KEŞFET

TV+ ile İstanbul’un Büyülü Noktalarında Sıra Dışı Sinema!

Sinemaseverlere güzel bir haberim var! Dijital TV platformlarından TV+, İstanbul’un farklı farklı noktalarında ve bambaşka mekanlarda izleyicileri sıra dışı sinema ile buluşturuyor.

6 hafta boyunca sürecek etkinlikte alıştığımız sinema salonlarının dışına çıkarak Sirkeci Garı, Hasköy İplik Fabrikası, Kırım Kilisesi, Zulfaris Karaköy gibi mekanlarda beyaz perde ile buluşacağız. Bu tarihi mekanların büyüleyici atmosferleri eşliğinde dünya sinemasının seçkin filmlerini izleme şansı yakalayacağız.

İlk gösterim ve ilk mekan Sirkeci Garı’nda 10 Nisan’da gerçekleşen The Showman’di.   İzlemediğim ve merak ettiğim bir filmdi. Özellikle İstanbul’un en nostaljik mekanlarından biri olan Sirkeci Garı’nda deneyimlemeyi gerçekten çok isterdim.

Ne yazık ki 11 Nisan’da gerçekleşen ve kaçırdığım bir diğer film ise yine çok merak ettiğim, usta yönetmen Yorgos Lanthimos’un The Favorite gösterimi oldu. En İyi Kadın Oyuncu dalında bu yılın Oscar’ını kazanan Olivia Colman’ın oynadığı, 18.yy’ın İngiltere’sinde geçen bir dönem filmini üstelik Hasköy İplik Fabrikasında izlemenin eminim çok daha farklı bir etkisi olurdu.

Neyse ki bununla bitmiyor ve önümüzde daha 4 harika film daha var! 15 Nisan’da Karaköy’de 1800’lü yıllardan kalma bir sinagog olan Zulfaris Karakoy’de The Shape of Water’ın gösterimi olacak. Yönetmenliğini Guillermo del Toro’nun 2017 yapımı filmi Amerika’nın Soğuk Savaş döneminde geçiyor. Filmin fantastik, masalsı atmosferi ve müzikleri Zulfaris Karaköy’le buluşunca izleyici iyice büyüleyecek diye düşünüyorum.

Hepsi birbirinden iyi filmler ve mekanlar olsa da beni en çok heyecanlandıran 24 Nisan’da Kırım Kilisesinde gösterimi yapılacak olan Cold War. Çünkü Cold War’ı izledim ve daha önce sizlerle de mutlaka izlemelisiniz şeklinde paylaşmıştım. Umarım aranızda henüz izlemeyenler vardır çünkü bu film için Kırım Kilisesinden daha çarpıcı bir yer düşünemiyorum.

Film ne fazla siyasete ne de fazla romantizme kaçıyor fakat; dönemin Polonya’sını ve bir çiftin siyasi nedenlerle karşılarına çıkan engelleri etkileyici bir şekilde ele alıyor. Siyah-beyazın en çok yakıştığı film Cold War 2018’de izlediğim en iyi filmlerden biriydi.

25 Nisan’da Zulfaris Karaköy’e bu kez hala vizyonda olan usta yönetmen Asghar Farandi’nin Everybody Knows filmi için dönüyoruz. İranlı yönetmen Farhadi,  önceki filmlerinde olduğu gibi yine insani konuları ele alsa da bu sefer ilk kez ülkesi dışına çıkarak İspanya’da uluslararası oyuncularla bir filme imza atıyor. Filmin konusu Farhandi’nin diğer filmlerini izleyenler arasında tartışma yaratmış olsa da Penelope Cruz ve Javier Bardem’in oyunculukları, filmin görsel şöleni ve atmosferinden etkilenmemek elde değil.

TV+ ile Sıradışı Sinema’nın son adresi 3 Mayıs’ta Kırım Kilisesi’nde Hitchcock / Truffaut ile olacak. Tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri olan efsane Alfred Hitchcock ve Fransız Yeni Dalga Akımı’nın kurucularından François Truffaut’ın sinemaya katkılarını konu alan belgeselin yönetmenliğini Kent Jones yapıyor.

Film gösterimleri 19.30’da başlayacak ve her gösterimden önce saat 19.00-19.30 arasında ise klasik müzik veya caz dinletileri gerçekleşecek. Bir yandan büyüleyici mekanlar, diğer yandan yılın en iyi filmleri ve filmlerden hemen önce müzik ile sanata doyacağımız bu etkinlik serisi için çok heyecanlıyım.

Bu arada eğer TV+ üyeliğiniz varsa bu etkinliklere %50 indirimli bilet alabilirsiniz. Biletler için buraya tıklayın.

Kampanya detayları için buraya tıklayın.


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up