KEŞFET

‘Yuva Beklerken’ Sokak Hayvanları Yararına Fotoğraf Sergisi

Bir suredir sosyal medya hesaplarımızda paylaştığımız Yuva Beklerken sergisi hakkında sizinle biraz daha detaylı bilgi paylaşmak istiyorum.

Uzun zamandır sergi yapmayan Lucca ilk kez bir sosyal sorumluluk projesine ev sahipliği yaparak, elde edilecek gelirin tamamının sahipsiz hayvanlarının bakımı ve tedavisine bağışlanacağı, Aslı Aybars ve Murat Esibatır’ın “Yuva Beklerken” adlı fotoğraf sergisine kapılarını açtı… Hayvanların üzerinde sahipleri tarafından terk edilmenin yarattığı etki ve onların hiç ümitlerini kaybetmeden yeni yuva bekleme temaları üzerine kurgulanan sergi, HAYTAP desteği ile Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği yararına düzenleniyor. Hazırlık ve çekim aşaması 6 ay süren sergi için terk edilmiş kedi ve köpekler, Büyükada ve Heybeliada’da yer alan terk edilmiş 6 köşkte fotoğraflandılar. Sergi, hayvan sahibi olmak isteyenlerin satın almak yerine, geçici hayvan bakım merkezlerinden sahiplenerek, terk edilmiş hayvanlara ikinci bir şans verilmesi amaçlanıyor.

 

Bu konuda farkındalık yaratmak ve sahiplendirmeye özendirmek için hazırlanan sergi, 14 Mart günü Lucca’da hem sanatseverler, hem de hayvanseverler ile buluştu. Lucca açılış kokteylinden sağlanan geliri, Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği’ne bağışladı. 21 Mart’a kadar görülebilecek sergiden fotoğraf alıp sahipsiz hayvanların bakım ve tedavisine destek olabilirsiniz. Çünkü serginin tüm geliri de aynı şekilde sanatçıları tarafından bağışlanmaktadır.

Serginin Fotoğraf Sanatçıları Hakkında 

Aslı Aybars Kimdir?

1982 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Yrd. Doç. Dr. olarak çalışmaktadır. Mesleki çalışmaları dışındaki zamanının çoğunu, sahipsiz hayvanların yaşam koşullarına katkıda bulunmaya adayan sanatçı, 15 yıldır Ataşehir’deki Kadıköy Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Merkezi’nde gönüllü olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği üyesi olan sanatçı, fotoğraf tutkusu ve hayvan sevgisini birleştirerek, sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir. Moda Deniz Kulübü’nde gerçekleşen ilk sergisi ‘Patiler için Gezdim’ ile pek çok hayvanın tedavisi karşılanmış, Büyükada Barınağı’na ciddi miktarda mama bağışı sağlanmıştır.

Murat Esibatır Kimdir?

1971 yılında İstanbul’da doğdu. Fotoğrafa olan ilgisi, hayatın yoğun trafiğine rağmen yolunu hep fotoğraf makinesiyle çakıştırdı.Uzun yıllardan beri deneysel fotoğrafçılık, çekim teknikleri ve özellikle yapay ışık kullanımı hakkında çalışmalar yaptı. İlerleyen zaman içerisinde kendisini proje çalışmalarının içinde buldu ve en yumuşak deyimle aykırı fotoğraflar üretmeye yöneldi.Son dönem çalışmaları arasında; “Son Buluşmalar”, “Şehirden Yansıyanlar” ve “Kırılmalar” sayılabilir. Alışılagelmiş kapalı mekan çekim tekniklerini dış mekana taşıyarak yaratılan özel kurgular ile izleyiciyi başka dünyalara taşımayı hedeflemektedir.


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up