunu hatırlatır. Değişikliklere açık olursak bu geçişin aslında çok da güzel bir dönem olduğunu daha net görebiliriz. Bu aslında; eğer doğanın ve evrenin hayatımız boyunca bize sunduğu sürprizlere açık olursak, değişime de açık olacağımız anlamına geliyor.

Değişim sürecinde modunuzu yükseltecek yoga egzersizlerinden biri ‘breath of joy’. Bu nefes egzersizi vücudumuza enerji vermeye yarıyor ve stresi atmamızı sağlıyor.

Yogada sıkça kullanılan bir diğer nefes tekniği ise tüm vücut sistemimizi temizleyen, kimyasal veya duygusal tüm toksinlerden arınmamızı sağlayan Kapalbhati (skull-shining breath) nefes tekniği. Bunun için de çok tatlı bir YouTube videosu buldum, üstelik Türkçe 🙂 Kapalabhati nefes tekniği özellikle hamileler, mensturasyon dönemindekiler ve yüksek tansiyonu olanlar için ayrıca özellikle öneriliyor.

Karanlığı Işıkla Dengeleyin

Günler kısalmaya başladı. Hatta yakında yeni saat düzenimiz nedeniyle tekrar karanlıkta uyanmaya başlayacağız. Bundan nefret edenlerden biri olarak belki bu bakış açısı hiç yoktan iyidir diyorum 🙂  Yoga diyor ki; ışığı/aydınlığı kucakladığınız kadar karanlığı da kucaklayın. Hayatınıza sadece aydınlığı değil, karanlığı ve beraberinde getirdiği sessizliği, yavaşlığı ve büyümeyi de kabul edin.

Tree Pose (Ağaç Pozu) ve Warrior Pose (Savaşçı Pozu) Egzersizlerini Yapın

Sonbaharın gelişiyle birlikte rüzgar da şiddetini arttırır. Eğer bu rüzgarda ona karşı gelmeden ağaçlar gibi sağlam ve ayaklarımız yerde sabit durabilirsek, aynı bir savaşçı gibi dirençli olabiliriz. Tree pose bize sabitlik ve salınım arasındaki dengeyi bulmayı öğretirken, Warrior Pose bize her şeye karşı hazırlıklı olmayı öğretir.

Ağaçların şiddetli rüzgar karşısında sağlam durmasını sağlayan  şey ağacın kökleridir.  Hayallerimizin peşinden giderken bizi zorlayan durumlarla karşılaşabiliriz. Bu gibi durumlarda köklerimize ve insani değerlerimize bağlı kalırsak, onlar bize ihtiyacımız olan desteği verecek ve zor zamanları atlatmamıza yardımcı olacaklardır.

Bırakın Gitsin

Gece ve gündüzün günü bölmesi aynı zamanda sonbaharın iki enerjiyi dengelemesini de yansıtır: Bırakmak ve hasata davet. Sonbaharın bir diğer özelliği de artık bize iyi gelmeyenleri hayatımızdan çıkarma zamanı olması ve anda kalmamızı engelleyen her şeyden kurtulma zamanıdır.

Etrafımızdaki renklerdeki değişimi izlerken doğanın nasıl bir değişim ve döngü içinde olduğuna en iyi tanıklık ettiğimiz aylardayız. Şimdi yazın bitmesine üzülüp, depres kış ayları geliyor diye düşünmek yerine, yukarıda bahsettiğim yoga pozlarıyla etrafımızdaki değişimin tadını çıkarmaya bakalım. Daha iyi baharlar, daha güzel yazlar bizi bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: YOGA MI PİLATES Mİ? HANGİSİ BANA GÖRE?

 

Kaynak: MBG

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up