AVRUPA GEZ-GÖR

Tiflis Gezi Rehberi: Yeme-İçme, Gece Çıkması ve Görülecek Yerler

Son zamanlarda sık sık duyduğumuz ve ne zamandır aklımızda olan Tiflis’e geçtiğimiz günlerde gitme şansımız oldu (Aralık’19). Yeni bir ülke keşfetmek ama çok da büyük planlar yapmak istemiyorsanız Tiflis süper bir haftasonu kaçamağı olabilir. Yakın olması, vizesiz olması, Euro kullanılmaması gibi cazip özelliklerinin yanında eski bir Sovyetler Birliği ülkesi olması enteresan. Ayrıca nerdeyse her köşe başında bulunan iyi şarap dükkanları, lezzetli yemekleri ve gece hayatı Tiflis’e gitmek için en iyi sebepler.

Gürcistan’ı hangi kategoriye koyacağıma bir türlü karar veremesem de, Avrupa Birliği’ne girme ihtimalleri olduğu için Avrupa bölümüne ekledim. Biz Perşembe-Pazar gittik fakat Cuma-Pazar gitseniz de olur. Baştan söyleyeyim görebileceğiniz en güzel şehirlerden biri değil. Binalar genellikle yıkık dökük ama bir diğer yanında çok güzel korunabilmiş harika mimari yapılar görmeniz de mümkün. Akşamları ara sokaklar genellikle sessiz, sakin ve karanlık ama güvenlikle ilgili bir sorun yok, en azından biz hiç öyle bir şey hissetmedik. Ama sonra ana caddelerinden birine çıkıyorsunuz ve sanki bütün Tiflis orada toplanmış gibi canlı ve kalabalık.

Tiflis Gezi Rehberi, Foto: Timur-m

Gitmeden önce okuduğumuz bloglardan sonra biz beklentiyi biraz yüksek tutmuştuk sanırım ve bu yüzden ilk iki gün ‘ya biraz gereksiz uzun almışız bu tatili galiba’ dedik; fakat son 2 gün aradığımız ‘başka bir Tiflis mümkün mü?’ nün cevabını bulabildik, mümkün! 😊

Tiflis Gezi Rehberi: Tiflis’te Kalınacak Yerler

Birçok blogta karşınıza çıkacak hostel gibi olmayan hostel Fabrika alternatif bir konaklama için iyi bir seçenek olabilir. Kahvaltısı genellikle çok beğeniliyor ve ayrıca burgerleri ve kokteylleri de meşhur. Arka avlusunda müzik dükkanı, seramik atölyesi, kahveci, smoothie’ci gibi cafe ve mağazalar var. Bazı günler çeşitli etkinlikler ve workshoplar düzenleniyor. Biraz Bomonti Ada’yı andırıyor. Eğer burada kalmayacaksanız da gün içinde ya da akşamları takılmaya gidebilirsiniz.

Tiflis Gezi Rehberi Fabrika, Foto: Rogier Schutte

Biz g.Vino Boutique Hotel’de kaldık. Otelin tasarımı ve atmosferi çok güzel, çalışanlar çok şeker ve yardımsever. Kahvaltısı fena değil, yeri biraz kenar köşe kaldığından taksiler bulmakta zorlanıyor ama aslında Tiflis’in en meşhur caddelerinden biri olan Davit Aghmashenebeli caddesine iki adım. Bu cadde de Türk mahallesi gibi bir şey sanırım, baya Türkçe tabelalı mekan gördük ama onun dışında Türk mahellesine benzemiyor. Otelin hemen yanında Defence of Georgia bulunduğundan otelin bulunduğu sokak ıssız ve karanlık olsa da kendinizi rahat hissediyorsunuz çünkü gece adeta askerler kapınızda nöbet tutuyor.

Eğer bütçeyi biraz daha yükseltirseniz Rooms Hotel Tiflis’in en cool otellerinden biri ve biraz daha yükseltirseniz Stamba çok güzel, tasarım bir otel.

