İYİ HİSSET PILATES & YOGA & FITNESS

Yoga mı Pilates mi? Hangisi Bana Göre?

Son yıllarda gittikçe daha da popüler hale gelen yoga ve pilates genellikle birbirleriyle karşılaştırılır. Aslında biri diğerinden daha faydalı ya da daha çok işe yarıyor demek zor. İkisinin de ayrı ayrı faydaları olsa da en iyisi kendi  vücudunuzu  dinlemek ve neye ulaşmak istediğinize karar vermek. Böylece yoga mı yapmalıyım pilates mi sorusuna daha rahat cevap bulabilirsiniz.

Fitness yazarı ve Liquid Lifestyle’ın kurucusu Tasha Leu, pilates ve yoganın farklarını anlatan çok eğlenceli bir infografik hazırlamış. Böylece denemeye başlamadan önce her ikisinin benzer ve farklı yönlerini inceleyebilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse

  1. Tarihçe: Yoga 5000 yıl önce Hindistan’da uygulanmaya başlandı ve batı dünyasına sadece 100 yıl önce ulaştı. Yoga tüm kas gruplarını güçlendirmeye çalışırken aynı zamanda hem fiziksel hem ruhsal denge sağlamayı amaçlar. Pilates ise çok daha yeni bir uygulama ve ancak 20.yüzyılın başlarında atlet Joseph Pilates tarafından iyileştirme ve güçlendirme için yaratılmıştır.
  2. Akıl, Beden, Ruh: Hem yoga hem pilates akıl ve bedenin birbiriyle bağlantılı olduğunu vurgular. Ancak; yogada önemli olan bir element daha vardır – ruh.
  3. Dersler: Yoga derslerinde hangi rutinin uygulanacağı genellikle daha esnek olur. Duruş, diziliş ve varyasyonlar karıştırılarak bir çok farklı alternatif uygulanabilir. Yani kendi tarzınıza göre veya hocanın o günkü ders için tasarladığı ajandaya göre değişiklik gösterebilir. Sadece Ashtanga ve Bikram yoga biraz daha net bir sıralamaya sahiptir. Diğer yandan pilateste ise biraz daha planlı bir yapı vardır. Bu yüzden pilates dersine girdiğinizde ne gibi hareketlerle karşılaşacağınızı az çok bilirsiniz.
  4. Egzersiz: Her iki disiplinde de kaslarınız güçlenecek ve esneklik kazanacaksınız. Pilates daha çok omurga ve core kaslarınızı kuvvetlendirirken, yoga ile vücudunuzdaki tüm kaslara eşit seviyede yoğunlaşılır. Pilates dersi genellikle daha aktif bir sınıf olur. Derslerin başında ve sonunda esneme hareketleri yapılsa da ana hedef esneme değil, başta omurga ve core kasları olmak üzere kol, bacak, sırt ve basen kaslarınıza yoğunlaşmaktır. Yoga ile bedende denge yaratmak için her duruş başka bir duruşla tamamlanır. Her ne kadar core kasları kuvvetlendirmek  yoga için de kesinlikle önemli bir faktör olsa da tek focus bu değildir. Esneme hareketleri yogada daha çok devreye girer.
  5. Nefes Teknikleri: Nefes ve konsantrasyon hem pilates hem yoga için en önemli faktörlerden biri. Yoga stilleri içinde daha enerjik bir akışa sahip olan Ashtanga ve Vinyasa yogada nefes tüm hareketlere uygun bir düzende, derin derin burundan alınıp burundan dışarı verilir. Pilateste ise burundan nefes alıp ağızdan verilir.

 

Kaynak: world lifestyle, mind body green, active, urban naturale

Photo Credit: Aral Tasher


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up