GEZ-GÖR ÖNE ÇIKANLAR TÜRKİYE

Yeni Başlayanlar İçin Camping: Nelere Dikkat Etmeli, Yanınıza Neler Almalı?

Bu yıl yazı çöpe mi atacağız, hiç bir yere gidemeyecek miyiz, dört duvar arasında kaldık mı vs derken aklımıza çadır kampı fikri geldi. Daha önce hiç çadırda kalmamıştık ama dedik neden olmasın? Bu konuda hiç bir fikrimiz olmadığı için öncesinde yaptığımız araştırmaları ve gittiğimizde yanımıza neyi eksik neyi fazla aldığımızı, kısaca ilk defa çadır kamp yapanların nelere dikkat etmesi gerektiğini limitli tecrübemle sizinle de paylaşmak istedim.

Yeni Başlayanlar için Camping: Çadır Kampında Gidilecek Yer Seçimi

Türkiye’de çadır kampı yapılabilecek bir çok yer ve farklı konsept var, bu kadar çok olduğunu hiç bilmiyordum. Bu konuda biraz daha ilerlediğimde gidilecek yerler hakkında daha detaylı yazarım. Bizim için ilk çadır maceramızda öncelik, tesisli bir yere gitmek oldu. Direkt doğanın içinde, hiç bir tesisin olmadığı bir yerde kalmak ilk sefer için biraz sert olur diye düşündük.

Bir diğer kriter deniz kenarı olmasıydı. Covid nedeniyle uçağa binmediğimizden araba ile yolculuk yapacaktık. Bu yüzden de Akdeniz’e kadar inmeyelim, Ege’de bir yer bulalım dedik. Gökçeada’dan, İzmir civarına çok fazla kamp alanı var ama biz daha da güneyi özlediğimizi fark edip, sonuç olarak Datça’ya kadar indik.

Datça Aktur Camping:

Datça’da Aktur’u biliyorsunuzdur, Aktur’un bir de camping’i var. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın. Hem karavan hem çadır için kamp alanları mevcut. Ortak kullanımlı olan açık hava mutfak ve kişiye özel kiralanan buzdolapları gayet temiz ve fazla sayıda. Buzdolabının günlük kirası 17.5 TL. Mutfak bölümünü açık hava oda oda yapmışlar. Her odada ikili set üstü ocak ve lavabo bulunuyor. Bu sayede kendi yemeğinizi yalnız başınıza yapıp, bulaşıklarınızı yıkayabiliyorsunuz. Diğer kamp yerlerine göre büyük kolaylık sağlıyor. Sayısı fazla olduğu için sıra bekleme gibi bir durum yok hem de özellikle şu dönemde kimseyle muhatap olmadan hazırlığınızı yapabiliyorsunuz. Aktur’da mangal veya tüp kullanımı kesinlikle yasak yemekleri sadece bu bahsettiğim mutfak alanında yapabiliyorsunuz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

Duş ve wc’ler de ortak kullanımlı, yine çok sayıda ve temiz. Aktur’un içinde Migros jet, Garanti ATM, kuaför bulunuyor. Bir küçük kumsalı bir de büyük sahili var ve deniz tabi ki müthiş! Datça merkeze arabayla 20 dk uzaklıkta. Arabanızı size verilen parsel içine, çadırınızın yanına park ediyorsunuz. Size ait elektriğiniz oluyor ve kullandığınız kadar ödeme yapıyorsunuz. Fakat elektrik kutusu çadırdan biraz uzakta kalıyor, bu yüzden 5-10 metre arası bir uzatma kablosu götürmenizde yarar var.

İlk defa kamp yapacaklara Datça Aktur’u kesinlikle öneririm çünkü hem çam ağaçları arasında çadır deneyimi yaşayabiliyorsunuz, hem de uygun fiyatları ve sağladığı imkanlarla da sizi çok rahatlatıyor. Bu arada ek bir not çocuklu aileler için de uygun.

Fiyat detaylarını şu sayfadan görebilirsiniz: http://datcakamping.com/prices.html 

Akbük Diem Camping:

Daha sonra da Akbük’te Diem Camping’e uğradık, burası daha küçük bir yer. Sınırlı sayıda çadır kabul ettikleri için yine gitmeden aramanızı öneririm. Akyaka’ya 20-30 dakika uzaklıkta bulunan Akbük’ün denizi şimdiye kadar gördüğüm en mavi ve temiz denizlerden. Eskiye göre daha kalabalık olduğu söylense de hala daha pek keşfedilmemiş. Daha çok Akyaka’dan buraya denize girmek için gelenlerle, yanaşan tekneler bulunuyor.