Tiflis Gezi Rehberi: Tiflis’te Ulaşım

Tiflis Gezi Rehberi, Foto: Artemis Faul

Tiflis her yeri yürüyecek kadar küçük değil ama taksiyle her yere 5-10 dakikada gidebilecek kadar da küçük 😊 Yoldan taksiye binmeyin uyarılarını daha önce okumuştuk o yüzden havaalanında da turist tarifesi yememek için kapıda bekleyen taksilere binmenizi önermem. Onun yerine Yandex Taxi veya Bolt app’lerini indirebilirsiniz. Biz önce Yandex Taxi kullandık ama bir türlü olduğunuz yeri bulamıyorlar, bizi deli ettiler. Sonra Bolt’a geçtik çok daha iyi çalışıyor, nerede olursanız olun max 5 dakika bekliyorsunuz. Ekonomik araba seçerseniz şehir içinde gideceğiniz yer genellikle 5-6 GEL tutuyor, yani 10-12 TL. Havaalanı-otel ise 20-25 GEL yani yaklaşık 50 TL tutuyor.

Metro ve otobüsler de var ama taksi o kadar ucuz ki zaten gerek duymuyorsunuz. Yine de bir kere metroya binin derim.

Bu arada yeri gelmişken taksi şöförleri genellikle İngilizce bilmiyor ve çılgınca araba kullanıyorlar. Ayrıca trafik lambası pek görmedim, özellikle yayalar için iş biraz zor çünkü karşıdan karşıya geçmek bir dert. Üşenmeyin, alt geçitleri kullanın!

Tiflis Gezi Rehberi: Görülecek Yerler

Gezip görülmesi gereken belli başlı yerleri kısaca size bahsedeceğim ancak bana göre ille de şurayı mutlaka görmelisiniz diyebileceğim bir yer yok aslında. En başta da dediğim gibi bence Tiflis’e gitmenin asıl nedeni yeme-içme ve gece gezmesi olmalı.

Hazır gelmişken yine de görülmesi gereken yerleri görelim derseniz – biz dedik ve çok sevmedik- şuraları gezebilirsiniz:

Rustavelli Caddesi

Bu caddeye gitmemeniz zaten imkansız çünkü her yol illa buraya çıkacak 😊 Bizim de sevdiğimiz yerlerden biri oldu çünkü aradığımız bir çok cafe/restoran da burada bulunuyordu. Birazdan detaylı yazacağım mekanları.

Rustavelli metro istasyonunda başlayıp Freedom Square’e kadar bu caddeyi yürürseniz (yakın zaten) Opera Binası, Parlamento Binası, National Gallery gibi güzel binaları da görebilirsiniz. Bu civarda bulunan çeşitli müzeler arasında en ilgimi çekeceğini düşündüğüm National Gallery Museum içindeki Soviet Occupation sergisiydi fakat beklediğim kadar ilginç bulmadım.

Tiflis Gezi Rehberi, Foto: Radmila Miheeva

Freedom Square

Burası Tiflis’in ana meydanı ve bir yerden bir yere giderken her gün buradan geçmek zorunda kaldık. Rus İmparatorluğu döneminde buranın adı Erivan Meydanıymış ve daha sonra Sovyetler döneminde Lenin Meydanı olarak değiştirilmiş.

Narikala Kalesi ve Botanik Bahçesi

Eski Tiflis bölgesinden yürüyüp, Peace Bridge’ten geçtikten sonra teleferikle Sololaki Tepesi’ne çıkabilirsiniz. Buradaki en turistik aktivitelerden biri ancak biz yukarıdayken acaba yanlış yere mi geldik, kale nerede diye aradık. O nedene kale değil de daha çok surlar gibi düşünebilirsiniz. Surların arka tarafı Tiflis’in meşhur Botanik Bahçesi’ne bakıyor. Botanik bahçesinden kasıt da bir çok farklı bitki türünün bulunduğu ağaçlık alan, yoksa değişik değişik çiçekler, ağaçlar görmeyi beklemeyin. Gerçi biz buraya ayrıca gidip içini gezmedik belki de çok değişik şeyler vardır ama gerek var gibi görünmüyordu.

