İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Wellness Trendlerinden Recall Healıng Nedir?

Yeni wellness trendleri bize sürekli hayatımıza katmamız gereken sağlıklı alışkanlıkları ve yapmamız gerekenleri söylüyor. Tüm önerilerin arkasında bilimsel çalışmalar, kanıtlar hatta uygulama planları var. Fiziksel olarak hastalıkları iyileştirmek, alışkanlık ve korkularımızı dönüştürmek veya kendimize yakınlaşmak sanki bir egzersiz programı gibi; şunu şu kadar süre şu şekilde yaparsan istediğine ulaşırsın diye anlatılıyor kimi yerlerde.

Ben Bodrum’da Pınar Gogulan’la tanıştığımda, o; şifanın ve iyilik halinin kendi hikayemizi hatırlayarak sağlanabileceğini söylediğinde çok şaşırmıştım. Konuştuklarımız derinleştikçe Recall Healing’i daha yakından tanıma fırsatı buldum ve Mart ayında uygulayıcı eğitimine katılarak Gilbert Renault ile de tanışma fırsatı yakaladım.

Gilbert, öncelikle hastalığın doğasını anlatıyor; tüm hastalıklarımızın hayata adapte olma çabamızdan geldiğini de ekliyor. İlkel zamanlardan bu yana biyolojik tepkilerin bizi hep daha uzun yaşatmayı amaçladığını söylüyor. Recall Healing bir şifa yönteminden ziyade doğru soruları soran bir sistem. Otomatik beynimizin yaşadığımız duygusal travmalara çözüm olarak geliştirdiği hastalıkları ve diğer şartları anlamaya çalışıyor. Hatta önleyici bir sistem olarak da kullanılıyor; biz bugünü yaşarken kendimizi ne kadar iyi anlarsak; bedenimiz ve zihnimiz de o kadar sağlıklı kalıyor. Peki bu ekol nasıl çalışıyor?

Fiziksel hastalıkların veya davranışların ardındaki duygusal travmanın tanımlanması ve çözülmesi, iyileşme sürecindeki önemli bir adım. Bunu başarmak için Recall Healing, tıbbi uzmanlaşmanın çeşitli alanlarından; tanınan bilimsel araştırma ve makalelerden; bitki, hayvan ve insan alemleri üzerindeki çeşitli gözlemlerden elde edilen bilgileri bütünleştiriyor. Danışanlara gömülmüş duygularını, ilişkili olduğu inanç veya kalıplarını bilinç seviyesine çıkarmak için sorular soruluyor. Bazen yansıttığımız çatışmalar sadece isimlerimizde, hayat döngülerimizde veya ailemizin hikayesinde yatıyor olabilir ve bizim sadece bunları “recall” etmemiz yani hatırlamamız süreçlerimizi kolaylaştırmaya katkıda bulunuyor.

Mesela kaçımız doğum hikayesini gerçekten biliyor? Anne ve babamızın anlattığının üzerine hiç soru sorduk mu? Örneğin annemiz doktor veya ebe karşısında nasıl hissetmiş? Veya doğumhaneye girerken sağlıklı bir bebek konusunda çok mu endişeliymiş? Ya bana bir şey olursa ve bebeğim yalnız kalırsa diye hiç korkmuş mu? Yanında kimler varmış, nasıl hissetmiş? Peki orada olmayanları nasıl anmış; özlemiş mi, korkmuş mu veya hangi duyguları yaşamış? Acaba bizler annemizin ve babamızın o zamanki duygularını hayatlarımızın farklı evrelerinde yaşamış mıyızdır? Tam olarak ne hissettiğini anlıyor olmamız sadece tesadüf olabilir mi yoksa kimi anıları ve duyguları mı hatırlıyoruzdur sanki bizimmiş gibi?

Recall Healing anlatırken ve uygularken hemen gelen bir soru var, “Peki şimdi ne yapacağım?”, “Bağlantıyı anlıyorum ama bu ne işime yarayacak?”. Kendi emeğimiz, kalbimiz ve niyetimiz olmadan hiçbir sistemin işlememesi gibi bu ekol de bizi kendimize yakınlaştırmaya çalışıyor; en sonunda kendimizle başbaşa kalabileceğimiz bir an yaratıp kimi gerçekleri şefkat ve sevgiyle kabul etmek için bir alan açmamızı tavsiye ediyor; yani meditasyonu. İyileşmek bazen devrimci olabileceği gibi bazen de sadece teslim olmayı, kabul etmeyi gerektiriyor. Çok önemli noktalardan biri de sanırım affedici olmak, affetmeye kendimizden başlamak. Özümüzü yansıttıkça, kendimiz gibi oldukça; ruh beden ve zihin uyumumuzun kolaylaştığını söyleyen Recall Healing’i ben hem kendi üzerimde hem de bireysel seanslarımda kullanıyorum. Daha fazla bilgi edinmek isteyenler için ingilizce ve türkçe linkleri aşağıya ekliyorum.

https://recallhealing.com/

https://www.schoolofyounity.com/recall-healing-istanbul/

https://www.pinargogulan.com/recall-healing

https://www.youtube.com/watch?v=arHZHMmYgLk

 

Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up