ASYA

Sri Lanka Kültür Üçgeni: Sigiriya’da Neler Yapılır?

Sigiriya rehberiyle Sri Lanka kültür üçgeni açılışını yapıyorum 🙂 Kumsallarıyla olduğu kadar kültür üçgeni denen iç ve dağlık kısımlarıyla da ünlü Sri Lanka’yı tanımak için bu tarafları gezmeden olmaz. Bana göre seyahatin bu bölümü sahile göre daha zorlu geçmiş olsa da  Sri Lanka’yı gördüm demek için bu bölgeleri de görmek lazım. 

Sri Lanka Kültür Üçgeni: Sigiriya’da Neler Yapılır?

Biz Sigiriya’ya ilk gün uçaktan iner inmez gittik. Sri Lanka Rehberi yazısında bahsettiğim gibi bu biraz yorucu oldu ama gün kaybetmemek için siz de bu şekilde ilerleyebilirsiniz.

Burada yapılacak en favori aktiviteler meşhur Sigiriya Lion Rock’a ve/veya karşısındaki Pidurangala Rock’a tırmanmak ve fil safarilerine katılmak.

Sri Lanka Kültür Üçgeni: Sigiriya Lion Rock Tırmanışı

200 metre yükseklikteki bu kaya Unesco Dünya Mirası olarak listeleniyor. Kral Kasyapa zamanında (MS 477-495) sarayını bu kayanın tepesine kurarak etraftan gelebilecek saldırıları görmek istemiş.

Sri Lanka Kültür Üçgeni Sigiriya Lion Rock

Sigiriya’da yapılacak en belli başlı şey de bu kayaya tırmanmak. Tırmanmak dediysem dağcılık gibi düşünmeyin, baya merdivenlerden çıkıyorsunuz. Yalnız çok yüksek ve altı boşluklu merdiven çok, o yüzden ben baya korktum bir ara ağlicaktım neredeyse! Sonra yanımdan tıkır tıkır çıkan küçük çocukları görünce gaza geldim😊 Yüksekten bu kadar korktuğumu bilmiyordum doğrusu, eğer siz de yükseklikten pek hoşlanmıyor ya da vertigonuz varsa denemeyin. En tepeye çıktıktan sonrası rahat, dümdüz ve geniş bir alana çıkıyorsunuz.

Sabah erken saatte gitmeniz önemli, böylece hem kalabalıkta o daracık merdivenlerde debelenmezsiniz hem de çok sıcak olmadan çıkıp inersiniz. Çıkış, yukarıda foto moto ve iniş yaklaşık 2-2.5 saat sürüyor. Yanınıza su almayı unutmayın. Yolu yarılayıp aslan pençesinin oraya vardığınızda küçük revirimsi bir  yer var.

Giriş kişi başı 30 dolar bu yüzden bir çok kişi Sigiriya Lion’ın Rock’ın karşısındaki Pidurangala’yı da tercih ediyor. Hem girişi yaklaşık 3 dolar hem de çıkması inmesi daha kısa sürüyormuş. Tepeye yaklaşana kadar tırmanış çok kolay olsa da en son kısımda baya zorlaştığını okumuştum.

Sri Lanka Kültür Üçgeni: Kaudulla veya Minneriya Safari

Sri Lanka Asya’daki en fazla fil nüfusunun olduğu ülkeymiş, zaten Sigiriya ve Dambulla taraflarında arabayla giderken karşınıza çıkan ‘dikkat fil çıkabilir’ işaretleri de bunun kanıtı 😊 Sri Lanka’daki en meşhur national park Pinnawala ancak burası hakkında hiç de iyi şeyler okumadım. Ancak Sri Lanka’da etik park açısından şanslısınız çünkü fillerin özgürce dolaştığı bir çok park.

Bizim rotamıza en uygun parklar Kaudulla veya Minneriya National Parkları oldu. Gittiğimiz dönemde Minneriya önerilince biz de onu seçtik. İki kişi park girişi, safari jeep’i ücreti ve otelinizden alınma bedeli yaklaşık 120 dolara geliyor. Biz Haziran ayında gittiğimiz için bu rakam indirimli fiyat olabilir, daha sezonda giderseniz belki fiyat artıyordur. Bizim şöförümüz Joseph bizim adımıza arayıp sorunca fiyat indirimli oldu ve iki kişi 80 dolara geldi.

Minneriya’da fillerin dışında değişik kuşlar, maymunlar ve timsahlar var ama biz timsahları göremedik. Safariler sabah ya da öğleden sonra yapılıyor. Filler akşam üstü saatleri ortalığa gezmeye çıktıkları için bu saatteki turlar öneriliyor. Yanınızda su, güneş koruyucusu ve şapka götürmeyi unutmayın.

 

Bir de not; eğer daha önce Tayland Chiang Mai ya da Phuket’teki etik retirement parklara gittiyseniz burası pek oradaki deneyime benzemiyor. Oradaki bambaşka bir tecrübeydi çünkü kurtarılmış fillere dokunup, onları besleyebiliyordunuz. Burada ise filler vahşi doğanın içinde olduklarından yanlarına yaklaşamıyor, uzaktan arabanın içinden bakıp foto çekebiliyorsunuz. Bu nedenle eğer Tayland’takilere gittiyseniz, burası aynı hissiyatı vermeyecektir ama yine de tabi ki çok güzeller. Bir sürü fili aynı anda karşınızda görmek harika!

Sigiriya’da Yemek

Sigiriya’da size özellikle önerebileceğim bir cafe restoran maalesef yok. Biz seyahatin bu kısmında yemek konusunda baya zorlandık. Et, tavuk cinsi yiyeceklere pek güvenemedim. Balık ise bu bölgede pek yok. O yüzden sebze, pilav ve meyve yiyebildim. Sri Lanka mutfağı aslında baharat ve sebze seviyorsanız bence gayet güzel ama bu bölgedeki restoranlar biraz riskli göründü gözüme. Eğer sizin mideniz benimki kadar hassas değilse deneyin tabii😊

Sabah kahvaltılarındaki en sevdiğim şey Hoppers denen kase şeklinde incecik krep içinde yumurta oldu, tavsiye ederim.

Sigiriya, Dambulla, Habarana civarında bir çok tapınak da bulunuyor fakat biz gezmeyip direkt Kandy’ye geçtik. Eğer bu tapınakları gezmezseniz 1 tam gün Sigiriya için yeterli bir süre. Biz Lion Rock ve Safariyi aynı gün yapıp, üstüne bir de spa’ya gidip Kandy’e geçtik.

Sigiriya Konaklama

Sigiriya’daki otelimizden çok memnun kaldık, gayet temiz ve rahattı. Kahvaltısı güzel, odalar ferah ve Sigiriya Rock manzaralı. Bahçesinde maymunlar geziyor 🙂 Şuradan bakabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda Kandy ve meşhur mavi treni paylaşacağım.

The Urban Melody’i Instagram’dan takip etmeyi unutmayın! 😊


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up