Kartis Deda

Kartis Deda, Tiflis’in her yerinden görülebilen ve Sololaki tepesindeyken de dibinden görebileceğiniz Gürcü Ana heykeli. Bir elinde dostlar için şarap, diğer elinde düşmanlar için kılıç tutan bir kadın heykeli. En başta her köşe başı şarap dükkanı derken ciddiyim, şarap olayı burada baya mühim mesele. Hatta havaalanında ülkeye giriş yaparken size küçük bir şişe şarap hediye ediyorlar. Çok iyi değil mi?!

Peace Bridge

Eski Tiflis ile Yeni Tiflis’i birleştiren, sadece yayaların kullanımına açık olan Peace Bridge şehrin genel havasından tamamen farklı, camlarla çevrili modern bir köprü.

Tiflis Gezi Rehberi, Foto: Abdelkader Kherbouche

Dry Birdge Market

Dry Bridge şehrin bir diğer köprüsü ve eğer yağmur çamur yoksa her gün 10.00-17.00 arası bu köprünün altında Dry Bridge Bit Pazarı kuruluyor. Sovyet döneminden kalma ilginç objeler varmış diye gittik ama gerek yok.

Sameba Katedrali

Burası 2004 yılında tamamlanmış yeni bir katedral. Özellikle akşamüstü güneş kaleye vurduğunda çok güzel görünüyormuş ama doğrusunu isterseniz diğer görülmesi gereken yerler bizim için biraz hayal kırıklığı olunca burayı es geçip, akşam gezmesine odaklandık 😊

Tiflis Gezi Rehberi, Foto: Manu Bravo

Tiflis Gezi Rehberi: Tiflis’te Nerede Ne Yenir?

Biraz negatif gibi yazmış oldum ama şimdi gelelim Tiflis’in güzelliklerine! Tiflis’te yemekler 10 puan 10 puan 10 puan. Hem eski ve farklı tarzda döşenmiş restoranlar, aşırı iyi geleneksel Gürcü mutfağı, hem modern cafeler ne ararsanız var diyebilirim.

Tiflis Gezi Rehberi: Tiflis’te Kahvaltı

Kikliko

Yumurta seçenekleri dışında ayrıca salatalar, ev yapımı içecekler ve farklı tatlılar yiyebilirsiniz.

Fabrika

Biz kahvaltı için değil gün içinde gittik ama herkes ‘hiç bir hostelde bu kadar iyi kahvaltı yoktur’ demiş. Eğer burada kalmıyorsanız da kahvaltı için gidebilirsiniz. Ev yapımı Gürcü mutfağının favorilerinden khachapuri, banana cakes, yumurta ve kruvasan çeşitleri bulabilirsiniz.

Tiflis Gezi Rehberi, Foto: Artem Bryzgalov

Lolita

The Rooms otelin karşısında bulunan Lolita listemde hem kahvaltı, hem akşam yemeği için bulunuyordu ve buraya gerçekten iki kez gittik. Tek sıkıntısı kahvaltı 11 itibariyle servis ediliyor o yüzden benim gibi fazla açlığa dayanamayanlardansanız gitmeden önce bir şeyler atıştırın, 11’den önce kahve bile vermediler 🙂

Tiflis Gezi Rehberi, Foto: TripAdvisor’ın izniyle kullanılmıştır

*Özellikle glutensiz veya vegan seçenekler ararsanız burayı sevebilirsiniz ama ayrıca et, tavuk, burger seçenekleri de var.

Brotmeister

Kendinizi Avusturya usulü müthiş hamurişleri içinde kaybetmek isterseniz adres Brotmeister. Farklı farklı ekmekler, muffinler, krepler ve kruvansanalrıyla tam bir hamur cenneti😊

Tiflis Gezi Rehberi: Tiflis’te Öğlen Yemeği

Salobie Bia

Lokal yemek için gidilebilir, küçük, salaş bir yer. Özellikle khachapurisi meşhur. Hamur yemek istemezseniz kinoa püreli et yemeği çok başarılı.

