ASYA GEZ-GÖR

Sri Lanka Gezi Rehberi: En Sevdiğim Kısım Güney Sahilleri

Sri Lanka’yı bu kadar yazdım yazdım ama ülkenin en çok beğendiğim kısmını bir türlü yazamadım. Bu kadar yol gitmişken ülkenin iç ve dağlık kısımlarını görmeden dönmek olmazdı ama bana sorarsanız ben bu iç ve dağlık kısımdansa güney sahillerini çok daha fazla sevdim.

Biz güneyde kendimize iki nokta belirledik ve civarındaki yerlere buralardan gittik: Mirissa ve Ahangama. Öncelikle Ella’dan şoförlü araçla Mirissa’ya indik. Yol bu şekilde 3 saat civarı sürüyor. Mirissa’da 2 gece kaldık ve sonra Ahangama’ya geçip 4 gece de orada kaldık.

Sahil şeridinde saydığım tüm bu yerler birbirine çok yakın. İsterseniz scooter kiralayıp isterseniz otobüsle ya da tuktukla gidip gezebilirsiniz. Daha önceki yazılarda da belirttiğim gibi trafik biraz sıkıntılı. Trafiğin soldan akmasına alışırsınız ama otobüsler bildiğin canavar. Hem içindeyken hem dışındayken biraz korkutucu olabiliyorlar aklınızda olsun. Tuk tuk ise yakın mesafelerde mantıklı ama örneğin Ahangama’dan Galle’ye bence tuktukla zor olur, otobüsle 30 dakika sürüyor.

Şimdi biraz bu bölgelere neden gidilir, hangisinde ne var kısaca bahsedeyim.

Sri Lanka Gezi Rehberi: Mirissa’da Neler Yapılır?

Mirissa, Sri Lanka’nin deniz kenarı yerlerinden en hareketli ve popüler noktalarından biri. Biz gittiğimizde Haziran (2019) ayı maalesef off season olduğu için ve daha yeni Kolombo’daki terör olayları gerçekleştiği için hiç canlı değildi ve sürekli yağmur yağıyordu. Fakat doğru zamanda giderseniz eminim çok daha keyifli olacaktır.

Kalacak yer olarak önerim D-Canal House, fiyat-performans beklediğimizin çok daha üstünde oldu.

Coconut Tree Spot Mirissa’nın, hatta tüm Sri Lanka’nın en Instragram’lık noktası 😊

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

The Doctor’s House kocaman bahçesi, hasırlı tahtalı barı, surf malzemeleri satan dükkanı ve surfçü müdavimleri ile Mirissa’da gün batımı partilerine katılabileceğiniz en güzel mekanlardan biri. Yoga seanslarını da takip edip katılabilirsiniz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

Whale Watching Mirissa’da yapılabilecek en popüler aktivitelerden biri. Önceden rezervasyon yapıp, sabah erkenden Hint Okyanusunda bir gezintiye çıkarak balinaları izleyebilirsiniz. Ancak görememe şansınız da var tabii.

Mirissa Beach upuzun bir kumsal ve tüm gün burada okyanusun tadını çıkarabilirsiniz. Mirisaa’da surf yapılabilecek noktalar var ancak biz burada yapmadık.

Shady Lane, eğer smoothie ve smoothie bowl seviyorsanız buraya mutlaka gidin.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

Diğer restoran isimlerini maalesef hatırlayamadım, zaten biz gittiğimizde çoğu kapalıydı ama tüm sahil şeridi boyunca nerede deniz ürünü yesek hepsi çok iyi ve ucuzdu.

Sri Lanka Gezi Rehberi: Ahangama & Weligama

Biz seyahatimizin ikinci yarısını tamamen sahil tarafına ayırdık ve bu tarafta en uzun kaldığımız ve zaman geçirdiğimiz yerler Ahangama ve Weligama oldu.

Ahangama’da Mellow Hostel’de kaldık, hatta sahibi Deniz’le yaptığımız röportajı okumadıysanız linkini buraya ekliyorum. Artık bir başka seçeneğimiz de var ki o da Sisters Away’in açtığı otel. Onlarla Sri Lanka’ya yerleşmeden önce röportaj yapmıştık, şuradan okuyabilirsiniz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on


Biz burada kalıp her gün surf için Weligama’ya gittik. Özellikle başlangıç seviyesi dalgalar ve kum olması açısından Weligama ideal nokta. Zaten scooter’la 10 dakika kadar sürüyor.

