KEŞFET

Her Kadının Gardırobunda Mutlaka Olması Gereken Yatırım Parçaları

Gardırop demirbaşları, klasikler, cankurtaran ya da yatırım parçaları olarak adlandırılan ve moda basının işlemeyi en çok sevdiği konulardan biri stil sahibi her kadının dolabında mutlaka bulunması gereken parçalara verilen isimdir.

Bu parçaların ne olduğunu birazdan okuyacaksınız ama neden bunlara yatırım parçaları deniyor, önce ona bir bakalım! Listeyi gördüğünüzde belki diyeceksiniz ki bunlar her yerde var, hatta bazılarından benim dolabımda da var. Ama peki, bu her yerde olanlar zamana karşı hem kalite hem de kesim ve model olarak ne kadar dayanaklı hiç düşündünüz mü?

Zamana dayanaklı parçalar, fiyatı ulaşılabilir tutmak amacıyla kullanılan kumaş kalitesinin belli seviyede tutulmasından dolayı ne yazık ki çoğunlukla hızlı moda markalarından çıkmıyor. Model ve kesimi de bu denkleme eklediğinizde bu parçalara daha köklü markalar aracılığıyla ulaşabiliyorsunuz. Hal böyle olunca yatırım kelimesi de hemen anlam kazanıyor. Çünkü tahmin ettiğiniz gibi bu markaların sattığı parçalara sahip olmak hiç de ucuz değil. Ama yaptığınız yatırımı senelerce dolabınızda seyredebilecek olmanıza bakacak olursak değer!

Bu parçalar neler peki? Gelin birlikte bakalım

Beyaz Gömlek

Klasik kesim, erkek gömleği olarak da adlandırabileceğimiz iyi kalite bir kotondan üretilmiş bir beyaz gömleğe sahip olmayan dolaba dolap denemez.

Beyaz gömlek cooldur, kombin özgürlüğüdür, stiline güvendir ve bulması ne yazık ki son yıllarda oldukça zordur. Bu sevdaya yeni düşenlerdenseniz önünüzde zorlu bir yol olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İşinizi kolaylaştıracak bir de ipucu vereyim: sadece gömlek yapma konusunda uzmanlaşmış markalara yönelin.

Beyaz T-Shirt

İyi bir beyaz t-shirt’un yerini hiç bir şey tutamaz. Her yerde olan ama bir o kadar da olmayan beyaz t-shirt’un yakası tamamen size kalmış. Kumaşı koton, keten ya da blend edilmiş de olabilir. Önemli olan üzerinizdeki akıcılığı ve vücudunuzla uyumu. Unutmayın, her beyaz t-shirt, beyaz t-shirt değildir. Gerçek bir beyaz t-shirt’u ancak giydiğinizde anlarsınız.

Blazer

Hiçbir zaman klasikler arasındaki tahtı sarsılmamış blazer, maskülen bir hava verse de aslında içten içe çok da feminen bir enerji yayar. Tek düğmeli, çift düğmeli, kruvaze ya da düz, sizin seçiminize bırakıyorum ama mutlaka olmazsa olmaz yegane konular kumaş ve kalıp. İyi bir kalıba ve ona uygun şekilde seçilip dikilmiş bir kumaşa sahip blazer almaya dikkat edin.

Jean

Düşününce ne kadar sıradan bir parça değil mi? Hayatımızın vazgeçilmezlerinden, zaman zaman olmasaydı ne yapardık dediklerimizden. Çoğumuzun Levi’sla başlayan jean serüveni şu anda farklı markalarla devam ediyor. Jeane bir servet de ödeyebilirsiniz, hızlı moda markalarından birinden de alabilirsiniz.

Ama nereden alırsanız alın dolabınızda bir blazer, beyaz t-shirt’le kombinleyeceginiz içinde kendinizi rahat ve bir o kadar güzel hissedeceğiniz bir jeane sahip olmanız. Skinny, boot-cut, mom’s, high/mid/low rise hangisi vücudunuzu en iyi haliyle gösteriyorsa…

Siyah Pantolon

Gömlek ve blazer’dan sonra en zor bulunan, iyi bir kumaş ve kalıba sahip parça siyah pantolondur. O kadar ki Türkiye’de de bazı markalar sadece iyi pantolon yapmakla ünlenmişlerdir. Vücut yapısına uygun pantolon seçmek tabii ki çok önemli ama siyah bir cigarette pantolonun da yerini hiçbir şey tutamaz.

Günlük ya da gece kullanılacak olması kumaşı belirlerken, dikişi ve kalıbı ise markanın ya da dikenin maharetine kalır. Önemli olan iyiyi kötülerden ayıracak göze sahip olmak! Siz de o göz yoksa pantolon alışverişine giderken yanınıza gözü iyi olan bir arkadaşınızı almanızı öneririm.

Trenchcoat

En klasik dış giyim parçası nedir diye kime sorsanız iddia ediyorum ki alacağınız cevapların çoğunluğu trenchcoat olacaktır. Daha çok İngilizlerle ve İngiltere’nin yağmurlu havasıyla özdeşleşmiş trenchcoat’u, bir zamanın havalı finansçılarının takım elbiselerinin üzerine giymesi sebebiyle daha çok iş kıyafeti olarak kabul edenler de yok değil. Ama trenchcoat ya da bizdeki popüler kullanımıyla pardösüyü böyle kategorize etmek onun görünüşünüze yapabileceği sihirli dokunuşu küçümsemek olacaktır. Türkiye’de mevsimi çok uzun olmasa da bir trenchcoat’u hemen hemen her parça ile kombinleyebilirsiniz, hemen havanızı değiştirecektir. Yağmurda giyilmek üzere tasarlanmış olması gereği su geçirmemesi gereken bu parça, İngilizlerin efsanevi markası Burberry ile özdeşleşmiştir. Bu marka resmen trenchcoat’u sahiplenmiştir, içinin astarı imzası olmuştur. Eğer bu parçaya yatırım yapacaksınız başka markaya bakmayın bile diyebilirim.