Tiflis Gezi Rehberi, Foto: Sergo Karakozov

Shavi Lomi

Eski tarz döşenmiş değişik bir mekan. Çok şık ya da salaş değil. Akşam yemeği için de gidebilirsiniz. Özellikle içerideki şömine ve bahçeye bakan kocaman camları ile atmosferi çok güzel. Yemek seçenekleri fazla, cheese pie’ı ve et yemekleri çok başarılı.

Restaurant Pasanauri

Biz gitmedik ama en iyi khinkali yenecek mekanlardan biriymiş.

Linville Cafe

Old Tbilisi civarındayken gidilebilecek, eski tarz döşenmiş değişik bir cafe. Kendinizi bit pazarında gibi hissedebilirsiniz.

Lolita

Yukarıda kahvaltı mekanlarında bahsettiğim Lolita, öğlen ve akşam için de hem menü hem lokasyon açısından çok mantıklı.

Tiflis Gezi Rehberi: Tiflis’te Akşam Yemeği

Barbarestan

Biz buraya ilk gün öğlen otelimize yakın olduğu için tesadüfen gittik ama notlarımda da zaten olduğunu sonradan fark ettim. Yemekleri çok çok başarılı, şarapları çok lezzetli, ortam çok hoş ve farklı. Fiyatları yukarıda saydığım mekanların biraz daha üstünde fakat aynı tarz bir yer başka ülkede ya da İstanbul’da çok daha yüksektir. Beyaz ekmek yemiyorsanız, sımsıcak mısır ekmeği ikram ediyorlar 😊

Restaurant Dadiani

Buraya gitmedik, diğerlerine göre daha şık bir yer. Geleneksel yemekler dışında seçenekler de var.

Organic Josper Grill Bar

Eğer geleneksel tarzda değil de steak ya da tavuk yemek isterseniz buraya gidebilirsiniz.

Tiflis Gezi Rehberi

g.Vino Wine Bar

Burası bizim kaldığımız otelin sadece restoran/bar olan farklı bir şubesi. Çok fazla şarap seçeneği var, yemekler daha çok atıştırmalık gibi. Eğer uğrarsanız ve kızartmalardan yemek istemezseniz, ızgara sebze tabağını öneririm, şaşırtıcı derecede iyi 😊

Tiflis Gezi Rehberi: Tiflis’te Sağlıklı Yemek

Eğer glutensiz, şekersiz veya laktozsuz besleniyorsanız yukarıda saydığım tüm mekanlarda kendinize göre yiyecek bulabilirsiniz. Eğer vejeteryan ya da vegan yiyecekler ararsanız Hummus Bar ideal olabilir.

Ayrıca sağlıklı yemek olarak şunları da notlarıma eklemiştim ama gerek kalmadı; Entree Cafe (normal yiyecekler ve tatlılar da var), Kekela (salatalar, thai tarzı tavuk yemekleri  vs var).

Tiflis Gezi Rehberi: Tiflis’te 3.dalga Kahve

Skola Cafe

Rustavelli Caddesi’nde National Gallery’e çok yakın. Berlin’in The Barn kahvelerini kullanıyorlar. Eski tarz bir binada çok tatlı bir mekan. Tatlıları da çok iyi görünüyor, vegan brownie’sini öneririm.

They Said Books

Burası da Berlin’in meşhur Five Elephant kahvelerini kullanıyor. Hem kitapçı, hem kahveci olan modern tarzda bir mekan.

Tiflis Gezi Rehberi: Tiflis’te Gece Hayatı

Zazanova

Burası Tiflis’in meşhur Jazz Barlarından biri, Rustavelli caddesinde Opera House’a yakın.

