İLHAM VEREN HİKAYELER İŞ DIŞINDA NELER YAPIYORSUN?

İş Dışında Neler Yapıyorsun? Toco Tukkan ile Yenilebilir Kişisel Bakım

Kurumsal hayatlarımız dışında vaktimizi nasıl değerlendiriyoruz? Neler yapmaktan zevk alıyoruz? Bazılarımız hobilerini o kadar çok seviyor ki bunu bir adım öteye taşıyarak işi profesyonelliğe doğru götürüyor. Kimileri mevcut işinin dışında kalan zamanlarda ‘diğer’ işiyle uğraşıyor, kimileri ise kurumsal hayatını tamamen bırakıp kendine yeni bir hayat kuruyor. 

Bu hafta İş Dışında Neler Yapıyorsun serisinde Emir Sanlı ve Hande Selim’le mükemmel kokan, yenilebilir yağlardan yaptıkları kozmetik ürünleri ve Toco Tukkan’ın hikayesini konuştuk.

Emir, Hande Merhaba! Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar! Bizler halk arasında beyaz yakalı olarak bilinen topluluktanız 🙂 Tabii ki bu işiniz latifesi, medya sektöründe çalışan ve kariyeri bu doğrultuda ilerlemiş, bir o kadar da yenilikleri seven ve üretmekten yana olan bireyleriz. Bireyselliğimizin arkasında da çift oluşumuz geliyor tabii ki 🙂

Yenilebilir kişisel bakım fikri nasıl ortaya çıktı? Süreç nasıl gelişti?

Aslında özel hayatlarımızda olabildiğince temiz yaşamaya çalışan bireyler olduğumuz için fikrin aklımıza gelmesi çok da zor olmadı. Özellikle son yıllarda çevremizin de bu konuya hassaslaşması bizi hızlıca bu fikre doğru itti.

Öncelikle yenilebilir kişisel bakımın ne olduğunu ve nasıl üretildiğini araştırdık. Malum bizler farklı bir iş kolunda daha sözel eğitimli insanlarız. Bu konuda bize danışmanlık verebilecek ziraat ve kimya mühendisleri araştırdık. Sonrasında 6 ay kadar uzmanların yönlendirmesi ve bulduğumuz tarifleri kendimize uyarlanma süreci oldu. Sonuçta bizlerin de kendimizi yakın gördüğümüz dokular ve kokular varken hak verirsiniz ki standartlar içerisinde kalamazdık!

Bu süreçte bahsetmek istediğimiz ve bizi aslında hem şaşırtıp hem de üzen bir başka konu da ülkemizdeki sanayi eksikliği oldu. Ne kadar el yapımı tekil bir ürün üretiyorsanız da günün sonunda kaplarınızı araştırmak, bulmak ve bunları kullanıcıya sorunsuz ulaştırmak yine sizin sorumluluğunuzda. Ürünlerimizi koyduğumuz gıda taşınabilecek şekilde üretilmiş ve bizimle eşleşen kutuları bulmak ürün geliştirme süreci kadar zor oldu.

Daha önce bu konuda hiç tecrübeniz var mıydı? Doğal kozmetik ürünleri yapmayı nasıl öğrendiniz?

Hayır kesinlikle yoktu. Öncelikle tarifleri araştırdık. Türkiye’de bu tarz ürünleri daha çok aktarların ürettiğini keşfettik. Bir süre bu sektörü ve ürettikleri ürünleri alıp deneyimledik. Bu esnada çalıştığımız uzmanlar bizlere beğendiğimiz ama kendimizle bağdaştıramadığımız ürünleri nasıl uyarlayabileceğimiz konusunda yol gösterdiler. Örneğin yağları düşük ısıda sadece karıştırmak için ısıtıp, sonra yavaşça soğutmamız gerektiğini, hatta bu çalışmanın benmari usulü yapılmasının en sağlıklı olduğunu onlardan öğrendik

Son yıllarda gıdada olduğu gibi kozmetikte de insanlar doğal ürünlere yönelmeye başladı. Her ne kadar bu trend yükselişte olsa da bir yandan kozmetik zor bir sektör, çünkü insanlar cildine süreceği ürüne kesin güvenmek istiyor. Siz bu konuda nasıl çalışmalar yapıyor ve ürünleri test ediyorsunuz?