Surf için buradan gidebileceğiniz bir diğer cazip nokta Hiriketiya. Burası biraz daha uzak ama hem surf, hem yoga, hem de happy hour partileri için bir gün gidilebilir.

Ceylon Sliders Weligama’da hem kahvaltı hem öğlen-akşam yemeği veya ara atıştırmalık için gidebileceğiniz çok tatlı bir mekan. Özellikle salataları ve smoothie’lerini tavsiye ederim.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

Osu Spa’s veya Good Spa bu taraflarda gidebileceğiniz en iyi spalardan. Surf yaptınız, dalgalardan dayak yediniz, yorgunluktan ölüyorsunuz ve gidip Ceylon Sliders’ta tropik bir smoothie içip bir şeyler yiyip kendinize geldiniz. Üstüne bu spalardan birine gidip masaj yaptırmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Zaten göreceksiniz her yerde spa/masaj yerleri var. Bu ikisi, her köşede gördüğünüz dükkanlara göre biraz daha şık ve dolayısıyla biraz daha pahalı ama yine de İstanbul’dan çok daha uygun fiyatlar.

Bu arada masajın kalitesinde bir fark var mı derseniz Mirissa’da D-Canal House’un yan sokaklarından birinde rastgele bir yere gitmiştim. Tip olarak çok daha vasattı ama masajın Osu’ya göre hiç bir farkı yoktu diyebilirim. Sadece mekanın atmosferi vs için isterseniz daha lüks olanları deneyebilirsiniz.

Snake Farm adı üstünde yılan çiftliği. Weligama ve Mirissa arasında bulunuyor, iki taraftan da rahatça gidilebilir. Biz Weligama’dan scooterla 15 dakikada gittik. Nesillerdir aynı aile tarafından yönetiliyormuş ve yılanlardan zehirlenen insanlar için bir tedavi merkezi niteliğinde.

Buraya giderken açıkçası çiftlik gibi kocaman bir yere gittiğimizi düşünmüştüm fakat burası baya küçük bir evmiş aslında. Vardığımızda bir adam bizi karşıladı, şurada biraz bekleyin dedi ve evin kapısının yanına bizi oturttu. Biz de sanıyoruz ki gelecek ve bizi arkada başka bir alana geçirecek…Adam elinde kocaman kobra yılanıyla gelip önümüze atınca işleyişin sandığımızdan biraz daha farklı olduğunu anlamış olduk 😊

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

Yetkili abimiz sırasıyla pitonlar, kobralar, adını hatırlamadığım cins cins yılanlar getirip tanıtıyor. Bazılarını yere koyup uzaktan gösteriyor, bazılarını ise ‘aaa hiç bir şey yapmaz o bak’ diyerek öpüp kafasına koyuyor. Sonra tabi sizin de boynunuza, kafanıza koyabiliyor 😊 Zehirsiz yılanları adamın gösterdiği şekilde tutabiliyorsunuz ama kuyruklarını tutup onları etrafınıza sarılmalarını engellemek gerekiyor. Eğer dokunmaktan hoşlanmıyorsanız özellikle büyük olanı boynunuza koymasına izin vermeyin çünkü boynunuza sarılabiliyor, hiç gerek yok!

Sri Lanka Gezi Rehberi: Dalawella Beach

Instagram’da Sri Lanka paylaşımlarında mutlaka ağaçtan sallanan insanları görmüşsünüzdür. İşte bir Sri Lanka klasiği olan bu salıncaklı ağaç Dalawella Beach’te bulunuyor. Ahangama’ya çok yakın, Galle yönüne doğru 15 dakika filan sürüyor sccoterla.