Biz gittiğimizde Covid nedeniyle sezon daha açılmamış gibi görünüyordu. Sahilde bir kaç otel, bir iki restoran ve bir market var. Bu yüzden gitmeden önce Akyaka’dan alışverişinizi yapıp gidin, zaten Akyaka merkezinden geçerek buraya ulaşacaksınız.

Diem Camping; çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili, sahilden biraz içeride ama denize 3 dk yürüme mesafesinde bulunuyor. Çok huzurlu ve rahat bir atmosferi var. Aktur’a göre daha paylaşımlı alanları olan bir yer. Birer adet kadın ve erkek wc’si var ve gayet temiz. Açıkhava duş bulunuyor fakat bölgede genel olarak su sıkıntısı olduğu için sıcak su yok. Zaten aradığınızda bunu telefonda da söylüyorlar. Ortak bir mutfak alanı var. Buzdolabında size bir bölüm veriliyor. Ayrıca ortak kullanımlı bir set üstü ocak var ve ek olarak isterseniz mangal yakabiliyorsunuz. Çadırınızın yanına bir uzatma kablosu veriliyor.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Urban Melody (@the_urbanmelody) on

10-15 çadırlık bir alana sahipler aslında ancak biz gittiğimizde şansımıza sadece 2 çadırdık. Çadırlar 3 kademeden oluşan setlerin üstüne kuruluyor. Tavsiyem eğer boşsa en üst seti tercih edin, ucundan da olsa deniz manzaranız olur.

Diem Camping’in sahipleri Hakan Bey ve Sevda Hanım çok tatlı insanlar ve size her konuda yardımcı oluyorlar. Onlarla ve tatlı köpekleri Buddy ile birlikte akşam mangal yakıp, karavanlarının önündeki uzun ahşap masada yemek yemek çok güzel bir anı oldu.

Haziran ayı fiyatı: çadır başına gecelik 100 TL. Buzdolabı, elektrik dahil.

Yeni Başlayanlar için Camping: Çadır Seçimi

Gideceğimiz yeri seçtik, şimdi sıra geldi çadıra. Aslında tesislerin bir çoğu size çadır kiralıyor ama özellikle bu zamanda amaç zaten biraz da otelde kalmamakken kendi çadırımızı alıp gitmek çok daha hijyenik geldi.

Çadırın tipi ve büyüklüğü kaç kişi çadırda kalacağınıza, hangi mevsimlerde kamp yapacağınıza göre değişiyor. Sadece yazlık çadırlar olduğu gibi yağmurlu havalara, hatta sert kara kışa yönelik 5 mevsimlik adı verilen yüksek irtifa çadırları da mevcut.

Eğer ben daralmam, zaten sabahın köründe uyanırım o yüzden sabah çadırın ısınmasından rahatsız olmam, yeter ki taşıması kolay ve hafif, kurması pratik olsun diyorsanız; ayrıca her zaman arabayla olmayabilirim, çadırımı sırtımda da taşımam gerekebilir diyorsanız 2 kişilik çadırlardan alabilirsiniz.

Bir de ilk defa yapacağınız için belki kamp işini sevmeyeceğinizi hesaba katarak uygun fiyatlı çadırları tercih edebilirsiniz. Decathlon’da hem kurması kolay, pratik çadırlar var hem de güneş geçirmeyen Fresh&Black denen karartmalı çadırları var. Bunların dışında baya büyük aile boyu çadırları var.

Pratik olanlar çok küçük, eğer bu kadar dar alanda kalsam ben daha ilk günden çadır işini sevmediğime karar verir ve bir daha yapmam diye düşündüm. Fresh&Black güneş önleyici özelliği ile cazip fakat içerinin sürekli kapkara olması hoşuma gitmedi. Aile boyu çadırları oldukça büyük ama onlar da fazla büyük, ağır ve yüksek fiyatlı. Açıkçası ona o kadar yatırım yapmaktansa çadırlarda orta segmentin en iyilerinden biri olarak bilinen Husky marka çadırlara yönelelim diye düşündük.

