ASYA GEZ-GÖR

Sri Lanka Rehberi, Bilinmesi Gerekenler ve 13 Günlük Gezi Rotası

Sri Lanka Rehberi’nde sizinle Sri Lanka’da ulaşım, vize, konaklama, fiyatlar gibi bilmeniz gereken belli başlı konuları paylaşıyorum. Hindistan’ın hemen altında yer alan ada ülkesi Sri Lanka’da görülecek çok fazla yer, yapılacak bir çok fazla aktivite var.

Bu yüzden tam anlamıyla Sri Lanka’yı gördüm demek için 10-15 gün ideal. Her zamanki gibi yine sizinle bizim rotamızı, eklenebilecek veya es geçilebilecek yerlerle birlikte paylaşacağım. 

Sri Lanka Rehberi: Neden Sri Lanka?

Eğer tropik ülkeler, egzotik meyveler, değişik hayvanlar, farklı kültürler, okyanus dalgasında surf ilginizi çekiyorsa Sri Lanka’yı değerlendirebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra vizesinin çok kolay halledilmesi ve Sri Lanka Rupi’si karşısında TL’nin daha değerli olması da birer avantaj.

Ancak Sri Lanka’yı herkese mutlaka bayılacaksınız şeklinde önermem. Çünkü her ne kadar tropik Asya ülkelerinin bir çok özelliğini barındırsa da daha önce gördüğüm Tayland veya Bali’den çok daha farklı, olanakların çok daha kısıtlı olduğu bir ülke.

Sri Lanka Rehberi: Sri Lanka’ya Ne Zaman Gidilir?

Eğer Sri Lanka’nın batısına, iç kısımlardaki dağlık bölgelerine ve güneyine gidecekseniz – ki genellikle herkes buralara gidiyor- en iyi zaman Aralık-Mart arası denebilir, belki Nisan’a da uzayabilir. Doğusu içinse Nisan/Mayıs’tan Eylül’e kadar öneriliyor. Doğusu son yıllarda daha fazla gelişmeye başlamış ama batısına göre henüz daha sakin. Bu tarafta surfçüler için Arugam Bay en çok tercih edilen noktalardan biri.

Biz hem bayramı değerlendirmek istediğimiz için hem de araştırmalarımız sonrasında diğer tüm Güneydoğu Asya ülkelerine göre muson etkisinin daha az olduğunu gördüğümüz için Haziran ayında gitmeyi göze alıp gittik. Yağmurlu sezon olduğu için her gün gerçekten yağmur yağdı fakat hemen yağıp geçiyor ve tekrar güneş çıkıyor. Hava hep 30-35 derece civarındaydı ve akşamlar da oldukça sıcaktı. En büyük sorun nem oldu diyebilirim.

Yakın zamanda yaşanan olaylar nedeniyle ada biz gittiğimizde çok boştu. Off season sayılsa da normalde Haziran ayı bu kadar da boş geçmezmiş. Ağustos ayındaki rezervasyonlara göre daha hareketlenecek gibi göründüğünü söylediler. Bu yüzden Ağustos bayramında değerlendirebilirsiniz.

Sri Lanka Rehberi: Sri Lanka Vizesi

Sri Lanka’nın vize istediğini okuduğumda şaşırmıştım ama gayet kolay bir şekilde alabiliyorsunuz. İnternetten alırsanız havaalanında gereksiz vize sırası beklemekten kurtulursunuz. Şu adresten 35 $’a alınıyor: http://www.eta.gov.lk/slvisa/

Sri Lanka Rehberi: Sri Lanka Güvenli mi?

2009’dan beri iç savaşın yarattığı yaraları sarıp, turizmle ülkelerini kalkındırmaya çalışsalar da Nisan 2019’da yaşanan korkunç terör olayları Sri Lanka’yı yine çok zor durumda bırakmış. Biz oradayken ikinci büyük şehirleri olan Kandy’de yaşanan bir protesto dışında her hangi bir olaya rastlamadık.

