İYİ HİSSET SAĞLIKLI BESLENME

Zayıflamak İçin Öneriler

Zayıflamak istiyor ama daha yaza çok var, Nisan-Mayıs gibi yediklerime dikkat etmeye başlarım mı diyorsunuz? Demeyin! Yaz vücudu kışın yapılır diyerek şimdiden yediklerinize dikkat etmeye başlayın. Bayram seyran, kış modu, yılbaşı derken birkaç aydır kendinizi salmış olabilirsiniz ama artık buna bir dur deme zamanı geldi. Deniz sezonunu istediğimiz mayo/bikini ile açmak istiyorsak önümüzde 3-3.5 ay var, bunu iyi değerlendirmek lazım.

Hangi Diyeti Uygulamalıyım?

Açıkçası Dukan diyeti, ketojenik diyet, Karatay diyeti, İsveç diyeti gibi diyetlerin detaylarına çok hakim değilim ve hiç diyet listelerine bağlı olarak bir beslenme programı izlemedim.  Hali hazırda dikkat ettiğim şeyler zaten bu diyetlerin özelliklerini de sanırım içinde barındırıyor. Size uygun beslenme programını bir uzmandan almanızı tavsiye etmekle birlikte benim uyguladığım ve her zaman işe yaradığını gördüğüm düzen şu şekilde:

  • Karbonhidrat yemeyin. Makarna, pilav, ekmek, börek vs hepsine veda ediyoruz. Eskiden beyaz pirinç yerine esmer pirinç ya da bulgur yerdim fakat artık bunları da ‘haftasonu yemeği’ kategorisine aldım. Unutmayın günün sonunda kepek ekmeği de karbonhidrat. Eğer akşam iş çıkışı kan ter içinde kalacak kadar spor yapacaksanız, o zaman öğlen bulgur yemenizde sorun olmayacaktır.
  • Şeker yemeyin. Pasta, kek zaten yemiyoruz ancak içinde gizli şeker barındıran granola barlar, fazla şekerli meyveler, meyve suyu, pekmez, bal, kuru kayısı gibi yiyecekler de yememek gerekiyor. Yediklerime her zaman dikkat ediyorum ama ekstra dikkat ettiğim dönemlerde havuç, domates gibi şekerli sebzeleri tüketmeye de sınırlama getiriyorum.
  • Protein ağırlıklı beslenin. Et, tavuk, balık, yumurta gibi yiyecekler öğünlerinizin en önemli parçası olmalı.
  • Ana yemeğin yanında yeşil sebzeleri tüketmeye özen gösterin. Böylece sadece et yememiş ve almanız gereken vitaminleri da almış olacaksınız.
  • Sağlıklı besleniyorum, bugün tavuk yiyorum derken yağda kızarmış schnitzel yemeyin:) Izgara, buhar gibi daha sağlıklı pişirme yöntemlerini deneyin. Ayrıca soslardan da uzak durmalıyız.
  • Çay ve kahvenizi şekersiz için. Bazen gözlemlediğim ve bence çok önemli olan bir durum da içtiklerimiz. Arkadaşlar, bu kadar kasıp yediklerimize dikkat edip, 1 öğünlük cheat meal için haftasonuna gün sayarken gidip de kahve aromalı şeker suyu içmeyin. Toffee nut latte, mint aromalı frozen bilmem ne, mocha frappucino ve diğerleri, kaçın! Bunun yerine sade kahve ve bol bol su içiyoruz!
  • Sağlıklı besleniyorum diye hiç yağ yememezlik etmemek gerekiyor. Zaten meyveden sebzeye kadar her şeye dikkat ederken enerjimizin yerlere düşmemesi için sağlıklı yağlar tüketmemiz gerekli. Zeytinyağı bir numaralı tercihimiz, ayrıca tereyağı da sağlıklı yağlar arasında sayılıyor. Ara öğünlerde yiyeceğiniz çiğ badem, ceviz ya da avokado gibi besinler de size sağlıklı yağ ve enerji kazandıracak.
  • Beslenme alışkanlıklarınız sizin hayat tarzınız olsun. Yaz öncesi diyeti gibi düşünmektense, her zaman sağlıklı beslenmeye çalışın. Mutlaka arada istisna durumlar, canınızın çok tatlı istediği ve kendinizi tutamayacağınız durumlar olacak. Bunu mümkün olduğunca haftada bir güne saklamaya çalışın. Eğer arada fazladan kaçırırsanız da önemli değil, önemli olan çok fazla abartmamak ve ardından olması gereken düzene hemen geri dönmeniz. Yani nasılsa bugün bir kere bozdum bugün artık geçti diyerek diğer öğünlerde de bozmaya devam etmeyin.
  • Mümkün olduğunca az peynir tüketmekte yarar var. Yiyeceğiniz zaman ise az yağlı, hafif peynirler tercih edin.
  • Egzersiz yapmadan olmaz, üzgünüm 🙂


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up