Biraz YouTube videosu izleyip çadırların boyutlarını gördükten sonra 2 kişi olduğumuz halde kesinlikle 3 kişilik çadır almamız gerektiğine karar verdik. 3 ve 4 kişilik arasında fiyat farkı çok olmadığı için ve rahat edersek kamp işini daha çok seveceğimizi ve uzun yıllar yapabileceğimizi düşündüğümüz için sonunda 4 kişilik çadır aldık. Bence 4 kişilik çadıra 4 kişinin sığması imkansız, yani dizi dizi bir şekilde kımıldamadan yatılırsa sığılır ama zor. Zaten sonradan öğrendiğimize göre 4 kişilik çadıra 3 kişinin rahat sığabileceği, 3 kişilik çadıra ise 2 kişinin rahat sığabileceğini şeklinde oldu.

Bir yandan da çadıra sadece gece uyumaya girdiğiniz için fiyat açısından düşük tutmak da bir tercih olabilir. Biz içinde gündüz gölgedeyken kitap da okuruz, gece de rahat ederiz diye düşünerek biraz büyük tuttuk ve pişman olmadık.

Bizimkinin modeli Husky Bizon 4, bu modeli beğenmemizin nedeni hem içinde hava akımı var, hem iki taraflı sineklikleri ve tavanında iki taraflı pencereleri var. Bu yüzden benim en çok takıldığım havasızlık konusunu çözmüş olduk. İki taraflı kapısının olması da herkesin kendi kapısından giriş çıkış yapabilmesini sağlıyor. Özellikle diğeri uyurken bu özellik çok işe yarıyor. Ayrıca arka tarafında bir bagaj alanı ve ön tarafında bizim balkon diye adlandırdığımız bir uzantısı var ki; burası da kamp eşyalarını saklamak, hatta giyinmek için çok faydalı oldu. Yani kamp da olsa biraz konfor aradığımız için biz böyle tercih ettik ama Husky’nin farklı bir çok model ve boyutu var. Kaliteli bir marka, siz de kendi kriterlerinize göre bu markaya bakabilirsiniz. Linki buraya ekliyorum.

Yeni Başlayanlar için Camping: Yanınıza Neler Almalısınız?

Bu kısmı bir kaç kategoriye ayırarak aktarıyorum. Biz büyük şeffaf kutulardan aldık ve kolaylık olması için kamp malzemelerini ve mutfak malzemelerini iki farklı kutuya ayırdık. Hem taşıması hem de kamp sırasında aradığımızı bulmak çok kolay oldu. Küçük bir detay ama bu şeffaf kutuların küçük tekerlekli olanları var, onlardan almanızı öneririm.

Çadır ve Yardımcı Malzemeler

Çadırın kendisi.

Çekiç. Ormana mı gidiyoruz ne yapacağız çekici diye düşünmüştüm ama meğer çadırı yere sabitlediğimiz demirlere yarıyormuş, çadırı kurarken fark etmiş olduk 😊

Çadır altı matı. Yatak olan matlar değil de çadırı üstüne kurmak için büyük muşamba gibi örtüler oluyor. Çadırın zarar görmemesi için oldukça faydalı hem de daha temiz kullanmış oluyorsunuz. Biz almamıştık hata ettik.

Çadırın önüne sermek için de mat gibi bir şey iyi olur, Pinterest’te paspas koyduklarını görüp şaşırmıştım. İçeri sinek böcek girmesin diye hızla içeri girmeye çalışırken içeri giren toz toprağı görünce nedenini anladım 😊

İçeri giren bu toprakları temizleyebilmeniz için küçük bir fırça işe yarayabilir. Her ne kadar doğada da olsak ben içeriyi baya oda gibi kullanmaya çalıştığım için ıslak mendillerle bu topraklardan kurtumaya çalıştım, biraz zor oldu.

Çadır için tamir kiti, zaten çadırların içinden mini setler çıkıyor.

Yatak Bölümü

Çadır yatağı. Çadır içi matlar ve şişme matlar var, biz Decathlon’un 2 kişilik şişme matlarından aldık, her hangi bir sorun yaşamadık, gayet rahat diyebilirim.

Yatağı şişirmek için pompa. Bunların ayakla basmalı pompaları ve elektrikli pompaları var. Biz ilk yolculuk için abartmayalım dedik ve manuel olandan aldık. Bütçeniz dahilinde elektrikli daha kolay ve hızlı olduğu kesin.