Ne zaman, nerede, ne olacağı belli olmaz ama biz henüz olaylar yeni olduğu için başkent Colombo’ya gitmedik, havaalanının yer aldığı Negombo’da hiç kalmadık. Kandy dışında iç kısımlarda gittiğimiz yerler küçük kasabalar ve deniz kıyısında kaldığımız yerler de yine küçük yerlerdi. Çok iyi bilinen büyük otel zincirlerinde konaklamadık ve kaotik gördüğümüz yerlerde fazla vakit geçirmedik. Bu gibi şeylere dikkat ederek daha güvende kalabiliriz diye düşünüyorum. Sonuçta İstanbul’da bir yıl metroya binmeye korkmuştum…

Sri Lanka Rehberi: Sağlık

Bence seyahat sağlık sigortası yaptırmak her yere giderken gerekli. Aşı konusunda ise hem bizim sağlık bakanlığı sitesini hem de emin olmak için İngiltere NHS sitelerine bakmıştım. Gitmeden önce özellikle 1 aydan fazla kalacaklara Hepatit A, Hepatit B, Tifo ve Kuduz aşıları öneriliyor ama zorunlu değil. Okuyup izlediklerimden de kimsenin aşı olup gittiğine denk gelmedim, biz de olmadık. Fakat yiyip içtiklerimize ekstra özen gösterdik. Şöyle ki:

Mutlaka şişe su için, dişlerinizi fırçalarken de şişe suyu kullanın.

Salata yemeyin, nasıl yıkandığı veya yıkandığı belli değil.

Aynı şekilde yıkanıp yenen meyvelere bence gerek yok. Kabuğu soyulan meyve yiyin derim.

Buzlu içeceklere de dikkat.

Yanınızda antibakteriyel mendil ve sabun götürün, çok ihtiyacınız olacak.

Mutlaka sivri sinek kovucu sprey götürün, hatta eczaneden daha kuvvetli medikal tiplilerden alabilirsiniz.

Sivrisinek konusu önemli çünkü Brezilya’dan dünyaya yayılan ve sivrisineklerle bulaşan zika virüsü özellikle tropik bölgelerde görülüyor. Hatta döndüğünüzde zika testi yaptırın yoksa ne olacağını Google resimlerinden görebilirsiniz.

Yanınızda klasik ağrı kesici vs olur ama özellikle çeşitli mide ilaçları alın derim, yemekler bize göre baya baharatlı ve farklı 😊

Yüksek faktörlü güneş koruyucu sakın unutmayın.

Sri Lanka Rehberi: Ulaşım

Öncelikle Sri Lanka’ya ulaşımla başlayayım…Biz THY ile yaklaşık 10 saatte gittik. THY gidiş uçuşları gece yarısından sonra 02.00 gibi ve dönüş de yine akşam 20.35’de. Bu sayede uçuş esnasında uyumak daha rahat oluyor. Uçak biletinde aktarma yazmıyordu ama Male Maldivler’de 1 saatlik bir duraklama var aklınızda olsun. Uçaktan inmiyorsunuz, baya otobüs gibi burada yolcu iniyor/biniyor, benzin alıp devam ediyorsunuz. Bu arada yeri gelmişken söyleyeyim; buraya kadar gelmişken gidişte veya dönüşte aslında Maldivler’de 2 gün kalmayı bir şekilde araya sıkıştırabilirseniz çok güzel olur.

Ayrıca Emirates veya Qatar Airways de tercih edebilirsiniz.

Sri Lanka içinde ulaşım kimine göre zor, kimine göre ise çok kolay. Seçenekler şöyle;

Şoförlü araç: Taksi hiç görmedim ama şoförlü araç kiralamak çok yaygın. Hem şehirlerarası yolculuk için hem de şehir içlerinde tercih edebilirsiniz. Bana sorarsanız şehir içlerinde gerekli değil ama şehir değiştirirken önemli.

Trafik anlayışları biraz değişik, kendi içlerinde bir düzenleri var ama güvenilir ve İngilizce bilen bir şoförünüz olmasını tercih edeceğinizi düşünüyorum. Ben elatatilde’nin bloguna tesadüfen denk gelip, onun referansıyla ilk iki günlük şoförümüzü ayarladım ve çok iyi bir adamdı. Hem durmak istediğimizde çok düzgün yerlerde durdu ki bu konu önemli hem de gayet düzgün araba kullanıyordu. İsterseniz bana yazın size kontağını veririm. Şoför işi maliyeti biraz arttırıyor tabi ama backpack değil de bavulunuz varsa, konforlu bir yolculuk yapmak istiyorsanız bu şekilde daha mutlu olursunuz çünkü şehirler arası mesafeler uzun. (Örneğin Havaalanı-Sigiriya arası 4 saat, Ella-Mirissa arası 3.5 saat gibi)