Kesinlikle katılıyoruz. Kozmetik aşırı zor ve gerçek manada deli işi diye tanımlayabileceğimiz bir sektör. Aslında bizim de ayrıldığımız nokta tam burada başlıyor. Öncelikle bizim ürünlerimizin tamamı yağlardan oluşuyor. Örneğin dudak kremi olarak ürettiğimiz ürün tamamen yenilebilir Hindistan cevizi yağı, kakao yağı ve benzeri içerikler barındırıyor. Bu noktada kullandığımız yağların sırasıyla Türk Gıda Kodeksi uygunluğu sonrasında soğuk sıkım olması ve organik sertifikaları gibi belgelere sahip olmasını istiyoruz. Bu belgelerin en azından ikisinin olması ürünü hem kaliteli hale getiriyor hem de herkesten önce bizlerin gönül rahatlığı ile ürettiklerimizi kullanmamıza yarıyor. Bu arada, elbette kişinin bu gıdalara alerjisi varsa bizi tercih etmemesini öneriyoruz.

Tabii ki bu kadarla sınırlı kalmıyor ve oluşturduğumuz test grubu ile sürekli çalışıyor, onları detaylı olarak gözlemliyoruz. Yakın zamanda birkaç laboratuvar ile görüşüp ürünlerimizin daha deneyimli insanlar ile test edilmesini de sağlamak istiyoruz.

Toco Tukkan’ın ürün gamında neler var?

Şu an da aktif olarak satışını yaptığımız kakaolu, nane&limonlu, portakallı, tarçınlı dudak yağımız ve nemlendirici el yağımız var. Bunların ötesinde çok farklı ürünlerden oluşan gizli bir listemiz de var 🙂 Ancak test aşamaları henüz bitmedi ve bittiği durumda bizim içimize sinip sinmeyeceğinden emin olmadığımız için önden söylemeyi düşünmüyoruz. Çünkü her ürünümüzün test süreci bittikten ve final ürünü çıkardıktan sonra bir süre kendimiz kullanıyoruz, içimize sinerse satışa sunuyoruz.

Mevcut işleriniz devam ederken aynı anda Toco Tukkan’a nasıl zaman ayırıyorsunuz?

Çok zor! Haftanın 7 günü sabah 09:00 – 00:00 mesaimiz var 🙂 Hafta sonları ise en azından bir gün kendimizi doğaya atmaya çalışıyoruz ama finalde yine kendimizi daha iyi ve farklı neler yapabileceğimizi düşünürken buluyoruz 🙂 Çok yoruluyoruz ama çok keyifli bir süreç yaşıyoruz.

İlerisi için planlarınız neler?

İşimizi çok fabrikasyona dökmeden belli bir çapta büyütmek istiyoruz. Küçük atölyemizin çok dışına çıkıp da amacından sapmasını istemiyoruz. Adım adım tüm aşamalarında doğaya daha yaklaştığımız bir senaryo var kafamızda, şimdilik bu kadar detay vermiş olalım 🙂

Kurumsal hayatının yanı sıra daha önce tecrübesi olmadığı bir konuda veya hobi olarak ilgilendikleri bir alanda iş yapmayı düşünenlere ne gibi tavsiyeleriniz olur?

Bizim daha önce bireysel olarak da, şimdi beraberken de birçok denememiz oldu. Ancak ilk defa bu fikri bulduğumuzda çok inandık ve yapınca başarılı olacağımızı hissettik. Bu işin elbette bir matematiği var, ona çok iyi çalışmak, günlerce denemek, yanılmak, öğrenmek ve gelişmek gerekiyor orası kesin. Ama eğer içinizden geçen bir fikre özellikle bağlanıyorsanız onun peşinden kesinlikle gidin deriz. Biz fikrimize ilk anda inandık ve peşine düştük, daha da iyi yerlere getireceğimiz konusunda kendimize güveniyoruz.

Toco Tukkan ne demek? 😊

Güney Amerika’nın tropikal ormanlarında yaşayan “Toco Toucan” yani “Dev Tukan Kuşu”nun adında biraz oynayarak kendimize sembol olarak seçtik 🙂

Son olarak ürünlerinizi nereden satın alabiliriz?

Şimdilik  online’da instagram üzerinden satışımız var. Bunun yanı sıra Beşiktaş’ta Volantis Store, Kadıköy’de Lemur Store ve Göztepe’de Flört Giyim adlı bir butikte varız. Görüştüğümüz birkaç yer daha var ancak henüz net değil, belli olunca zaten instagram’dan paylaşıyor oluruz 🙂

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İŞ DIŞINDA NELER YAPIYORSUN? DOĞAL GIDA ÜRETİMİ-İKA BAĞLARI

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up