Movement Theatre

Sadece Salı ve Perşembe akşamları canlı jazz müzik oluyor, diğer günler tiyatro.

9 Mta

Gürcistan’ın şarapları zaten meşhur ama craft bira konusunda da oldukça iddialılar. Örneğin 9Mta’da 24 çeşit craft bira var. Ayrıca bir çok farklı markanın şişe ve kutu biralarını satın alabileceğiniz geniş bir bölümleri de var. Yemek menüsü de başarılı.

Black Dog Bar

Küçük bir pub burası, çok fazla bir özelliği yok ama 1 GEL karşılığı JukeBox’tan çalacağınız şarkılarla geceye başlamak için eğlenceli bir mekan.

Pink Bar

İyi bir yemek sonrası barında biraz takılmak için Pink Bar güzel bir seçenek. Burası daha şıkır şıkır bir yer o yüzden çok abartmayın ama düzgün giyinin. Yukarıda bahsettiğim ve aşırı beğendiğim Stamba otelin içindeki bar mutlaka uğramaya değer. Önceden rezervasyon yaptırmayı deneyin çünkü yer yoksa almıyorlar.

Tiflis Gezi Rehberi: Stamba Hotel Pink Bar

41 Gradus

Burası çok iyi bir kokteyl bar. Bulması biraz zor denebilir çünkü kapısında her hangi bir tabela vs. yok. Googe maps’in ‘geldiniz’ dediği noktada durun ve demir sürgülü kapıyı bulun. Zaten içeriden biraz ses duyacaksınız. Ağır bir kapı ama yana doğru iterseniz ta taam. Küçük ve loş bir bar. Enteresan bir menüsü var, kesinlikle tavsiye ederim.

Tiflis Gezi Rehberi: 41 Gradus

Bassiani

Elektronik müzik için Bassiani Tiflis’in, hatta sanırım tüm bu bölgenin en büyük gece kulübü. Dinamo Stadyumu’nun altında yer alan kulüp özellikle 2018 yılında yapılan polis baskını ve sonrasında halkın isyan etmesiyle iyice global bir krize dönüşmüş, hatta ülke turizmini de arttırmış.

Tiflis Gezi Rehberi: Bassiani, Foto: Mix Mag

Gitmeden önce online register olmanız lazım. Facebook accountunuzu ve TC kimlik numaranızı sisteme girmeniz gerekiyor. Facebook hesabınıza bakıp size bilet verip vermemeye karar veriyorlar. Eğer registration onaylanırsa online bilet alabilirsiniz. Kulübe gittiğinizde kamera ile yüz tanıma sistemi var. Tiflis’in bütün gece kulüplerinde Face Recognition denen bu sistem var. Erken giderseniz (12.00) kapıda deli gibi sıra beklemekten kurtulursunuz, zira uzunca bir sırayı bekledikten sonra içeri alınmama ihtimaliniz çok yüksek.

Biraz Berlin havası yaratmaya çalışmışlar sanki…sıra size geldiğinde içeri alınmanıza bodyguard değil kameranın arkasındaki karar veriyor. O nedenle cool durun, sarhoş görünmeyin ve kameraya bakın. Bu arada, sırada sizinle birlikte içeri girmek için yardım isteyen tipsizlere yüz vermeyin, onlar yüzünden giremeyebilirsiniz 🙂 Online bilet 30 GEL, kapıda 40 GEL, vestiyer 1 GEL, içki ucuz. Kapıda içerisi biraz leş olacak gibi göründü gözüme ama sonra kadın ağırlığı artınca sevindim özellikle iyi bir event’e denk gelirseniz uğrayın. Ses sistemi çok iyi.

Khidi

Bir diğer elektronik gece kulübü Khidi. Ben iyi ki gitmemişim dedim ama farklı bir kulüp görmek isterseniz bir şans verebilirsiniz ama zombieland olduğu aklınızda olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: EURO KULLANMADAN GEZİLEBİLECEK AVRUPA ŞEHİRLERİ


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up