Bu arada şoför konusunda enteresan bir sistemleri var. Genellikle bir yerden diğer yere aynı şoförle devam ediyorsunuz ve konaklama yaptığınız zaman oteller şoförlere özel oda imkanı sunuyor. Otelin böyle bir hizmeti yoksa genellikle şoföre ekstra 10$ ödüyorsunuz. Örneğin bizi havaalanından alan şoför bizi Sigiriya’ya götürdü ve akşam bizim otelin yerinde kaldı. Ertesi sabah bizi Sigiriya’da gideceğimiz yerlere götürüp sonrasında Kandy’e götürdü. Kandy’den Ella’ya trenle geçeceğimiz için yollarımız ayrıldı ve daha sonrasında ihtiyacımız olan şoförleri oteller aracılığıyla bulduk.

Otobüs: Otobüsler oldukça enteresan 🙂 Tavanından yerlerine değişik resimlerle kaplamalı ilginç tasarımları var. Şoförün yanında tavanda TV asılı ve geleneksel şarkılar, dansları gösteriliyor, Hint dansları gibi düşünebilirsiniz. Tavandan püsküllü süsler sarkıyor ve yine ön kısımda tavanda atari salonu gibi kırmızı, yeşil, sarı ışıklar yanıyor. Fiyat olarak aşırı ucuzlar, bir kaç dolara uzun mesafeler gidebilirsiniz ama genellikle çok kalabalık olduğundan ayakta kalma ihtimaliniz var. Bir de büyük bavulunuz varsa zor olabilir. Sahil şeridinden mesafeler yakın olduğu için bir yerden bir yere günübirlik gezmek için tercih edilebilir ama şehirler arası yolda biz tercih etmedik. Bir de canavar gibi kullandıklarını da söylemeliyim.

Tren: Kandy-Ella arası meşhur mavi treni ayrıca uzun uzun anlatacağım ama onun dışında da bir yerden bir yere gitmek için tren çok sık tercih ediliyor. Fiyat olarak yine çok ucuz, aynı otobüs gibi bir kaç dolara yolculuk yapabilirsiniz. Biz hem büyük bavulumuz olduğu için hem de ben hijyen açısından Sri Lanka trenlerinde pek rahat edemediğim için şoför tercih ettik.

Tuk tuk: Şehir içlerinde kısa mesafeleri gitmek için oldukça kullanışlı. Tuk tukçular sizi başka şehre götürmek için de kandırmaya çalışabilirler ama bence uzun mesafede mantıklı değil.

Araç Kiralama: Hiç araştırmadım ama deli gibi araba kullanıyorlar bence riske atmaya değmez.

Scooter: Şehir içlerinde bizim tercihimiz scooter oldu. Trafik soldan unutmayın! İstediğimiz zaman istediğimiz yere gitmenin en rahat ve özgür yolu. Scooter kiraları genellikle günlüğü 1000 rupi yani 32 TL. Özellikle otobüslere ve tuk tuklara dikkat edip, sakin sakin kullanırsanız sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Sadece Sigiriya ve Kandy’de kiralamadık çünkü Sigiriya’da zaten şoförle birlikteydik ve Kandy’de turistlere vermiyorlardı.

Sri Lanka Rehberi: Scooter’ı ben kullanmadım foto temsili 🙂

Sahilde rahat edeceğinizi düşünüyorum. Sürekli arkanızdan korna çalacaklar stres olmayın. Korna çalmalarının sebebi hadi yürü anlamında değil, ben geliyorum birazdan yanından geçeceğim şeklinde bir uyarı. Siz de aynı şekilde korna çalmayı unutmayın.

Sri Lanka Rehberi: Konaklama

Konaklama seçenekleri oldukça fazla. Geceliği 150 TL’ye de otel var 1500 TL’ye de… Özellikle kültür üçgeni denen bölge için (Sigiriya, Kandy, Ella) otelleri daha özenli seçtik. Zaten bu bölgeler imkanların daha kısıtlı olduğu yerler olduğu için oteller mümkün olduğunca düzgün ve temiz olsun istedik ve iyi ki de öyle yapmışız. Seçtiğimiz oteller fiyat olarak ortada olsa da bazıları fiyat performansı çok da karşılamıyordu. Bu da bizim TL’nin durumu maalesef.

