İYİ HİSSET SAĞLIKLI YAŞAM

Evinizi Zen Prensiplerine Göre Dekore Etmenin Yolları

Stresten uzaklaşıp, rahat ve sakinliğe en çok ihtiyacımız olan şu günlerde ille de çok uzağa kaçmamıza gerek yok. Evimizde yapacağımız basit düzenlemelerle kendimize rahatlatıcı bir atmosfer yaratabiliriz.
İşte tam da bu sebeplerden Zen prensipleri iç mimaride gün geçtikçe daha çok tercih edilen bir trend haline geldi. Aslında Zen, Japonca meditasyon anlamına gelir ve Budizm’in bir koludur. İçinde yaşadığımız dünyanın farkında olma, denge, pozitif enerji ve armoni çağrıştırır. Feng Shui ise Zen’in bir uzantısıdır.

Genel hatlarıyla minimalizm, basitlik ve sadelik olarak tanımlayabiliriz. Pekii bu kavramları evimize yansıtabilmek için nelere dikkat etmeliyiz?

TOPRAK RENKLERİ KULLANIN

Eğer ev dekorasyonunuzda zen’den ilham almak istiyorsanız sizi rahatlatacak ve evinize sakinlik katacak toprak renklerini tercih etmelisiniz. Beyaz, gri, bej ve pembenin yumuşak tonlarını kullanabilirsiniz. Elementler arasında uyum sağlamak zen prensiplerinde önemli olduğundan; duvarlar, mobilyalar ve yerlerde de aynı renklerle ilerlemelisiniz. Domine etmek istediğiniz rengi seçerek, bu rengin farklı tonları ile parlatmak istediğiniz noktaları öne çıkarabilirsiniz.

YUMUŞAK YERLER OLUŞTURUN

Parkeler veya büyük ahşap yer döşemeleri aslında zen prensipleri için oldukça uygun. Ancak alternatif olarak yer döşemenizle aynı tonda yün veya saf koton kilimleri de tercih edebilirsiniz.

DOĞAL TONLARDA AÇIK RENK KUMAŞLARI TERCİH EDİN

Doğallık kumaşlar için de geçerli. Odanızın geri kalanıyla uyumlu olacak şekilde açık renk kumaşları tercih etmelisiniz. Dışarıdan bakıldığında içerinin görünmesini engellerken, bir yandan da dışarıdan gelen sesi ve hava akımını kesen perdeler zen dekorun en önemli elementlerinden biridir. Yumuşak renk tonlarının yanısıra kumaş olarak da keten, yün ya da odanın geri kalanıyla uyumlu doğadan gelen materyalleri kullanmalısınız.

 

DOĞAL IŞIKTAN FAYDALANIN

Odanızın tamamen rahatlatıcı, sakinleştirici olması için beyaz ışık ya da floresan gibi seçenekleri kesinlikle elemelisiniz. Mümkün olduğunca doğal ışığı yansıtan aydınlatmalar kullanmalı ya da mum ışığından faydalanabilirsiniz. Tek bir yere odaklanan direkt ışıktan kaçınıp; lambader, abajur gibi birden fazla aydınlatma kullanırsanız odanızda aradığınız rahatlatıcı ışığa kavuşabilirsiniz.

MOBİLYALARDA SADELİKTEN YANA OLUN VE MİNİMUM SEVİYEDE DEKORATİF OBJE KULLANIN

Karışık ve fazla detaylı mobilyalardan kaçınıp, sade modellere ağırlık vermeniz zen dekor için önemli. Kaliteli doğal materyallerden oluşan mobilyalar odanıza sıcaklık ve rahatlık hissi getirecek.

Özellikle yatak odanızda yatağınızı gün ışığına yakın konuma yerleştirin. Yatak dekorasyonunuzu minimuma indirgeyerek yatak örtünüzü yünlü kumaştan seçebilirsiniz. Yatak minderlerini de abartmamakta fayda var ancak zevkinize göre birbirinden farklı boyutta birkaç adet yastık kullanabilirsiniz. Yatak odanızda gece lambası kullanmak da oldukça kullanışlı ve dekoratif olarak da hoş duruyor. Ancak, yine odada kullanılan diğer renk ve materyallerle uyumlu ve sade olmalı.

Aksesuar kullanımınızda aşırıya kaçmamak önemli faktörlerden bir diğeri. Duvarlarınızda çok fazla fotoğraf veya resim kullanmaktansa sizin için en özel olanları belirleyip sadece bunları asmalısınız. Eğer kitaplığınız varsa, karışık görünümü engellemek için zen dekor, tüm kitapların önünün kapatılmasını önerir. Aynı şekilde her türlü karışık görünüme neden olacak objeleri bir araya toplamalı ve bunları kutu, sepet, çekmece ya da dolaplar içinde saklamalısınız.

DOĞANIN KOKULARINDAN FAYDALANIN

Ev yapımı oda spreyleri, soya veya balmumu mumlar ve bitkisel yağlar odanızı ferahlatmak ve sakinlik yaratmak için ideal.

 

ELEKTRONİK CİHAZLARDAN KURTULUN

Eğer zen dekora uygun minimal bir görünüm elde etmek ve stresten uzaklaşmak istiyorsanız odanızda mümkün olduğunca az miktarda elektronik cihaz bulundurmalısınız. Bu sebeple özellikle yatak odanızda kesinlikle TV bulundurmamanız tavsiye ediliyor. Eğer ille bulunduracaksanız bir dolap içinde gizleyebilecek şekilde konumlandırmanız öneriliyor. Aynı şekilde karmaşık görüntüye neden olacak tüm kablolar da gizli olmalı.

YEŞİL BİTKİLERİN DİNGİNLİĞİNİ KULLANIN

Yeşil renkleri ve verdikleri oksijen ile bitkilerin sakinleştirici etkisi oldukça önemli. Ancak özel ilgi gerektiren kokulu çiçeklerden kaçınmanız ve sadece yeşil bitkiler kullanılmanız öneriliyor.

 

Kaynak: Fresh Home, Zen Decor

Photo: Unsplash

 


Bunları da sevebilirsiniz

Scroll Up