GEZ-GÖR TÜRKİYE

Sonbaharda Favori Yürüyüş Rotaları, Hoşgeldin Doğaya Koşma Mevsimi!

Genelde insanlar sonbaharı hüzünle bağdaştırıyor. Havaların serinlemesiyle  birlikte tatilin, denizin sona ermesi ve yakında başlayacak kısa karanlık günler, bir de doğadaki renklerin değişmesiyle bu mevsim herkesi hüzünlendirir.

Oysa sonbahar bir çok etkinliğin yapılabileceği bir mevsim. Ve ülkemizde diğer güzel mevsimlerle birlikte yaşadığımız için çok şanslıyız aslında.

Eskiden sıcak, neşeli yaz günlerinin ardından sonbahar bana da itici gelirdi. Ta ki çok çok önceleri gittiğim bir sonbahar Viyana gezisine kadar.

Orada sokaklarda, göletli parklarda gördüğüm sarının, kırmızının, yeşilin, kahverenginin her tonu Claude Monet’in çiçek ve doğa, Paul Cezanne’ın orman temalı tabloları gibiydi. Rengarenk yapraklardan toprak görünmüyordu ve ben ağaç fakiri bir ülkeden gitmenin şaşkınlığını yaşamıştım bu görüntü karşısında.

Bunların yanı sıra sanıyorum sonbaharı ben ilk, Viyana da, 65 bin metrekarelik Stadt Park’ta, karşıma çıkan, Johann Strauss’un, keman çalan heykelini gördüğümde sevdim. Tabiatın güzelliği içinde nasıl da parlıyordu… Ve ünlü valslerin bestecisi o renk cümbüşü içindene romantik görünüyordu.

 

Çok uzaklara gitmeye gerek yok. Bizim ülkemizde de bu tabloları çağrıştıran yerler var. Sokağa adımımızı atar atmaz olmasa da, şehir merkezinin biraz dışında İstanbul’da benim bir kaç kez gittiğim Atatürk Arboretumu bu yerlerden ilk aklıma geleni.

Sarıyer-Belgrad ormanı yakını, Kemerburgaz yolundaki Arboretum, çok büyük bir alana kurulmuş ve içinde  araştırma ve gözlem amaçlı bir çok bitki, ağaç  türü ve üç yapay göl bulunan muhteşem bir ağaç müzesi burası.

Çok yakınımızdaki Yıldız Parkı…En güzel sonbahar karelerini yakalayıp, kır kahvesinde mola verilecek yerlerden biri. 

İstanbul’a En Yakınlar:

Polenezköy, Garipçe Köyü, Anadolu Kavağı, Ağva

Anadolu Kavağında yukarı doğru yürümeyi göze alırsanız tepede  Yoros Kalesini (Ceneviz) görüp, Karadeniz ve Boğazı birlikte seyredebilirsiniz.

Şehir karmaşasından uzak, hem de şehre yakın Ağva. Yürüyüş yapıp, bisiklete binebileceğiniz, ruhunuzu arındırabileceğiniz, cennetten bir köşe.

Biraz Uzaklaştığımızda…

Karadeniz kıyısında Kefken, Kerpe, Kastro, Şile

İğneada’da su basar ormanları ve lagünleri görmeyi çok istiyorum. Buraya bir rehber eşliğinde gidilmesi gerektiğini belirtmeliyim.

Bolu’ya yakın sarı, turuncu, yeşil ve kırmızı renklerin görsel şölenini izlemek için  Yedi Göller.

Mavi göl ve yeşilin muhteşem uyumunu seyredip, yürüyüşler yapıp dinlenebileceğiniz Abant.

Ayrıca Aladağ’ı ilk fırsatta gidip görmek gerek.

Biraz da Tarihle Birleştirmek İsterseniz:

Mudanya, Trilye, Cumalıkızık, Safranbolu, Amasra gezisi yapılabilir.

Karadeniz’in doğusuna uzanmak isterseniz Artvin Şavşat’ta cip safari turu yapabilirsiniz.

Güneyde

Sığla ormanlarıyla kaplı Köyceğiz gölü,

Fethiye’den başlayıp, Antalya’ya kadar uzanan, içinde Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Cennet Koyu’nu barındıran Likya Yolu. Yine en güzel sonbaharda yapılması gereken yürüyüş rotası.

Bazı Sonbahar Festivalleri

Çeşme Aşk Festivali, Seferihisar Mandalina Festivali, İznik Zeytin Hasadı, Safranbolu Safran Çiçeği Hasadı, Doğunun Kanatları Van Erçek Gölü Flamingo Festivali, Bozcada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali bu mevsimde gerçekleştirilen festivallerden sadece bir kaçı..

Şimdi hüznü bir kenara bırakıp, fotoğraf makinelerimizi, yağmurluklarımızı alıp doğaya koşma zamanı!

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ŞEB-İ ARUS’TA KONYA’DA OLMAK

                                                                         


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up