İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Her Gün Umutlu Olmanız İçin 5 Neden

Belirsizlik ne kadar sıkıcı değil mi? Ne olacağını bilmediğiniz durumlarda sizin de içiniz sıkılır mı? Her hangi bir konuda olabilir. İş görüşmenizin sonucu ne olacak? İş bulabilecek misiniz? Bu ilişki nereye gidiyor? Ayrılacak mısınız? Barışacak mısınız? Başka yere taşınacak mısınız? Taşınırsanız neler olacak? Başka ülkede kalabilecek misiniz? Vizenizi uzatacaklar mı? Bunun gibi bir sürü durum… Hani hep derler ya geçmişi geçmişte bırak, gelecek için ise şimdiden endişelenme ve anda kal, mutluluğun sırrı bu! diye…Bizim ülkemizde nasıl yapalım bunu? An’da kalsak zaten her anımız ayrı bir olay.

Daha önce yurt dışına gitmekle ilgili yazmıştım, daha doğrusu gitmekle kalmak arasında kalmakla ilgili. Aradan 1 sene geçti, hala buradayız, gitmek için herhangi bir çabamız yok ama kafada hep aynı sorular, endişeler ve belirsizlikler. Canım sıkılmasın diye haber izlemeyi bırakalı epey zaman oldu, haberim olmazsa belki daha rahat an’da kalabilirim diye. Zaten doğru düzgün haber de alamıyoruz artık malum. Biraz işe yaradı aslında, ‘Allah’ım buradan gitmek lazım’ paniğim biraz azaldı o sıralar:)  Zaten gitsen bir türlü gitmesen başka türlü. Kaldı ki millet de bizi beklemiyor zaten sıraya girmiş.

Şu aralar tekrar haber izlemeye ve takip etmeye başladım, aslında baya başarılı programlar var. Nerede derseniz YouTube’ta, yeni televizyonum YouTube, size de tavsiye ederim.

Sanırım geleceğimizi ön göremediğimiz bir yaşamımız olacak ama uzun zaman sonra tekrar ‘acaba?’ sorusunu sormak, aklından geçirmek bile ne kadar güzel değil mi?

Bu yüzden iç sıkıcı bir girizgahtan sonra sizinle Umutlu Olmak İçin 5 Neden paylaşacağım:

Yine de Umudunuz Var (Yoksa Hala Burada Olmazdınız)

En karamsar insanın bile içinde umut vardır. Olmasaydı hayatına devam edemezdi. Önemli trick umudun varlığına direnmek yerine onu kabul etmek.

Umut Sizi Harekete Geçirir

Umutsuz olursanız, limitlemeleri kabul eder ve mutsuz bir şekilde oturursunuz. Ama eğer umut olursa, durumu değiştiremeyecek bile olsanız kendinizi, modunuzu yükseltirsiniz. Güçsüz, mutsuz ve karanlık içinde oturmak yerine bir şeyler yapmak için çabalarsınız.

Umut Size Bir Şey Kaybettirmez

Genellikle umutlu olmaya korkarız ve şüphe etmenin daha akıllıca ve mantıklı olduğunu düşünürüz. Aslında en kötü senaryoda daha aydınlık bir yeni güne inanmış olacaksınız.  Hayatınızın sonunda, tüm hayatınız boyunca kafanızdaki endişeleri kontrol etmek için uğraşmış, tüm yolculuğunuz boyunca inişli çıkışlı maceralar yaşamış olmayı mı tercih edersiniz, yoksa hep endişe ve karamsarlık içinde yaşamış olmayı mı?

Umut Bulaşıcıdır

Dünyayı değiştirmenin en güçlü yolu önce kendinizi değiştirmektir demişler. Aslında hepimiz karşımızdakine istesek de istemesek de bazı mesajlar göndeririz. Bu mesajlar ya karşımızdakine ilham verir, ya da cesaretini kırar, ya aydınlatır, ya karartır.

Umut Kendinize Güveninizi Artırır

Kendine değer vermenin ve kendinizi sevmenin önemini biliyorsunuz. Her durumda bir umut ışığı bulma becerisi de kendinizde seveceğiniz bir özellik olacak.

Tabi ki sadece umut ederek düzeltemeyeceğimiz durumlar, iyileştiremeyeceğimiz hastalıklar var. Ama sürekli en kötüsünü düşünmektense, başka ihtimaller olabileceğini düşünmek beni daha iyi hissettiriyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: RAHATLAMANIN VE KAFANIZI BOŞALTMANIN YOLLARI

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up