Ağaçta sallanmak için az bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor. Yalnız ağaç baya yüksekmiş😊 Ben ağacın dibine kadar gidip sonra yüksekten korkup vazgeçtim 😊 Ama dışarıdan bakarken baya kolay görünüyordu aslında. Özellikle gün batımında giderseniz çok başarılı fotolar çekebilirsiniz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

Sri Lanka Gezi Rehberi: Unawatuna

Burası yine Galle yönüne doğru Dalawella Beach’ten biraz daha ileride yer alan bir bölge. Çok fazla cafe, restoran, bar, otel ve dükkan bulunuyor. Eğer sezon olsaydı daha net anlayabilirdim ama sahil şeridinin en hareketli yerlerinden biri sanırım. Sahildeki diğer saydığım yerlere göre biraz daha lüks mekanlar da var.

 

View this post on Instagram

Hide Out, Skinny Tom’s Deli, La Boheme burada gidebileceğiniz restoranlar arasında. Ahangama’dan scooterla yarım saat kadar sürüyor.

Sri Lanka Gezi Rehberi: Galle Fort

Sri Lanka’nın güneyine inip de Galle Fort’u görmeden dönmek olmaz. Genellikle insanlar güneyi Mirissa ve Galle Fort olarak ikiye bölüyor ancak biz Galle Fort gibi büyük bir yerde kalmak istemedik ve onun yerine buraya günü birlik gittik. Bence iyi de yapmışız çünkü denize girmek için yine Unawatuna taraflarına gitmeniz gerekiyor zaten.

Galle Fort’da görebileceğiniz meşhur bir fener var ve Hollandalılar zamanından kalma mimarisiyle alışveriş alanı bulunuyor. Küçük küçük dükkanlar ve cafeler bulunuyor ama başka bir şey var mı bilmiyorum. Aşırı sıcaktı ve kalabalık, otobüsler, trafik derken bir an önce Ahangama’ya dönmek istedim.

Sri Lanka Gezi Rehberi: Kısaca Rota Özeti

Herkese göre mutlaka değişecektir ve belki de siz iç kısımları çok seversiniz. İlk kez giderken insanın aklında hep acaba bir şey kaçırıyor muyum, bu kadar gelmişken şurayı da görmek gerekir mi diye soru işareti oluyor. O yüzden ilk defa giderken yine de iç kısımları da görmek gerekir diye düşünüyorum ama benim fikrim o tarafı mümkün olduğunca kısa tutup bir an önce güneye geçmek olur.

Bir arkadaşım sorsa şu şekilde öneririm, o yüzden size de aynı şekilde öneriyorum: Bence ilk gün Colombo’da veya Colombo’ya çok yakın olan Negombo’da 1 gece kalıp dinlenin. Bizim gibi uçaktan inip direkt Sigiriya’ya geçmek ya da o taraflarda Dambulla vs başka bir yere geçmek çok yorucu oluyor.

Ertesi gün Sigiriya tarafına gidip 1 gece kalıp o tarafı bitirin. Kandy’i sevmedim, bence direkt atlayın ve Nuwara Eliya’ya gidin. Eğer meşhur mavi treni yapacaksanız da buradan trene binin. Zaten Kandy ve Nuwara Eliya arası yolda hiç cazip bir şey yok. Bizim Doğu Ekspresi treninde Erzurum’dan sonrası asıl manzara başlar ya, işte Nuwara Eliya’dan sonrası da onun gibi. Eğer Ella’daki tüm tırmanışlara katılmayıp sadece bölgeyi görüp bir de Nine Arch Bridge’i görürseniz 1 gece yeterli olur. Fakat gün doğumu tırmanışlarına katılacak ve şelaleri gezecekseniz daha fazla zamana ihtiyacınız olur.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

Sigiriya tarafında bir National Park’a gitmezseniz, Ella’dan aşağı geçişte Yala National Park’a gidebilirsiniz. Zaten burası en büyük ve en çok hayvanın bulunduğu parklardan biri. Zamanlamanıza göre yol üstünde uğranabilir veya Mirissa’dan tekrar geri giderek de daha sonra bir gün ziyaret edebilirsiniz. Aslında burada kalınabiliyor da, o da değişik bir deneyim olabilir.

Sonrası zaten yukarıda bahsettiğim gibi, palmiyeler, okyanus, surf ve tropik meyveler 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SRİ LANKA REHBERİ, BİLİNMESİ GEREKENLER VE 13 GÜNLÜK GEZİ ROTASI


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up