Sigiriya’da, Sigiriya Hotel’de kaldık. Beklediğimden çok daha iyi olduğunu ve sadece vardığımız gece burada kalmış olduğumuza üzüldüğümü belirtmeliyim. Hem çok temiz, hem havuzu gayet bakımlı, hem atmosferi hem de kahvaltısı baya başarılı bir otel. Bir de tam Sigiriya Rock’ın karşısında olduğu için süper manzarası var.

Kandy’de Hotel Suisse‘de kaldık ve burayı pek sevmedik. Sitede gayet güzel görünüyor ama terk edilmiş perili köşk gibiydi. Büyük ihtimalle çok az odada konaklayan var diye böyle bir havası vardı belki normal zamanda daha iyidir. Ama yine de otel İngilizler zamanında yapılmış (1940lar) ve sanki o zamandan beri bir daha el sürülmemiş. Duvarda asılı Queen Elisabeth bile genç kalmış 🙂

Ella’daki otelimiz güzeldi, adı Serenite Ella. Ella’da hem fiyatı ortalama hem düzgün otel bulma konusunda zorlandık. Ya çok ucuz ağaç ev tadında yerler var ya da bizimki gibi oteller var. Ella’ın tepelerinden birinde meşhur Adam’s Peak ve Ella Rock manzaralı otel aslında gayet güzel ama fiyat performans yine bu değil bence. Odaları beklediğimden büyüktü ve resimlerinden daha güzeldi. Ormanın içinde olduğu için camdan maymunları izleyebilirsiniz 🙂

Şehir merkezine otelden tuk tukla 300 Sri Lanka Rupi’sine yani 10 TL gidebilirsiniz. Veya yürüyebilir ya da scooter kiralayabilirsiniz. Merkeze yürümek yokuş aşağı ok ama geri çıkılmaz haberiniz olsun. Kısa not; merkeze inmek için kestirme basamakları kullanırsanız havanın aydınlık olmasına ya da şarjınız olduğuna emin olun çünkü fener gerekecek.

Mirissa’daki D Canal House adlı otelimiz şaşırtıcı derecede iyiydi çünkü yukarıda saydıklarıma göre hem daha ucuz ama aynı zamanda en güzel tasarımı olan, en temiz ve kaliteli yer burasıydı, kesinlikle tavsiye ederim. Havuzu çok temiz, bahçesi çok bakımlı. Oda gayet geniş ve büyük de bir balkonu var. Kahvaltıya inerken tatlı tatlı bir müzik çalıyordu ve kahvaltısı da güzeldi. Duvarlardaki resimler, kenar köşedeki küçük detaylar çok hoşuma gitti. Ana caddeye göre biraz iç tarafta kalıyor, ilk gidişinizde bulması biraz zor ama bulursunuz…Zaten yürüseniz 5 dakikalık yol ama isterseniz ana caddeye sizi getirip götürecek tuk tuk hizmetleri de var. Bir de Shady Lane adlı müthiş smoothie’ciye yakın olması da ayrı bir güzel 🙂

 

Ahangama’da Mellow Hostel’de kaldık. Sahibi Deniz Toprak’ı ilk The Magger’da okumuştum ve buradan öyle haberim olmuştu. En uzun zamanımızı geçireceğimiz Ahangama’da hem sahibi bizim yaşlarda bir Türk, hem Türkiye’den yoga retreat’i düzenleyen grupla denk gelmemiz, hem hostelin konumu hem de içinde yer alan cafe’nin güzel yemekleriyle doğru bir karar vermişiz:) Zaten Mellow Hostel ve Deniz’le ilgili tabi ki bir röportaj çok yakında geliyor 🙂 Mellow Hostel linkini de buraya bırakıyorum.

Sri Lanka Rehberi: Fiyatlar Nasıl?

Sri Lanka Rupi’sinden dolara çevir, ondan TL’ye çevir ne ediyor anla ohoo çok uzun iş. O yüzden biz Xe Currency app’ini kullandık. Üstelik daha Sri Lanka’yı seçmeden nerede olduğumuzu algılayıp en başta bize Sri Lanka Rupisini gösterdiği için kendisini ayrı bir sevdik. Bizim olduğumuz dönem fiyatlar normal sezona göre daha düşükmüş lokaller öyle dedi, tam sezonunda giderseniz 2-3 katı fazla olabilirmiş. Yine de az çok fikir verecektir.