Çadır içi lamba. Yine Decathlon’un çadırın tepesine asılabilen, 3 farklı ışık rengi olan lambasından aldık.

Biz ilk çadır yolculuğumuz olduğu için ve yaz mevsiminde olduğumuz için uyku tulumu almadık. Şişme yastık yerinde de rahat etmek için kendi yastıklarımızı götürdük nasılsa arabayla gidiyoruz diye. Ayrıca pike ve bir adet çarşaf aldık. Yalnız Güney Ege’de Haziran sandığım kadar sıcak değilmiş, gece baya zangır zangır titreyerek uyandım. Sonra da Datça Migros’ta battaniye arayışına girdim. O yüzden sizin aklınızda olsun gece için üstünüze biraz daha kalın bir şeyler, uzun kollu alt üst ve ekstra ince bir battaniye/koltuk şalı gibi bir şey alın, pike yeterli olmuyor.

Kamp Malzemeleri

El feneri veya kafa feneri. Bunun çok işe yarayacağından emin değildim ama özellikle gece uyanıp wc’ye gitmek isterseniz veya gece çadırın dışında bir şeylerle uğraşamanız gerekirse faydalı oluyor.

Ekstra ışık. Bence yanımıza bir pratik ışık daha alabilirmişiz, akşam çadırın önüne masa kurduğumuzda biraz ortamı aydınlatacak bir ışığımız daha olması iyi olabilirdi.

Pil

Şarj aleti

Uzatma Kablosu

Bluetooth’lu hoparlörünüz varsa yanınıza almayı unutmayın.

Katlanabilir kamp sandalyesi

Katlanabilir kamp masası

Çamaşır asmalık ip/halat işinize yarayabilir.

Makas

Bıçak

Kağıt havlu ve tuvalet kağıdı

Mutfak Bölümü

İlk sefer için tüp almayıp, gittiğimiz yerin imkanlarını kullandık. Ancak baya mini boy kamp için tasarlanmış pratik tüpler mevcut. Özellikle su ısıtmak veya sabah hızlıca kahvaltı hazırlamak için faydalı olacaktır.

Çakmak.

Orta boy bir tava

İlk sefer için evden çatal-bıçak götürdük ama kamp için hazırlanmış iç-içe geçen çok pratik setler var. Bu setler içinde hem bölmeli tabak hem de çatal, bıçak, baharatlık gibi bölümler yer alıyor. Siz de ilk sefer için böyle setler almak istemezseniz kağıt tabak ve evden çatal, bıçak vs alırsınız.

Baharatlar mühim.

Maşa ve spatula

Eğer gittiğiniz yerde mangal yakacaksanız kömür almanız gerekebilir.

Bulaşık deterjanı ve sünger

Derin bir yıkama kasesi

Masa örtüsü

Mutfak saklama poşeti

Çöp torbası

Zeytinyağı, ya da hangi yağı kullanıyorsanız.

Bardak, mug

İlgiliyseniz kahve ekipmanları ve kahveniz

Buz kutusu bizim çok işimize yaradı.

Kettle veya gazınız varsa su ısıtmaya yarayacak bir tencere. Yer durumunuza göre seçersiniz. Bizde ikisi de olmayınca biraz sıkıntı oldu.

Bizim çok küçük boy tost makinemiz olduğu için onu da götürdük ama gerek yokmuş 😊

Poşet bitki çayları.

Atıştırmalık acil durum yiyecekleri.

İlaç Çantası

Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa onlar.

Ağrı kesici, mide ilaçları

Sterilize mendiller, dezenfekte spreyler, klozet kağıt örtüsü (rossman’da var)

Sivri sinek ilacı

Güneş koruyucu

Bunların dışında rahat tatil kıyafetleriniz, mayonuz, bikinizin, güneş gözlüğünüz, kişisel bakım eşyalarınız, bir de havlunuzu alırsanız tamamsınız 😊 Kitap, dergi ve spor eşyaları tercihinize kalmış.

Eğer tesis olmayan doğa içinde bir yere gidecekseniz daha detaylı malzemelere ihtiyacınız olabilir ama ben bizimki gibi bir kamp için aldıklarımıza göre yazdım.

The Urban Melody Instagram hesabını takip etmeyi unutmayın 🙂

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up