Yün Palto

Palto deyince benim klasiğim camel rengi, uzun belden bağlı olandır. Bu aralar değişen günlük tarzım gereği daha fonksiyonel olmasından dolayı dizde, kapüşonlu bornoz modellerine de sıcak bakmaya başladım. Siz hangi modeli tercih edersiniz bilemiyorum ama sizi soğuklarda yarı yolda bırakmaması için seçilen kumaşın %100 yün olmasına özen gösterin. Eğer bütçeniz el verirse kaşmir karışık olanlarına bile yönelebilirsiniz. Birçok marka çok iyi palto yapıyor ama bu parçanın alametifarikasını sorarsanız, söylenebilecek tek bir marka var, o da İtalyanların ünlü markası Max Mara. Hiç indirime bile sokmadığı, her kış aynı klasik modellerle yeni, modern ve sezon sonunda indirime giren kesimlerin bir arada sunulduğu mağazaları her kış sezonunda kadınların akınına uğrar. Palto için yegane adres kesinlikle bu marka ama gitmeden hazırlıklı olmanızı öneririm. Hazırlıklı olmak her zaman çok da işe yaramayabiliyor çünkü stoklar ne yazık ki hızla tükenebiliyor.

 

Stiletto

Adını kısa saplı, ince uçlu bir tür İtalyan bıçağından alan stiletto;  çapı 5 cm yükseliği en az 8-8.30 cm uzunluğunda olan burnu kapalı ve sivri ayakkabılara verilen isimdir. Yüksek topuklarla yürürken postürün, düz ayakkabıya kıyasla farklı ve çoğuna göre çekici bir biçim alması bu ayakkabıyı kadınların ilk tercihleri arasına koymuştur. Ama her şeyde olduğu gibi bunda da iyiler ve kötüler var.

Usta elinden çıkmamış bir stiletto, kolaylıkla yürüyen bir işkence aletine dönüşebilir. Zaten doktorların çok da taraftarı olmadığı bu ayakkabı çeşidi ehil olmayan ayaklarda bilek burkulması suretiyle sakatlanmaya bile yol açabilir. Sürekli kullanımı ise bulyon kemiğinin çıkmasına neden olmaktadır. Böyle riskler, bir kadını bu kadar çekici bir ayakkabıyı giymekten tabii ki alıkoyamaz. Acısız güzellik ne zaman olmuş ki? Vücut ağırlığı el veriyorsa her kadının gardırobunda bir tane siyah stiletto acil durumlar, kötü günler, giyecek hiçbir seyim yok anları için bulunmalıdır. Tabanının kırmızı olması tamamen sizin zevkinize ve ne kadar ayakta kalacağınızla orantılı olarak ağrı eşiğinizin yüksekliğine kalmış.

Altın Halka Küpe

Belki inci küpelerinizi çok seviyorsunuz, pırlanta küpelerinizi sevgiliniz hediye etmişti ve kulağınızdan çıkarmak istemiyorsunuz, belki altın halka küpeyi belli bir mevsime ya da belli tarza yakıştırıyorsunuz. Yapmayın, büyüklüğüne kalınlığına siz karar verin ama aksesuarlarınız arasında altın halka küpeye mutlaka yer açın. Ön yargılarınızı kırın ve kullanmaya başlayın. Küçük adımlarla başlayın önce yaz aylarında görünüşünüzü tamamlamak için kullanmaya başlayın. Zaten sonradan bakacaksınız ki eforsuz şık görünümü tamamlamak için eliniz ilk önce halka küpelerinize gider olmuş.

Altın Zincir Kolye

Bunun en iyisi anneden ya aile büyüklerinden gelen bir parçadır. Ama baktınız sizinkiler gençken böyle şeylere meraklı değilmiş, o zaman güvendiğiniz bir kuyumcunun yolunu tutun ve zevkinize göre bir altın zincir arayışına başlayın. Baştan söyleyeyim hiç kimse bir tane ile yetinemez. Farklı uzunluk ve modellerdekileri kombinlemek insana ayrı bir zevk verir her zaman. Altın daha çok az aylarının, bronz tenin aksesuarı gibi algılansa da eski çağlardan bu yana en temel aksesuar madeni olarak karşımıza çıkmış. Bu yüzden altın aslında mevsimsiz, zamansız bir aksesuardır. Siz de ona hak ettiği değeri verin ve en az bir parça altın zinciri boynunuzdan aşağı doğru bırakın.

Listeyi daha da genişletmek mümkün ama ilk bakışta bir gardıropta bulunması gereken yatırım parçaları yukarıda sıraladıklarımdan oluşmalı. Bu sene bunları dolabıma koymaya başlayacağım, bu yatırımı yapmaya gönüllüyüm deseniz listenin tamamlanması bütçenizde bunlara ne kadar yer ayırmak istemenizle alakalı olarak en az birkaç sene alacaktır. Ama emin olun, bu parçaları her kullandığınızda doğru bir yatırım yaptığınıza mutlu olacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ARTIK VEDALAŞMANIZ GEREKEN GİYSİLER, GARDIROP TEMİZLİĞİ


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up