Küçük şişe su 50 Rs = 1.6 TL

Büyük şişe su: 100 Rs= 3.28 TL

Bira (tek seçenek var genelde o da Lion): 340 Rs = 11 TL

Smoothie: 700-800 Rs = 24 TL

Düzgün bir yerde ortalama 2 kişilik yemek: 3000 Rs = 98 TL

Geleneksel restoranda 2 kişilik ucuz yemek: 1500 RS = 50 TL

Daha tarz bir yerde, modern menüsü olan mekanlarda 2 kişilik yemek: 4000 TL = 131 TL

İyi bir restoranda iki kişilik deniz ürünleri tabağı (ıstakoz, kalamar, midye, iki parça beyaz balık ya da ton balığı, karides, pilav, salata dahil: 6000 Rs = 200 TL.

1 saat surf tahtası kiralama: 300-500 Rs arası değişiyor = 15 TL gibi

Surf dersi: 2500-6000 Rs arası değişiyor = 100 TL gibi

Scooter kiralama günlük 1000 Rs = 32 TL

Benzin: 200 Rs’ye baya kullanıyorsunuz = 6.5 tL 🙂

Sri Lanka Sim Kartı: 10 US $’lı kart bize 13 gün boyunca yetti (20 GB internet). Havaalanında çıkışta alabilirsiniz. Biz Mobitel aldık.

Sigiriya Rock Girişi: Kişi başı 30 US $

Safari için National Parklar: 2 kişi otelden sizi almaları, park girişi, jeep kirası genellikle 120 US $ gibi tutuyor. Bizimkini şoförümüz ayarlayınca 80 US $’a geldi ama belki yine biraz da off season şansıdır.

Masaj: Her yer spa, her yer ayurveda 🙂 Daha şık güzeline de gitseniz, daha basit bir yere de gitseniz çok iyi masaj yapıyorlar. 2500 ve 4000 Rs’lik masaj arasında hiç bir fark yoktu. Eğer tuktukçunuz ya da şoförünüz size bir yer öneriyorsa iki kez düşünün derim çünkü hep komisyon alacakları yerlere götürüyorlar ve tam tourist trap olabiliyor. Sadece spa konusunda değil, götürdükleri her yer için geçerli.

Araç-Şoför: Maalesef günlük 70 US$ civarında :S

Sri Lanka Rehberi: 13 Günlük Sri Lanka Rotası

Biz rotamızı şu şekilde belirledik: Sigiriya (1 gün) – Kandy (2 gün) – Ella (2 gün)– Mirissa (2 gün)- Ahangama (6 gün). 2 gün dediklerim aslında 2 gece ve 1.5 gün oldu çünkü gideceğimiz yere hep akşam üstü veya akşam vardığımızdan o günden pek bir şey anlamadık ancak mesafeler uzun olduğundan ve zamanımız da kısıtlı olduğu için başka yolunu bulamadık.

Sri Lanka Rotası

Genellikle insanlar Sri Lanka’ya vardıkları gün havaalanın yakınında bulunan Negombo adlı küçük sahil kasabasında konaklayıp dinleniyorlar. Ya da havaalanından yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan başkent Colombo’ya gidiyorlar. Biz büyük şehirlerde vakit kaybetmek yerine bir an önce kültür üçgeni denen iç kısımları tamamlayıp okyanus kenarına inmek istedik.

Yaklaşık 10 saat süren uçak yolculuğu üstüne bir 4 saat de arabayla Sigiriya’ya gittik. Açıkçası bunun biraz yorucu olduğunu söyleyebilirim, ortalık iyice sakinleşip güvenlikten emin olduğunuz bir dönemde giderseniz tavsiyem vardığınız gün Negombo’da dinlenmeniz. Dönüşte de 1 gecenizi Colombo’ya ayırıp başkenti görebilirsiniz.

Tüm şehirler hakkında detayları, gezip görülecek yerleri ve restoran cafe önerilerimi ilerleyen yazılarda paylaşacağım.

The Urban Melody’i Instagram’dan takip etmeyi unutmayın! 😊 Bu arada Sri Lanka storylerinin çoğunu Instagran hesabında highlightlara ekledim, oradan mekan ve bahsettiğim yerlerin daha fazla foto ve videolarını görebilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BALİ GEZİ REHBERİ BÖLÜM 1- GENEL BİLGİLER VE SEYAHAT PLANLAMASI

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up