FITNESS İYİ HİSSET PILATES & YOGA & FITNESS

Spor Yaparken Eğlenmenin Yolları

Spor yapmak istiyor fakat fitness salonlarında sıkılıyor musunuz? Ya da yoga ve pilates sıkıcı geliyor, daha hareketli ve sıkılaşabileceğiniz, kalori yakabileceğiniz alternatifleri mi arıyorsunuz? O zaman işte size spor yaparken eğlenmenin alternatif yolları:

Zumba

Zumba, 1990’ların başında Kolombiya’da Alberto Beto Perez tarafından ortaya çıkarılmış. Latin melodiler eşliğinde dans hareketlerini fitness ile birleştiren zumba sınıflarında bir yandan hip-hop, samba, oryantal gibi dans hareketleri yapıp bir yandan da squat, lunge gibi egzersizler yapılıyor. Böylece müzik eşliğinde zıplayıp, dans edip kan ter içinde kalarak eğlenirken bir yandan da egzersiz yapmış oluyorsunuz. Son yılların trendi olduğundan bir çok spor salonu da zumba derslerine sınıflarında yer veriyor.

Capoeira 

Capoeira; dövüş, dans ve müziğin birleşiminden oluşan dövüş ve savunma sanatı. Capoeira ilk olarak Afrika’da ortaya çıkmış, daha sonra kölelerin yer değiştirmesiyle Brezilya’ya taşınmış. Köleler için Capoeira özgürlüğe giden yol olarak kabul görmüş. Yıllar içinde Capoeira bazı değişiklikler yaşayarak ve içine farklı stillerin eklenmesiyle günümüzdeki modern haline ulaşmış.

Capoeira, geleneksel kuralları ile birlikte müziği, ritmi, stratejisi, özel teknikleri ve felsefesi ile bütün ve farklı stilleri bulunuyor.

Angola: Yere yakın, yavaş ve sakin olan stil.

Regional: Angola stilinin dövüş tekniklerinde yetersiz kaldığını düşünen Mestre Bimba, bu stili ortaya çıkartmış. Regional stilde hareketler daha sert ve dövüş tekniklerine ağırlık veriliyor.

Senzala: Regional tekniği fazla sert olduğu için çok fazla eleştiri almış. Bunun üstüne geliştirilen Senzala stili Regional ve Angola’nın birleşiminden oluşuyor. Günümüzde en çok kullanılan stildir.

Banguela: Regional stilin bir tarzı olan Banguela’da önemli olan dövüşten çok strateji ve iki kişinin birbiriye uyumudur.

Iuna: İki tarafın da tüm yeteneklerini gösterdiği oyun biçimidir. Birinin yaptığını diğeri de yapmaya çalışır. Bu oyunu sadece mezun ya da daha üst seviyeye ulaşmış capoeiristalar oynayabilir.

Miudinho: Mestre suassunanın yarattığı capoeristaların oyun oynama becerilerini sergilediği çok yakın oynanan bir oyundur

Pole Dancing

Vücudun tüm kaslarını çalıştıran pole dansta hem direnç egzersizi hem de cardio yapmış oluyorsunuz. Aynı zamanda esneklik kazanmanıza da yardımcı oluyor. Bir direğe tırmanmanın ve üstünde akrobatik hareketler yapmanın ne kadar güç gerektireceğini tahmin edersiniz ama pole dansa başlamanın yaşı yok, zamanla güç kazanarak hareketleri daha rahat yapmaya başlayacaksınız.

Pole dans dendiğinde akla ilk olarak striptiz kulüpleri gelse de pole dance’in 3 branşı bulunuyor: spor, sanat, seksi dans. Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan pole dans kursları yavaş yavaş yarattığı algıyı değiştirmeyi başardı ve gerçekten kaslarını güçlendirmek ve bir yandan da eğlenmek isteyen spor severler tarafından sıkça tercih edilmeye başladı.

Pole dancing her ne radar eğlenceli olsa da tehlikeli de olabiliyor. Tutunmaya, dönmeye ve diğer çeşitli hareketleri yaparken direkte kalabilmeye çalışırken bir çok yeriniz moraracak, ancak yanlış bir çalışma sakatlanmanıza da neden olabilir. Bu yüzden doğru kişiden eğitim aldığınıza emin olun.

Anti-Gravity Fitness

Christopher Harrison tarafından yaratılan AntiGravity; yoga, dans, pilates ve akrobasiyi bir arada yapma imkanı sağlıyor. Aslında ilk bakışta havada asılı olarak pilates yapmak çok zor ve tehlikeli görünse de aslında hareketler hamak üzerinde yapıldığı için kaslar ve eklemler arasında sıkışma olmuyor ve hareketlerin daha rahat yapılmasına olanak sağlıyor. Zaten profesyonel dansçı ve jimnastikçi olan C.Harrison da yaşadığı sakatlıklar sonrasında kendisine hareket edebileceği bir alternatif ararken AntiGravity’yi yaratmış. Tüm vücut tipleri ve fitness kapasitelerine göre farklı varyasyonları bulunuyor. Ayrıca AntiGravity® Aerial Yoga, AntiGravity® Suspension Fitness, AntiGravity® Pilates, AntiGravity® Restorative Yoga, AntiGravity® Kids, AntiGravity® AlRbarre gibi teknikleri bulunuyor.

Kaynak: capoeira.org.tr, antigravity fitness, mbg

Photo Credit: Fitgevitysolutions, AntiGravityFitness

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up